• BIST 120.374
  • Altın 301,055
  • Dolar 5,9432
  • Euro 6,5409
  • Trabzon 12 °C

Abdestli Kapitalistler!

AYDIN EROL

    Ahmet Tabakoğlu İslam İktisadına Giriş kitabının önsözünde şunları yazar: "İslam iktisadı 1970-1980'lerde oldukça popülerdi. O dönemde gençlik kesiminde varolan Türkiye'yi ve dünyayı "kurtarma" hevesi de bunda etkiliydi. Günümüzde ise Türkiye ve hatta dünya "kurtulduğu!?" için İslam iktisadı da eski cazibesini kaybetmiş ve yerini büyük ölçüde İslam kapitalizmine bırakmıştır. Oysa günümüzde gelir dağılımı adaletsizliği büyüdüğü gibi zenginlerle fakirler arasındaki mesafe daha da açılmaktadır. İslam iktisadının temel konusu ise bunlar olmalıdır"
   Görüldüğü üzere müslümanlar kapitalizmi Batı'nın kapitalistlerinden daha fazla sahiplendi. İslami değerlerin içini boşaltan ve çürüten abdestli kapitalistlerdir bunlar...
Bakın Eren Erdem abdestli kapitalistleri nasıl tarif ediyor: "Abdestli kapitalistler mutlak dindarlık iddiasıyla faaliyet yürütürler. Ancak bilinmelidir ki abdestli kapitalizmin mimarı bizzat Haçlı Emperyalizmidir. Kur'an verilerine bakıldığında içerik ve pratiği açısından şirk dini saflarında yer alan abdestli kapitalizm dinin toplumcu yüzünü katlederek,  dini bir pusu kurma aracı haline getirenlerin ortak mesleğidir. Bugün,  emperyalizmle çelişmeyen bir İslam algısı egemen ise bu tamamen abdestli kapitalizmin eseridir."
   Müslümanlar ancak anlamadan Arapçasından Kuran okusun! Acaba kaç müslüman Bakara/219'un anlamını öğrendi ve hayatına tatbik etti. Bir kez olsun ayetlerin anlamlarını okuyup içselleştirse çağın zengin müslümanı acaba bir tane yoksul,  fakir ve mazlum insan kalır mıydı bu ülkede? Bakın Allah; Bakara Suresi'nin 219. ayetinde kendisine kulluk etmesi gereken müslüman kullarına ne emrediyor?
"...Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: 'İhtiyaçtan artakalanı.' Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz (Bakara/219)
Allah ihtiyaçtan artakalanı paylaşın diye emir veriyor,  zengin abdestli kapitalist halini almış müslüman her türlü lüks ve israf içinde yaşamayı ihtiyaç olarak görüyor,  mal ve servet yığıyor. Bunlarınkisi ihtiyaç değil ihtiras! Mal ve para ihtirası... Gözleri paradan başka bir şey görmeyen bu abdestli kapitalistler camilerde namaz kılıyor,  Ramazanlarda oruç tutuyor,  çok güzel Arapçasından anlamadan Kur'an okuyorlar ama iş ayetlerin emrettiklerini yerine getirmeye geldiğinde yan çiziyor,  "Parayı ben kazandım,  ben yerim,  lüks içinde de yaşarım,  paramı da kimseyle paylaşmak zorunda değilim" mantığıyla hareket ediyorlar. Tam bir ikiyüzlülük,  riyakarlık örneğinden başka bir şey değil yaşadıklarımız!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.