• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Trabzon 22 °C

AKP'nin Trabzon'a husumeti var!

AKP'nin Trabzon'a husumeti var!
CHP Trabzon milletvekili adayı Haluk Pekşen, Kuzey Ekspres'e konuştu, çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

Röportaj: Elif ÇAVUŞ

CHP Trabzon Teşkilatı'nın ön seçimle belirlediği Trabzon milletvekili adayları arasından teşkilatın oyuyla birinci çıkan Haluk Pekşen, Trabzon siyasi arenasına girmesiyle hareketlilik yaratmayı başardı. Adaylığının belirlendiği günden itibaren çıkışlarıyla gündemden düşmeyen Haluk Pekşen'le seçim çalışmalarından fırsat bulduğu noktada söyleştik. "Sıradan bir aday olarak gelmedim" sözünü sık sık tekrarlayan Pekşen, iddialı geldiğini Trabzon'da çok farklı çalışmalar yapacağının da sözünü veriyor.

AKP, TRABZON’DAN DEVAMLI ALIYOR!

-Günlerdir sahadasınız nasıl tepkiler alıyorsunuz?

“Çok enteresan, AK Partililer bile geliyorlar ve ‘size oy vereceğiz’ diyorlar. ‘Bu kentin milletvekili ol’ diyorlar. Böyle bir özlem olduğunu fark ettim. AKP iktidarı döneminde Trabzon'un horlandığını söylüyor vatandaş. AKP kadar hiç kimsenin Trabzon'a zarar vermediğini söylüyorlar. Ne yazık ki bu zararı görmekte geç kaldıklarını söylüyorlar. Vatandaş 'Bundan sonra nasıl telafi edebiliriz'in derdine düşmüş durumda. Trabzon'a karşı AKP'nin sanki özel bir husumeti olduğunun vatandaş farkında. Hele hele en son Süleyman Soylu'nun AKP'den aday olmasını AKP’liler bile hazmedemiyor. Bu kadar da değil. Santoro cinayeti, Hrant Dink cinayeti, Trabzonspor'un kupasının çalınması gibi olaylarda devletin parmağının olması ve faturanın Trabzon'a kesilmesi... Ama ne yazık ki Trabzon'un ödediği faturanın müsebbibi devlettir. Limanı kapatıyor ve transit taşımacılık getiriliyor, vatandaşın arazilerini orman yapıp ellerinden aldılar. 57 tane belde belediyesini kapatıyor hizmet bitiyor. Avni Aker'i insanların elinden alıyor. Yani Trabzon'dan devamlı alıyor ve bir şey vermiyor.”

CHP’NİN VAATLERİ HALKI MUTLU ETTİ

-Vatandaşlar bunların artık farkında diyorsunuz...

“Güvenlik görevlileri benden sosyal güvence istiyorlar. Genel Başkanımız taşeron işçilerin doğrudan kamuya alınacağının sözünü verdi. Bunu soruyorlar. Bunlar çok önemli sözler. Kadınlar 720 TL'nin kendi hesaplarına yatacağından dolayı çok mutlular. AKP'nin bizi rencide edecek uygulamalarından kurtulmuş olacağız. Emekliler gerçekten iki maaş ikramiye vaadiyle çok mutlu oldular. İcra takiplerinde faizlerin silinecek olması, borçların taksitlendirilecek olması toplumun yükünü sırtlarından alacak.”

-Peki, sizin projeleriniz neler olacak?

“29 Nisan Çarşamba günü kamuoyuna açıklayacağız.”

LONDRA YOKKEN TRABZON VARDI!

-Uzun süredir Trabzon'a bir misyon biçiliyor. "Trabzon üzerinde oyunlar oynanıyor" ifadesi artık klişeleşmiş bir söylem haline geldi. Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?

“Bunun bir AKP politikası olduğunu düşünüyorum. Trabzon üzerinde sistematik bir şekilde bir göç politikası uygulanıyor. Trabzon nereye göçüyor ve göçtüğü yerlerde devletin sisteminin sigortası gibi görünüyor. Bu bir devlet politikasıdır. Bu kadar tesadüf olmaz. Bunu bilerek yapıyorlar. Fransız Siyasetçi-Devlet Adamı- Araştırmacı Jacques Attali'nin bir kitabı var ‘Geleceğin Kısa Tarihi’... Bu kitapta dünya şehirlerini anlatıyor. Diyor ki; dünyanın 1500 yıl öncesinde 20 tane dünya kenti vardı. Londra yoktu ama Trabzon vardı. 1000 yıl öncesine dönün yine Londra yoktu Trabzon vardı. Amerika kıtasında hiç bir şehir yoktu. Şimdi böyle bir dünya kentinin bugün gelinen noktada dünya kentleri arasında yeri yok. Aslında bu dünya kenti olağan üstü bir güce sahip.  Trabzon aslında olağanüstü bir ekonomik güce sahip.  Trabzon'un değerleri ekonomiye kazandırılmaya çalışılsa Arap petrollerinden daha büyük bir ekonomik girdi sağlar. O kadar güçlü bir şehir. Bu şehirdeki ekonominin insanlar farkında bile değiller. Bunları söylemek için Trabzon'a geldim.”

KALKINMA BANKASI NEDEN YOK

-Aslında bu noktada Trabzon'la ilgili birçok projenin olduğunu görüyoruz. Ama bu projeler rafta duruyor. Demiryolu projesi başta olmak üzere projelerin tıkandığını görüyoruz...

“Birincisi projelerin doğru fizibilite edilmesi gerekiyor. Eğer projeyi doğru fizibilite ederseniz halk ona inanır ve destekler. Projenin finansmanını bulmanız gerekiyor. Projeyi uygulayacak kadroların görevde olması gerekiyor. Trabzon'a ilişkin geniş çaplı araştırma içeren projeler var ama tamamen siyasi söylemlerden ibaret temeli olmayan projeler de var. Toplum onları sahiplenmiyor. Bir kentin kalkınması için o kentin altyapısının kurulması gerekiyor. Kentin altyapısı aslında görülmeyen en büyük maliyettir. Türkiye'de sektörleri yapılandıran temel kurumlar hangileridir Kalkınma Bankası ve EximBank. Kalkınma Bankası bu ülkenin sektörel yatırımlarını destekler EximBank'ta dış ticaretini destekler. Şimdi bu ülkenin yaz turizmi bir marka. Bu markayı kim yaptı; Kalkınma Bankası. Finansman ve uzman kadrosu var. Tekstilimizi de Kalkınma Bankası inşa etmiştir. Otomotiv sektörünü, inşaat sektörünü de Kalkınma Bankası inşa etmiştir. Kayseri, Konya, Malatya, Eskişehir, Çorum gibi illerin tamamı yatırım teşvikleri ile sektörel teşvikleri ile Kalkınma Bankası tarafından planlamış ve desteklenmiştir. Kalkınma Bankası ya da EximBank Trabzon'da ya da Karadeniz'de var mı? İlk yapılması gereken Kalkınma Bankası'nı Trabzon'a getirmektir. Buraya Kalkınma Bankası gelmedikten sonra bu kentin ayaklarının üzerine kalkması mümkün değil.”

ARAZİ SIKINTISI KOCA BİR YALAN!

-Yani Trabzon'da rafta duran projeler aksi halde hayata geçmez öyle mi?

“Vekillerin bu projeler için Ankara'da oradan oraya koşuşturması hiç bir anlam ifade etmez. Bir örnek vermek istiyorum. Sağlık florasında Karadeniz Bölgesi dünyanın en iyi endemik bitkisine sahip. Geçmişte ‘İsrailli araştırmacılar Trabzon dağlarında çeşitli bitkiler toplayıp götürdüler’ şeklinde çok haberler yaptınız. O bitkiler ilaç teknolojisinde kullanılan bitkilerdir. O bitkiler bu doğaya aitler. Ama biz bu ekonomiyi harekete geçiremiyoruz. Çünkü bu bir ARGE gerektirir. Bu da büyük bir maliyet demektir ve bu maliyeti karşılayacak yatırımcı çok azdır. Bu yatırımcılar kamusal destekli olmalı. Kalkınma Bankası bir ihtisas kurumudur, sadece bir banka değildir, bir araştırma kurumudur. Trabzon'da muhteşem bir müteşebbis ruhu var. Ama önümüzde birçok engel var.”

-Ama Trabzon'da arazi sıkıntısı öne sürülüyor yatırımlarda...

“Hiç bunlara inanmayın. Yalandır.”

5-001.jpg

AKYAZI'YA STADYUM

-Trabzon'da stadyum deniz doldurularak yapıldı ama...

“Elif Hanım İngiltere'de kraliçenin Wembley Stadyumu'nu yıkmaya gücü yeter mi? ‘Ben Wembley'i yıkacağım yerine TOKİ konut yapacak’ diyebilir mi? Gücü yeter mi? Yetmez. Çünkü futbolun mabedidir Wembley. Peki Türkiye'de, Trabzon'da futbolun mabedi değil midir Avni Aker. Avni Aker futbol tarihimizde büyük bir marka ise Avni Aker'i neden yıktırıyoruz biz. Bakın Avni Aker'i veriyoruz, Yavuz Selim stadını veriyoruz, kapalı spor salonunu veriyoruz, lojmanları veriyoruz, Akçaabat sahasını veriyoruz yerine deniz kenarına bir stadyum yapıyoruz. İkisini karşılaştıralım. İkisi mukayese edilebilir mi? Kayseri'ye, Konya'ya devlet bir şey aldı da mı stat yaptı. Trabzon neden sürekli ikinci evlat muamelesi görüyor.”

-Trabzonlu sizce bu durumu görmüyor mu?

“Bence korkuyorlar. Bazıları göremiyordur, bazıları da korkuyordur. Şimdi bir Haluk Pekşen'e güveniyorlar ve ‘Biz sizin arkanızdayız’ diyorlar. ‘Bugüne kadar yaptıklarını da gördük’ diyorlar.

DOĞRU ADAM DOĞRU İŞLER PEŞİNDE!

-CHP'nin bir dönem Trabzon Belediye Başkanlığını yapan ve CHP'den bir dönem milletvekilliği yapan Volkan Canalioğlu'nun en çok şikayet ettiği konuların başında projeleriyle ilgili iktidar desteği alamaması idi. Sizin bu noktada AK Parti yine iktidarda olursa iletişiminiz nasıl olacaktır?

“Şunu bir kere rahatlıkla söyleyebilirim ki artık AKP iktidar olamayacaktır. 400 milletvekili ile başladılar, 330'a indiler şuanda koalisyon konuşuyorlar. Bundan sonra AKP Türkiye'nin siyasal geleceğinde tarih olmuştur. Buna emin olun. Ben Trabzon'da aday olduğum gün algı ‘CHP buradan 1 milletvekili çıkarabilir’ idi. Bugün birinci partinin kim olacağı tartışılıyor. 15 gün sonra göreceksiniz CHP burada açık ara birinci parti olmaya başlayacak. AKP'yi burada ayakta tutan algı idi. O algı çöktü. Bakın 2008 yılında kan kanunu yaptım ben. O tarihte de CHP'li idim. Milli arşiv kanunu yaptım, organ nakli kanunu yaptım. Birçok yasanın içerisinde görev aldım. 2002 yılında havacılık sektörünü kurarken de CHP'li idim. 1996 yılında İpek Yolu Demiryolu Projesini de Tansu Çiller'e tescil ettirdim. İşin esası şu; doğru adam doğru işler peşinde olursa buna hiç kimse direnemez. Halk, böyle bir durumda bana karşı direnenlere çok ağır cezalar verir. Bakın bu ülkede Ecevit kadar halkın aşık olduğu başka hiç bir lider olmamıştır. Ecevit bile siyasi partisine ilişkin bankacılık yolsuzluğu iddiaları ileriye sürülünce, Karaoğlan yüzde 22 oyla gitti. AKP, Türkiye'de insanlık tarihinin en ağır yolsuzluk iddiaları ile karşı karşıya. Bu iddialar yargılanmadığı sürece AKP'nin sırtına yapışmıştır ve AKP yolsuzluklar partisi olmuştur. Eğer bundan kurtulmak istiyorsa sistem bellidir, yargıya gider ve aklanır. Aklanamayacağı bildiği için bu iddiaları kabul etmiştir ve hazmetmiştir. Bu yolsuzluklar AKP'nin sonu olacaktır. Ben bir aydır Trabzon'dayım ve CHP gündemi belirleyici.”

GÜÇLÜDEN YANA OLMA ALGISI ÇÖKTÜ

-"Alternatif yok" algısının yıkıldığını düşünüyor musunuz?

“Evet. Güçlüden yana olma algısı ile oy alıyorlardı. Artık bu yok. Muhtarlar geliyor bana. Korkuyorlardı eskiden. Bize uzak duruyorlardı. Şimdi hakimler, savcılardan tutun muhtarlara kadar insanlar bize geliyor. Destekliyorlar. O algı çöktü. Devlet partileşirse, partinin politikası devlet politikası haline gelir. Partinin politikaları dayatıldığında da halk o parti politikalarıyla çelişmeye başladığında çöküş başlar.”

ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI DEĞİL!

-Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Bakın bunu altını çizerek söylüyorum, Erdoğan Türkiye'nin Cumhurbaşkanı değil. O koltuğu ele geçirmiş birisi. Cumhurbaşkanı seçilmiş değil. Bu ülkenin başbakanlık koltuğunda 23 Nisan çocuklarıyla aynı psikolojide oturan birisi var. Erdoğan'ın talimatlarını dillendiren birisi. Kendisinin ne karar alma, ne de icra yetkisi var. Bakanları bile onunla muhatap olmuyor. Bunların hepsini halk görüyor. Halkın oy vermesi için AKP'nin elinde hiç bir verisi kalmadı. Baraj altında kalırsa bile şaşırmayın. Türkiye gerçekten çok enteresan kararlar alan bir partidir.”

DÜNKÜ SÜLEYMAN MISIN BUGÜNKÜ MÜ?

-AK Parti'nin Trabzon'daki adaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Önce Süleyman Soylu hesabını görelim daha sonra Muhammet Balta'ya kalekolları soracağız. Süleyman Soylu ile ilgili her gün yağmur gibi telefonlar geliyor. Muğla'dan birisi aradı. Orada Süleyman Soylu'nun bir konuşmasını dinletti bana. Utandım. Bu nasıl bir anlayış. Bu nasıl bir zihniyet. Türkiye'nin dört bir tarafını gezmiş, AKP'ye ağza alınmayacak ifadeler kullanmış. O Süleyman Soylu o sözlerinin arkasında mı değil mi? Ben bunu soruyorum. Demokrat Parti Başkanı iken söylediklerini aynen tekrar ediyor musun etmiyor musun? Dünkü Süleyman mısın? Bugünkü Süleyman mısın? O gün söylediklerin mi doğru, bugün söylediklerin mi doğru? İkincisi bu Trabzon kenti bu kadar Fenerbahçe travması ile yaşarken bu kentin önüne Süleyman Soylu'nun konulması bu kenti rencide etmektir. ‘Sen istediğini söyle kardeşim, ben senin önüne Fenerbahçeliyi koyarım sen de çatır çatır seçersin’ demektir. Trabzonluya meydan okuyan o meydanda haddini bilecek.”

VALİ BÜROKRATLARA İLİŞKİN ATAMALAR TAYİNLER YAPIYOR

“Bu kentin valisine de sesleniyorum. Kamu bürokrasisiyle ilgili işlemlerine ilişkin bir kaç gündür duyduklarımdan rahatsızlığımı ifade ediyorum. 8 Haziran'da bu sandıktan koalisyon çıkarsa Vali Öz'ü hukuk önüne çıkaracağım ve hesabını soracağım. Her ne kadar ben ‘iktidarın valisi değilim’ dediyse de yüreği yetiyorsa çıksın karşıma ‘Ben iktidarın valisi değilim’ desin." 

-Nedir bu bahsettiğiniz bürokratik işlemler?

“Kamu bürokratlarına ilişkin atama yapıyor vali. Trabzon'da tayinler yapıyor vali. Vali partinin valisi gibi davranıyor. Bu şikayeti inanılmaz duyuyorum. Bürokratlar beni arıyorlar. ‘Partinin talimatları validen geliyor’ diyorlar. Valiyi son kez uyarıyorum. Devletin valisi olup olmadığını 45 gün içinde test edeceğim ve yakasına yapışacağım. Sabırla bekliyorum. Bu konuda ödün vermeyeceğim.’

FB OTOBÜSÜNE KURŞUN SIKAN EL AYNI

“Son olayda da bu kent sayın valiye on numara fazla gelmiştir. Stadyumda istifaya çağırdılar doğru yaptılar. O viyadükün üzerindeki projeyi göremeyen birisinin bu kentte valilik yapması söz konusu olamaz. Bu bir karanlık elin hikayesidir. 1977'nin 1 Mayıs'ında The Marmara Oteli'nin balkonundan işçilere kurşun sıkan elle Sürmene'de Fenerbahçe otobüsüne kurşun sıkan el aynıdır. O Trabzon işi değil, o taraftar işi değil, o amatör işi değil. O alçakça ve karanlık bir proje idi. O projeyi vali aldı ne yazık ki Trabzon'a yaftalamaya çalıştı. O yaftalamaya Trabzonlu çok sert bir şekilde cevabını verdi.”

GÜMRÜKÇÜOĞLU YARGILANACAK

“Diğer yandan Ortahisar Belediye Başkanı ile Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kanlı bıçaklı diyorlar. Bunu AKP söylüyor. ‘Bu adam bu şehrin başına gelen büyük bir talihsizliktir. Siyasal iktidar rüzgarıyla bu şehre gelen bir belediye başkanıdır. Bu şehre yazık oldu’ diyorlar. Ben de ‘Haklısınız’ diyorum. O'na şimdilik dokunmuyorum. Zaten söyleyeceğimi söyledim ve hukuki süreç başladı. Ben de takip ediyorum. Orada savcı ile ilgili HSYK'ya başvuru yaptım. Umuyorum orada hukuk sistemi işler aksi halde kendisini Avrupa Ceza Hakimleri Kurulu'na taşıyacağım.”

-Son olarak eklemek istedikleriniz...

“Sıradan bir milletvekili olmayacağım. Trabzon bambaşka bir şehir olacak. 29 Nisan Çarşamba günü projelerimizi açıklayacağız.”

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • 3 GENÇ PSİKOLOG FARKINI YAŞAYANLAR MUTLU20 Ocak 2018 Cumartesi 11:30
 • PEKŞEN “BALTA’YI MI CİDDİYE ALACAĞIM?!”05 Ocak 2018 Cuma 12:01
 • O GÜNÜ KURTULUŞ GÜNÜ İLAN EDECEK!25 Aralık 2017 Pazartesi 10:36
 • OKUMAYAN SPORCU KALMASIN!23 Aralık 2017 Cumartesi 11:01
 • İLHAM VEREREK KARİYER YAPTIRAN ADAM22 Aralık 2017 Cuma 12:44
 • Yönetime talip olanlar önce Trabzon gerçeğini anlamalı!21 Aralık 2017 Perşembe 11:33
 • ’EMEK VARSA GÜZELLEŞİR DÜNYA”21 Aralık 2017 Perşembe 11:06
 • "Güney Çevre Yolunu başlatmamız gerekiyor"14 Aralık 2017 Perşembe 12:08
 • ‘Trabzonspor Ortak akılla yönetilmeli’09 Aralık 2017 Cumartesi 10:47
 • ‘İYİ TÜCCAR MAL ALIRKEN KAR EDENDİR’03 Aralık 2017 Pazar 11:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.