• BIST 94.682
  • Altın 222,702
  • Dolar 5,6803
  • Euro 6,5153
  • Trabzon 19 °C

AKP VE CHP

Hakkı EMİROĞLU

 Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve ilk genel başkanlığını yürüttüğü CHP siyasi hayatımızın temel direğidir.
Merhum İsmet İnönü ve merhum Bülent Ecevit’in genel başkanlığını yürüttüğü 1980 ihtilali ile kapatılmış, siyasi yasakların kalkmasının ardından yeniden açılıp, Genel başkanlığına Deniz Baykal getirildiği CHP, genel ve yerel seçimlerde pek varlık gösteremedi. 1999 genel seçimlerindeki başarısızlığın bedelini ödeyen genel başkan Baykal istifa ederken, yerine Altan Öymen seçilerek gelse de o koltukta fazla oturamadı.
Baykal yeniden geri döndü. 2002 genel seçimlerine giremeyen siyasi yasaklı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yasaklarını kaldırıp ara seçimle milletvekili seçilmesini sağladıysa da Baykal CHP Genel Başkanlığına veda etmek zorunda kaldı.
Yerine seçilen Kemal Kılıçdaroğlu yanına DYP eski Milletvekili Aydın Ayayadın yine DYP Milletvekili adayı Sinan Aygün veya RP eski milletvekili Prof.Dr Mehmet Bekaroğlu’nu kurmay kadroya alarak CHP’yi aslında merkeze çekmeye çalıştı ve Ekmelettin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanı çatı adayı gösterse de MHP’yi yanında bulamadı.
2015 genel seçimlerine giderken yurt genelinde ön seçim yaptırtarak demokrasiyi parti tabanına yaymaya çalıştı, tam bir devlet adamı gibi davrandı ve ülkenin kan gölüne döndüğü bu günlerde taşın altına elini değil kafasını da koydu.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm liderler ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldı, kürsüye çıktı, “Demokrasiden vazgeçemeyiz, en kötü demokrasi en iyi dikta rejimden çok daha iyidir” dedi.
Aslında yerelde iktidar olan CHP dünyanın bir çok ülkesinden daha büyük yaklaşık 7 milyon insanın yaşadığı İstanbul’un en büyük ilçeleri Bakırköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Sarıyer, Silivri, Şişli, Adalar, Ataşehir, Avcılar, Beşiktaş, Çatalca ,Büyükçekmece, Beylikdüzü gibi 14 belediyeyi elinde bulunduruyor ve referandumda % 52 Hayır vererek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüreğini de hoplattı.
Bakın ne diyor bizzat kendileri, “Büyükşehiri % 48 oy ile aldık. İstanbul’un altını deldik, üstünü deldik bir baştan bir başa yollar boğaz köprüleri denizin altından yol yaptık. Bu şehirde oylarımız bir puan artmadı”…
88 milletvekili çıkan bu ilde Ak Parti için S.O.S çalıyor.
Ege ve Akdeniz farklı mı? Tabi ki değil…
İkinci büyük il İzmir’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan bugünkü Başbakan Binali Yıldırım Başbakanlık binasını, devletin tüm bakanlarını ve bürokratlarını İzmir’e taşıttı. Gece ve gündüz kadro dağıttı önüne geleni işe aldı yine de belediyeyi alamadı.
Üçüncü büyük il Başkent Ankara’da farklı mı oldu?..
Melih Gökçek in ayak oyunları ile Büyükşehiri kazanan seyyar satıcılıktan otobüsçülüğe, spor kulüplerinden inşaatçılığa, Ticaret sanayii odasından Esnaf odalarına kadar karışmadığı bulaşmadığı yer kalmayan Melih Gökçek Ankara’dan bir çıksa Başkent rahatlayacak, siyasi çekişmeler bitecek, ülke rahat edecek.
Tabii benim burada anlamadığım tek şey dün Hayır diyenler, Yarın nasıl Evet diyecek… Bir de Evet deyin analar ağlamasın terör bitsin dediler yüreğimiz yanmaya devam ediyor, şehitlerimiz 5’er 10’ar geliyor…
Zamlar yağmur gibi yağıyor…
Siyasi ayrım, kayırma ve kadrolaşma tüm hızıyla devam ediyor.
FETÖ’cülerin boşalttığı kadroları Süleymancılar ve Menzilciler dolduruyor…
3 günlük memur il Müdür yardımcısı oluyor, özel kalem müdürü, bakan müşaviri adı altında açıktan binlerce insan devlet kadrolarına dolduruluyor.
Hiç kimse bunlara ‘Dur’ da demiyor…
Biz yine de İyi olacak diyelim İyi!

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.