• BIST 107.950
  • Altın 173,641
  • Dolar 4,0737
  • Euro 4,9583
  • Trabzon 17 °C

28 OCAK GÜNÜ YILBAŞI MUHABBETİ

Ali Rıza Keskinalemdar

Anımsarsanız, yıllar önce futbolun ve futbolcunun “magazinleştirilmesi” yoluyla yapılmaya çalışılan “Televole” adlı bir televizyon programı vardı. İlk yapıldığı yıllarda bayağı “tutan” bu program, daha sonra futbol programlarının bizzat kendisi “magazinleştiği”nden olsa gerek, altındaki zeminin hızla  kayganlaşması nedeniyle, irtifa kaybederek kaybolup gitti. Ancak adı hiç unutulmadı ve saptırılmış, gerçeğinden koparılmış, zorlama programlara hep bu program  adıyla hitap edildi.

Günde 20 sayfalık futbol içerikli gazeteyi oluştururken ortaya çıkan zorluklarla günde 24 saat ekonomi televizyonculuğu yapmaya çalışanların da karşılaştıkları zorluklar da hemen hemen aynı. Gerçi 21 Ocak 2014 tarihinden beri  geçen bir haftalık sürede döviz kurlarında yaşanan yükselme sonucu göz bebeklerinde $ işaretleri çıkmışa benziyor. Ama işin magazinleştirildiği de bir gerçek.

ASLINDA NE OLMALIYDI

21 Ocak’ta ne olmuştu? O gün PPK’nın olağan toplantısı vardı. PPK (Para Politikası Kurulu) da bilindiği üzere her ayın önceden belirlenmiş günlerde toplanmaktaydı. O günkü toplantısına sıkıntılı girmişti PPK. Nedeni de hızla yükselen döviz kurları karşısında “faiz silahını çekip çekmeyeceği” tartışmasıydı.  

O günkü naçizâne düşüncemiz PPK’nın faizi 200 baz puan  artıracağı yönüdeydi. 

Aslında hükümet kanadından TCMB’na “ön fırça” atılmış ve neredeyse faiz artırmaması konusunda uyarılmıştı. Toplantı sonrası Başbakan da Brüksel’den artmayan faiz sonrası TCMB’nı “tebrik etmişti”. Kerli ferli ekonomistlerle, aracı kurumlarla televizyonlarda “üç kağıt ekonomisi” arasında ekonominin “âlâ ül âlâ”sı olanlar da “enflasyonun ve cari açığın düşürülmesi” yönünde bu kararı alkışlamışlardı.

PPK’nun, o günkü nihaî kararında şunlar yazılıydı: “Kurul, enflasyon görünümünü orta vadeli hedeflere uyumlu hale getirmek amacıyla likidite duruşunun sıkılaştırması gerektiğini belirtmiştir. Bu doğrultuda, ek parasal sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde, bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 (marjinal fonlama oranı) yerine yüzde 9 civarında oluşmasının sağlanması kararlaştırılmıştır. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır”.

Yani PPK faizi artırmamış ama “mış” gibi yapmıştı. Bazı günler EPS (Ek Parasal Sıkılaştırma) uygulanacaktı. Kısaca bazı günler bankalararası piyasadaki faiz oranı % 9 olabilecekti. Ve bütün bunlar sonucunda… EPS uygulamasının ilk günü olan 27 Ocak’ta US Dolar 2,20’den alıp başını 2,40’a dayanacaktı.

Hal böyle iken 27 Ocak pazartesi günü öğle saatlerinde PPK’nın olağanüstü toplanma kararı geldi. Kararla birlikte bu kez bu işin erbabına göre “büyük olasılıkla faiz artırımı kaçınılmazdı”. Karar ile piyasa fiyatlamaya başlamıştı bile… 2,40 dayanan US Dolar kurunda hızla düşüş başlamış ve gün sonunda 2,29’a gelmişti.

EĞLENCELİ BİR GÜN: 28 OCAK!

TCMB aynı gün “Enflasyon Raporu” için basının önüne çıkacaktı. Güne 2,29 ile başlayan US Dolar kuru toplantı esnasında 2,26-2,27 arasında oynamaya başlamıştı.  

28 Ocak günü PPK’nun toplantısının akşam yapılması ve kararların da gece 00:00’da açıklanmasının  nedeni “Amerika’dan gelecek bir üye”ye bağlanmıştı ama elbette altında başka kaygılar da bulunmaktaydı.

Eğlenceli yan, insanların bir yılbaşı kutlaması yapar gibi 00:00’a odaklanmasıydı. 

Akşam haberleri sonrası herkes ekran başına geçecek, çerezler, çekirdekler, çaylar, kahveler, meyveler, tombala kağıtları masaya konacak ve  Saat 23:59:50 oldu mu, 10’ndan geriye doğru sayarak 0’a gelindiğinde havai fişekler, meşaleler, konfetiler eşliğinde “hayatının bir anda değişeceği” tarihi kararı kutlayacaklardı.   

BAĞIMLI BAĞIMSIZ TÜRK KÜLTÜRÜ

Şu an “tarihi karar”a dakikalar varken bu yazıyı 00:00’dan önceye yetiştirmeye çalışırken Başbakan’ın İran seyahati öncesi yaptığı açıklamalara takılıyorum: “Merkez Bankası’nın bağımsız bir kurum olduğunu biliyorsunuz. Konuyla ilgili olarak ben bir açıklama yapmaya kalksam diyecekler ki Merkez Bankası’na müdahale etti. Ama tabii ben faizlerin artırılmasına karşıyım. Sorumluluğu da onlara aittir. Yarın orada doğabilecek bir şeyin hesabını da onlar vereceklerdir. Dilerim ki duam da odur, atacakları her adım olumlu olur, kurda yeni bir dönem başlar.”

Sabah yaptığı toplantıda ise TCMB Başkanı ise şunları söylüyordu: "Bağımsızlık konusunda bir kuruma yetki veriyorsanız, ona sorumluluk da vermeniz gerekir. Bağımsız kurumlar özellikle sorumluluk sahibi olmalı. Kamuoyunun sürekli göz önündeyiz bizi eleştirmeleri çok normal. (...) Hesap verme konusunda sıkıntı yok. Ben bunun faydalı olduğunu düşünüyorum. Bakanlar da konuşuyorsa merkez bankasıyla ilgili bizim için sıkıntı yok diyoruz. Biz işimizi yapıyoruz. Türk kültürü içinde bu eleştirinin bir sorun olmadığını düşünüyoruz ama uluslararası camiada sorun olarak algılanıyor. Bizde de bu kültürün zamanla değişeceğine inanıyorum."

Avrupa ve Amerika’da böyle bir kültür yok ama burası Türkiye olduğundan bağımlı bağımsız gibi çok tuhaf bir algı yaratıyorsunuz. İçindeyseniz size normal geliyor da “elin gavuruna” elbette çok tuhaf kaçmakta...

 

HER ŞEY OLABİLİR

“Hayatımızı değiştirecek kararın açıklanması”na yarım saatten az kalmışken aklıma Kastamonululara atfen anlatılan fıkra geliyor…

Kastamonu Belediyesi orman yolunun girişine bir levha astırmış; levhada “Her şey olabülü, Daş düşebülü, Ayu çıkabülü, Her şey olabülü” diye yazıyormuş. Bu levhaya karşı eleştiriler gelince bu kez Belediye levhayı değiştirmiş ve şunları yazmış: “Her şey olabülü de, olmayabülü de, Daş düşebülü de, düşmeyebülü de, Ayı çıkabülü de, çıkmayabülü de, Her şey olabülü de, olmayabülü de”  

Gerçekten o kadar takmayın kafanıza yahu; her şey olacağına varır!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.