• BIST 99.292
 • Altın 238,548
 • Dolar 6,1768
 • Euro 7,2717
 • Trabzon 17 °C

AF YASASI SÜRÜNCEMEDE KALDI

Mustafa Güler

Kamuoyunda Torba Yasa olarak adlandırılan ve vergi borçlarının yapılandırılmasını da düzenleyen “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte iken Genel Kurulda, Danışma Kurulunun önerisi doğrultusunda yapılan oylama sonucunda TBMM'nin 1 Ekim 2014 Çarşamba günü saat 15.00'te toplanmak üzere tatile girmesine karar verilmiştir.

148 Maddelik tasarının 13 Ağustos 2014 tarihinde en son 126.maddesi kabul edilmiş olup kabul edilen maddelerde aşağıda hususlar yer almıştır.  

- Kesinleşmiş bazı kamu alacaklarının (vergiler, cezalar, gecikme zamları ve faizleri, trafik cezaları gibi) yapılandırılması,

- Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar,

- Meslek mensuplarının ve diğer oda aidat borçlarının yapılandırılması,

- Esnaf ve sanatkarların oda aidat borçlarının yapılandırılması,

- Süresinde araç muayenesi yaptırmayanların borçlarının yapılandırılması,

- Gümrük vergileri ile cezalarının yapılandırılması,

- SGK prim borçları ve cezalarının yapılandırılması,

ile ilgili düzenlemeler yer almaktadır.

        Her ne kadar yukarıda belirtilen maddeler Genel Kurulda kabul edilmiş olsa da, bu hükümler de tasarının tamamı kabul edilip, Cumhurbaşkanının da onaylaması koşuluyla, yasa Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Yapılandırma kapsamındaki başvuru ve ödeme süreleri de yasanın yayım tarihine göre belirlenmiş olduğundan, bu süreler de ancak yasanın yayımlanmasının ardından kesinleşecektir.

        Af yasası niteliğindeki düzenlemelerin bu kadar uzun zamana yayılmasının doğru olmadığı bilinen bir gerçek olmasına rağmen TBMM’nin bu kanunu yasalaştırmadan tatile girmesi anlaşılır ve izah edilebilir bir husus değildir. Gündem de böyle bir yasa varken vergi idaresinin ve diğer kamu idarelerinin vadesi geçmiş alacaklarını etkin bir şekilde takip etmeleri mümkün olmadığı gibi, böyle bir yasanın gündemde olduğu bir ortamda vadesi geçmiş alacaklarının takip ve tahsiline dönük muameleler yapmanın doğru ve adil bir tutum olduğunu söylemekte zordur. Çünkü vatandaş bir af yasasının varlığını bile bile bu yasadan yararlanmaksızın vadesi gelmiş kamu borçlarını ödemeye yanaşmayacaktır. Vatandaşın böyle düşünmesi de son derece doğaldır. Doğal olmayan tek şey, bu yasanın kamuoyuna açıklandıktan sonra bu kadar sürüncemede bırakılması ve Meclis’in bu tasarıyı yasalaştırmadan tatile girmesidir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.