• BIST 103.328
 • Altın 193,733
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • Trabzon 19 °C

61 projeden Vizyon 2019’a!

61 projeden Vizyon 2019’a!
Trabzon Belediyesi Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu düzenlediği basın toplantısında 5 yıllık görev süresini değerlendirdi.

Trabzon Belediyesi Çok Amaçlı Salonu'nda düzenlenen ve ulusal ve yerel olmak üzere 5 kanaldan ve 2 internet sitesinden canlı yayınlanan basın toplantısında Başkan Gümrükçüoğlu, 5 yıl içerisinde gerçekleştirdikleri projeleri değerlendirdi. 'Halka hizmet Hakk'a hizmettir' anlayışıyla hizmetlerini sürdürdüklerini kaydeden Gümrükçüoğlu gelecek kuşaklara daha yaşanılabilir bir kent bırakmak için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti. Büyükşehirle birlikte daha büyük projelere de imza atacaklarını kaydeden Gümrükçüoğlu, 2009 seçimleri öncesi vaat ettikleri 61 projeden yer temin edememeleri nedeniyle sadece 6’sına başlayamadıklarını fakat 61 projede olmayan 30 yeni projeyi yaparak hizmete sunduklarını dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİRLE BİRLİKTE

Trabzon’u geleceğe taşıma adına önemli işlere imza attıklarını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Trabzon 81 il içerisinde yaşanabilirlik kriterleri yönünden dördüncü sırada yerini almıştır. Belediyecilik hizmetlerinde en ön sıralarda alarak Türkiye’de ikinci il olma vasfını kazanmıştır. 2013 yılında Trabzon’umuz 50 bin ila 800 bin arası nüfus bulunduran illerimiz arasında Türkiye’nin en temiz ili seçilmiştir. 2009 seçimlerine giderken vatandaşımıza söz verdiğimiz 61 projenin 55 tanesine başlanmış, yarılanmış, bitirilmiştir. 6 projeyi ise yer temini yer temini noktasında çektiğimiz sıkıntı ve yer temin edememiş olmamızdan dolayı bekletmekteyiz. Artık dünyada şehirler yarışıyor. Bu münasebetle yaşayan bir vücut gibi olan şehrimize 61 projenin dışında 30 proje daha kazandırandık” diye konuştu.

HİZMETLERİMİZDE GÖRSÜNLER

“Bizi görmek isteyenler yaptığımız hizmetlerde görebilirler” şeklinde sözlerini sürdüren Gümrükçüoğlu, “Şehrin çehresini değiştirecek kentsel dönüşümleri yaptık. Şehrimize önemli kavşakları kazandırmakla halkımızla beraberiz. Bizi görmek isteyen yaptığımız hizmetlerle birlikte halkımızla birlikte olduğumuzu görür. Bizi görmek isteyen yaptığımız ulaşım projeleri ve şehrimize kazandırdığımız 45 yeni otobüste, araç parkımıza kazandırdığımız 141 yeni araç ve iş makinesiyle, yapımı devam eden dev Kanuni Bulvarı’nda, sahilde 5.6 km’lik sağlıklı yaşam ve yürüyüş yolunda, 30 bin m2 alanda yaptığımız dev bir EYOF Parkı’nda, yaşlı ve ihtiyaçlı vatandaşlara yönelik yaptığımız evde bakım hizmetiyle, Meydan Parkı birinci ve ikinci etap düzenlemelerinde görür” ifadelerini kullandı.

YENİ PROJELER NELER OLACAK?

Bir gazetecinin, “Büyükşehir için 61 proje benzeri yeni bir proje girişiminiz var mı” şeklindeki soruya Gümrükçüoğlu, “Yeni proje ve adımlarımız hizmet alanlarımız daha iddialı olacak. Önümüzdeki günlerde ‘Vizyon 2019’a nasıl gireceğiz’ olarak aynı açıklamalar için sizleri ve bütün Trabzon’umuzun kanaat önderlerini ve çeşitli sektörlerin önderlerini davet edeceğiz. Ama ipucu verebilirim. Dev adımlarla Trabzon, hakikaten az önce ifade ettiğim gibi dünyada şehirlerin öne çıktığı günümüzde ülkeyi temsil edebilen bir şehir olacaktır. Hedefimiz budur. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023’e kadar. Bu dev adımlardan bazılarını da hemen şimdi söyleyebilirim. Hani ben diğer siyasi arkadaşlarıma da başarılar dilerken saygı hoşgörü içinde seçimlerin tavsiye eder, talep eder ve bu anlayıştan ötürü herkese teşekkür ederken diyorum ve istiyorum ki Trabzon’umuza neleri yapacağımızı şehri nasıl bir dünya kenti haline getireceğimizi konuşalım. Dün geçti bugün yeni şeyler söylemek zamanı” şeklinde cevapladı.

ALTYAPI YENİLENECEK

Projeler hakkında bilgi veren Gümrükçüoğlu, “Büyükşehirle birlikte Trabzon’un 100 yıllık altyapısı gerçekleştirilecektir. Biz bugüne kadarki çalışmalarımızda aşağı yukarı 30 yılı aşkın süredir şehir su şebekesinin hizmet ediyor olması münasebeti ile tüm şehrin su şebekesinin yenilenmesini tamamlamış bulunmaktayız. Onun uygulaması 2014 mahalli seçimlerinin son bulmasıyla birlikte başlayacaktır. Tüm şehrin yağmur suyu projesini gerçekleştirmiş bulunmaktayız.  Uygulaması 2014 ile birlikte başlayacaktır ve atık sular projesi ile birlikte biyolojik atık projesini tamamlanmaktadır. Bu 3 büyük dev adım. Tüm şehir su şebekesinin yenilenmesi Trabzon’un önümüzdeki 50 yılına hizmet edecek olan en büyük adım olarak 2014 Nisan’dan itibaren 2019’a kadar Trabzon’umuza kazandırılacaktır” dedi.

AKILLI KENTLER GELİYOR

Başkan Gümrükçüoğlu Büyükşehirle birlikte Trabzon’da akıllı kentler oluşturmanın plan ve programını yaptıklarını ifade ederek, “Dünyada kentleşme konusunda bazı bölgelerde akıllı kentlerin varlığını biliyor izliyor ve çalışıyoruz. Trabzon’umuzda da belli bölge ve yan bölgelerde de akıllı kent oluşturulmasının plan ve programı yapılacaktır” dedi.

Gümrükçüoğlu, Çamoba’da 103 dönümlük alanda yapacakları Botanik Parkı, sahile yeni dolgu alanı konusunda da bilgiler verdi. Gümrükçüoğlu, büyükşehirle birlikte yapacaklarını açıkladığı diğer projeleri şöyle sıraladı:

DİSNEYLAND DA YAPILACAK

“Büyükşehir belediyesi hizmet binası bu dönemde Trabzon’a kazandırılmış olacak. Kutlugün bölgesinde 65 dönümlük alanda mesire yeri yapımı. Kemerkaya camisi bölgesindeki eski imar müdürlüğü yeri, Yavuz Selim Bulvarı üzerindeki alan ve Değirmendere’de il özel idaresinden devralınacak alan ve Ahi Evren Hastanesi karşısındaki bölgede ve şehirde başka temin edilecek olan alanlarda da önemli bir katlı otopark projelerinin yapımı. Çömlekçi ve Değirmendere kavşakları yapımı. 61 projenin içinde olup da yer temininden dolayı yapılamayan kültür ve kongre merkezi. Trabzon’da Karşıyaka vadisi veya itibar edilebilirliğini ölçüp yasal düzenlemesiyle birlikte dolgu alanında belli bir bölgede tüm komşu illerinde hatta Kafkasya’daki komşularımızın da istifade edebileceği bir Disneyland’ın yapımı. Doğalgaz bu dönemde şehrin tüm il bölgesine yaygınlaştırılacağı gibi ilçelerde de EPDK’nın öngördüğü nüfus ve diğer kriterler açısından ulaştırılmaya gayret edilecek. Ulaşım koordinasyon bölgesinin düzenlemesiyle birlikte tüm şehrin trafiğinin rahat hale getirilmesi, Kaymaklı-Erdoğdu afet ve riskli alanlar olarak bakanlar kurulundan çıkarılan alanlarda kentsel dönüşümlerin yapılması, Meydan Parkı ikinci ve üçüncü etaplarını yapılması. Meydan Parkı’ndan Boztepe’ye teleferik yapılması.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.