• BIST 85.316
  • Altın 249,256
  • Dolar 6,0767
  • Euro 6,7820
  • Trabzon 20 °C

AHMET METİN GENÇ

Osman Necip SEVİNÇ

  Gerçekten bizim Trabzon’umuz çok enteresan. Değerli insanlara gelen vuruyor, giden vuruyor… çökertemiyorlar.  Adam yemekte üstümüze yoktur. Bakıyorum şimdi de Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç beyi diskalifiye etmek için, parti içinden, dışından ve de Ankara’dan gayret eden, benim adayım başkan olsun diyerek altını oyanlar ortaya çıktı… Hiç kimse seçimi kiminle kazanacağını düşünmüyor. Hâlbuki Ortahisar’da kendi partisine seçimi rahat kazandırabilecek tek aday Sn. Genç’tir… Gerisi risklidir.
Ahmet Bey görevi süresince bazı dayatmalar sonucu oluşan (zayıf sözcüğü hafif kalır) çok zayıf kadrosuna rağmen başarılı hizmetlere imza atmış, insan sevgisini, gönül belediyeciliğini öne alan davranışları ile yürekten sevginin muhatabı olmuştur. Her zaman halkı ile iç içe olup sıkılmamış el bırakmamış, makam odasının kapısını hep açık tutmuştur. Büyükşehir belediyesinin tüm engellemelerine rağmen Tünel akvaryum, Ekopark, Pelitli kentsel dönüşüm projesi, rutin asfalt ve beton yol kaplamaları, Mağmat Boğazı - Geçit peyzaj planlama ve tasarımı gibi çalışmalara imza atmıştır. Bu arada Büyükşehir’in Trabzon merkezdeki birçok kusurlu çalışmalarının yükünü de taşımak zorunluluğunda kalmıştır. Ve en önemlisi olarak ta hiçbir zaman cüzdanını vicdanına tercih etmemiş, her zaman kamuoyunda dürüst başkan olarak anılmıştır. Aslında hak ettiği makam büyük şehir başkanlığı olmasına rağmen parti iradesinin kararına herkes gibi saygılı olmuştur.
Hadis-i şerif te Peygamberimiz (s.a.v) “İbadet 70 çeşittir. Bir tanesi ve en önemlisi helal rızık kazanmaktır” demiştir. Ben de “öyle bir hayatın olsun ki çocukların hakkaniyet, ihtimam ve dürüstlüğü düşündüğünde, akıllarına sen gelesin” diyorum. Bu tarife ve tavsiyeye uyan Sn. Ahmet Metin Genç’in görevine devam etmesinin önünde engel yaratmak için dedikodu yapanlar, ancak rant beklentisi umudu taşıyanlar olabilir kanaatindeyim. Her şeyin hayırlısı…
Not: Bu yazı 1 Aralık 2018 Cumartesi günü kaleme alınmıştır.

MUTLULUK
Bugün sizlere MUTLULUK üzerine yapılmış en uzun çalışma kuşağını anlatacağım.
Harvard Tıp Fakültesi 75 yıl süren bir araştırma yaptı. 724 kişi ile başlayan çalışma 60 kişi hayatta kalana kadar devam etti. Cevabı aranan tek bir soru vardı. “İnsanları hayatı boyunca sağlıklı ve mutlu yapan şey nedir?” Araştırmadan çıkan sonuç şu olmuş. “İyi sosyal ilişkiler bizi daha sağlıklı ve mutlu yapar.”
Yakın zamanda yapılan bir araştırmada 1980-1999 arasında doğanlara “hayattaki en önemli hedefleri sorulmuş. %80’den fazlası hayattaki en önemli hedeflerinin zengin olmak olduğunu söylemişler. %50 si, hayattaki diğer bir önemli hedefin meşhur olmak olduğunu söylemiş. Bu yeni nesil gençler için bu hedefler yani zengin ve meşhur olmak mutlu ve sağlıklı olmak için olmazsa olmazlarıydı.
Oysa 75 yıllık uzun bir araştırma gösteriyor ki, MUTLU ve SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY İYİ VE SAMİMİ SOSYAL İLİŞKİLER’DİR. Unutmayalım.
Mark Twain demiş ki: “Hayat öyle kısa ki, tartışmalara, özür dilemelere, kıskançlıklara, hesap sormalara zaman yok. Sadece sevmek için zaman var ve bunun için tabiri caizse sadece bir an var.” 
        

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.