• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Trabzon 23 °C

AKP ve darbe korkusu!

AKP ve darbe korkusu!
Oltaya Vuranlar...

 

‘Rabia’ denilen işaretin, dini ve tarihi bir işaret olduğunu, insanlara ve insanlığa mesaj veren bir anlamı olduğunu zannederdim. Meğer, derin bir anlamı yokmuş!

Rabai, dördüncü dört demekmiş... Mısır’da; Nasır’dan, Enver Sedat’tan, Hüsnü Mübarek’ten sonra işbaşına gelen dördüncü Cumhurbaşkanı Mursi’yi işaret ediyormuş. Darbe karşıtı direnişin sembolü imiş!

Rabia, darbe karşıtı işaret, sağ eli ayağa kaldırıp başparmağı avuç içine çekip dört parmağı açarak göstermek. Bu işaret darbe karşıtlığından öte mutlaka başka anlamlar da içeriyor. Müslüman kardeşlerin zafer işareti!

Müslüman kardeşler deyip geçmeyin…
Neredeyse yüzyıl önce başlayan bir şeriatçı, siyasal İslamcı hareket!.. Ki bu hareket 2012 yılında Mısır’da iktidar oluyor!

Türkiye’de de yüz yıl önce başlayan siyasal İslamcı hareketler vardı. Ama uzun bir süre etkin olamadılar. 1950’li yıllara kadar nefes alamadılar. 1950’de Demokrat Partinin iktidara gelmesiyle İslamcı hareketlerin az da olsa önü açıldı.

1960’lı yılların sonlarına doğru Necmettin Erbakan ile birlikte kök salmaya, taraftar bulmaya başladılar. Türkiye’de İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri ve Kuran kurslarının sayısının artması ile birlikte siyasal islam da yol aldı!

Türkiye’deki siyasal islam, ‘ılımlı siyasal islam’, Mısır’daki katı, şeriat ve Kuran’a dayalı bir hareket!

Türkiye’de 1920’de TBMM açılmasaydı, 1923’de Cumhuriyet ilan edilmeseydi ve laik sistem getirilmemiş olsaydı, bugün bu ülke Mısır’dan, Suriye’den, Irak’tan veya Kuzey Afrika ülkelerinden farklı olmazdı!

Türkiye bugün bir Mısır, bir Irak vs. olmamışsa bunu Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına borçluyuz.

Xxx

 

Türkiye’de Rabia işareti yapanlar ve Mısır’daki devrik şeriatçı, siyasal İslamcı Cumhurbaşkanı Mursi’ye ağıt yakanlar, sandığı, demokrasiyi çok sevdikleri için ağıt yakmıyorlar.

Siyasal İslamcılar için sandıkmış, demokrasi imiş hepsi hikaye! Hepsi hedefe ulaşmak için araç.

Türkiye’de 11 yıldır iktidarda olan AKP ile Mısır’daki Müslüman kardeşleri aynı çizgide veya aynı kategoride değerlendirmek yanlış.

AKP’de etkili olan siyasal İslamcılar, Mısır’da darbe ile devrilen Mursi ve Müslüman kardeşler örgütüne, partisine ne kadar destek vermeye çalışsalar da bunda başarılı olamadılar.

Bunun nedeni, AKP’ye oy veren seçmenin en az yüzde 80’inin Müslüman kardeşlermiş, Filistinmiş, Hamasmış vs. bu gruplara destek vermediğidir.

AKP’deki, siyasal İslamcılar veya din eksenli politika yapanlar; parti ve ülke yönetiminde etkili olsalar da kamuoyunda destek bulamıyorlar. Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz hafta sonu Trabzon’da düzenledikleri mitingde gördük. Seçimde yüzde 60 oy aldıkları bir kentte düzenledikleri mitinge katılım binde bir veya iki civarında idi.

AKP’nin ‘rabia’ işaretine ve Mursi’ye sahip çıkmasının nedeni, darbeye, darbecilere karşı oluşunun yanısıra hala Türkiye’de darbe olur mu korkusunu yaşamasıdır.

Seçimle, halkın oyu ile işbaşına gelen ve 11 yıldır ülkeyi yöneten bir partinin hala darbeden, ihtilalden vs. korkması ve her sıkıştığında ‘darbe ve darbelerle hesaplaşmayı’ gündeme getirmesi ilginç!

İktidara darbe ile gelenler darbeden korkar! Ona göre tedbirini alır. Devlet dairelerinde vs. tasfiye hareketine girişirler. Ticareti, hayatı bile düzenlerler!

Halkın oyu ile iktidara gelenlerin darbe marbe diye bir dertleri ve kuşkuları olmaz.

AKP’nin, darbe ile yatıp kalkması kafaları karıştırıyor! AKP, sanki darbe sonucu iktidara geldi!

AKP, iktidara darbe ile gelmedi ama iktidara geldikten sonra yaptığı icraat darbe izlenimi vermektedir! Cumhuriyetin kazanımlarının değiştirilmesi, sistemin dönüştürülmesi bir yerde darbedir!

AKP’nin hala darbe korkusu taşımasının nedeni; halkın yüzde 50’sinin desteğini almasına rağmen 11 yıllık icraatıdır! Hesap sorulma endişesidir!

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.