• BIST 96.904
  • Altın 221,667
  • Dolar 5,6059
  • Euro 6,4303
  • Trabzon 22 °C

AKÇAABAT ORTA MAHALLE

Yıldız KARAAĞAÇLI ALİYAZICIOĞLU

Bugün ikinci kez ziyaret ettiğim tarihi Orta Mahalle’yi yazmak istedim. 

Akçaabat’a hakim bir tepe üzerinde bulunan ve yüzyıl ötesinden gelen bu tarihi mahalle görmeye değer varlıklarımızdan…

Akçaabat ilçesinin dar sokaklarından araçla yolculuk ettikten sonra bir tepe üzerinde yer alan Orta Mahalle’ye ulaşabilirsiniz. Ancak, orada gezmek ve geçmişi bir an da olsa hissedebilmek için yürümek gerekiyor. 

Eşsiz deniz manzarası ve hafif esen rüzgar eşliğinde Osmanlı mimarisine ait yüzyıllık eski evlerin ve konakların arasından yürümek oldukça keyifli…

Çünkü; eski taş evler, Arnavut kaldırımlı daracık sokaklar, yüzyıllık çınar ağaçları, bazı konakların bahçelerindeki küçücük ahşap masalar ve sandalyeler, gösterişten uzak; içtenlik ve samimiyeti hatırlatıyor.

Bugün bulmakta güçlük çektiğimiz komşulukların, dostlukların yaşanmış olduğu  sokaklarında çocukların çığlık atıp oynadığı bu mahallede dolaşmak oldukça heyecanlı… 

Geleneksel olan ve zengin kültürümüzü yansıtan bu bölgede Bizans dönemine ait olduğu düşünülen tarihi kilise ve 1000 yıllık konaklar var.

Belediyenin restore ettirdiği birkaç konağın bahçesinde oturabilir tepeden şehri izleyebilirsiniz…

Ancak; birkaç evde yapılan restorasyonlar bu bölgenin turizme kazandırılması için yeterli değil. Ne yazık ki; kaderine terk edilmiş bir çok eski ev ve yüz yıllık tarihi kilise yıkılmak üzere!

Orta Mahalle’nin önemli sorunlardan birisi de park yerinin olmayışı. Bu yüzden bölgeye tur otobüsleri ulaşamıyor bile! 

Doğal yapısının çok uygun olmasına rağmen böyle değerli bir vadide, teleferik projesinin halen yapılmamış olması ise büyük bir kayıp! Oysa; içleri insanlarla dolu teleferiklerin vadi boyunca yeşilin, mavinin ve tarihin bütünlüğü içerisinde ilerlediğini bir düşünün…

Zengin kültürümüze ait el sanatlarının, burada sergilenmesinin görsel zenginliğin yanında katma değer de sağlayacağı aşikar iken olmaması büyük eksiklik.

Sadece bu bölgede değil etrafında da önemli yapısal iyileştirmeler gerekirken  turizm gelirine ciddi katkı sağlayabilecek bu yüzyıllık mahallenin bulunduğu vadide, tarihi dokuya hiç de uymayan yüksek katlı binalara kimlerin, nasıl izin verdiğini ise anlamak güç!..

Bölgede yaşayan ancak yetkililerden destek göremeyen girişimcilerin olması ise burada canlanamayan turizmin önemli sorunlarından sadece biri...

Başka hiç bir yerde bulamayacağınız bu coğrafyaya ve tarihe ait ülkemizin bu nadide köşesini sadece sit alanı ilan etmek yeterli değil… 

Umudumuz; en kısa sürede Orta Mahalle’deki tüm yapıların turizme kazandırılması ve bu bölgenin Şehrimize yakışır biçimde tarihi yerler listesinde yer almasıdır.

 

Not: 17 Mayıs 2017 tarihinde ‘Karadeniz Sahil Yolunda Otobüs İşletmeciliği’ başlıklı yazımda, Trabzon -Samsun arasındaki şehirlerarası otobüs yolculuklarının çok uzun sürdüğünü alternatif ekspres otobüs seferlerinin olması gerekliliğini yazmıştım. Bugün öğrendim; Metro otobüs şirketi Trabzon-Samsun arasında ekspres otobüs hattı oluşturmuş. Geç kalınmış olmakla birlikte teşekkür ediyoruz bu hizmeti sunanlara.

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.