• BIST 89.113
 • Altın 146,730
 • Dolar 3,6439
 • Euro 3,9308
 • Trabzon 10 °C

AKYAZI’NIN ADI VE GÜMRÜKÇÜOĞLU

Nedim Mollaveisoğlu

Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Eylül ayı meclis toplantısında Akyazı’da yaptırılan Spor kompleksine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin verilmesi için öneride bulunmuş. Meclis te bunu Kültür Komisyonu’na havale etmiş. Bu teklife CHP ve MHP şiddetle karşı çıkmış.

Sayın Gümrükçüoğlu bu teklifi yapmadan önce mecliste şunu söylemeliydi.

“…2010-2011 Şampiyonluk kupasını bize verdiği için..”

“..Şike sürecinde Trabzonspor lehine dik durduğu ve sırtındaki Fenerbahçe formasını çıkarıp, bordo mavili forma giydiği için…”

“..Hiç bir Trabzonspor maçını kaçırmadığı için Cumhurbaşkanımızın ismi Akyazı Spor Kompleksi’ne verilmelidir.”

Trabzon’un  başka  gündemi yok   mudur.

 Kent  yöneticilerinin  işi tesislere isim vermek  midir.

Sayın başkanım siz yazdırırsınız, üç- beş, ya da on yıl sonra başka biri gelir bir meclis kararı alır yazdırdığınız ismi değiştirir. Önemli olan değiştirilemeyecek isimlerin bu tür tesislere verilmesidir. Toplumun her kesiminden destek görmüş, sevilmiş ve sayılmış isimlerin yaşatılması için böyle teklifler verilmelidir.

Trabzon’un mecliste görüşülmesi gereken sorunu bu değildir. Trabzon işsizlikte ülkemizin önde gelen kentleri arasına girmiştir. 32 trilyon liraya Hayri Gür Kapalı Spor Salonu, 22 trilyona da Yomra Jimnastik salonu yapıldı Trabzon’a. Soruyorum bu 54 trilyonluk yatırım yapılan kentte kaç kişi istihdam edilmiştir. Üstü açılır kapanır yüzme havuzunu katmıyorum. Söğütlü atletizm pistini katmıyorum. Çünkü bu tesisler Trabzon için gerekli tesislerdi. Ama jimnastik kültürünün neredeyse sıfır olduğu bir ilde, üstelik Yomra’da çöp depolama tesisinin üzerine kurulması yatırım değildir sayın başkanım. Bunun adı ‘Müteahhit’e kaptırım’ dır. Jeofizikçiler çöp tesisinin üzerine böyle bir tesis kurulmaz demişti, yapıldı. Şimdi gidip bakınız. Destekleme direkleri için beton çalışmaları yapılıyor.

32 trilyonluk Hayri Gür Kapalı spor salonunda iki-üç yılda bir iki kez  uluslararası müsabakalar haricinde Trabzonspor Medical Park Basketbol takımı iki haftada bir maç oynuyor. Boş kalmasın diye de arası sıra bazı şenlik kutlamaları yapılıyor.

Oysa Pelitli’de yaşayan 10 bine yakın gencin top koşturacağı bir tane yeşil alan kalmamış. Hirant Dink cinayeti ile gündeme gelen Pelitlispor hala sokaklarda ve taşımalı sistemle idman yapıyor. Belediyenin desteği vardı. Kapandı. Şimdi ne yapacaklarını şaşırdılar . Sık sık bu çaresizliği dile getirdiler. Bu kentin en üst yöneticisi olarak bu gençler için ne yaptınız?

Trabzon’da korkunç derecede bir imar katliamı yapılıyor. Parası olan ya da para bulan, ve de AK Partiye yakın yüzlerce müteahhit istediği gibi inşaatlar yapıyorlar. Çukurçayır bitti sıra geldi Şana’ya. Sahi başkanım ,  Şana’ya girerken Akaryakıt dolup tesislerinin hemen yan tarafına yapılan binaları gördünüz mü. Denize 30-40 metre.. 400-500 hatta 650 bin TL ye daireler satılıyor. Devam ediniz sizin Yomra’ya doğru. Deniz ile şehrin arasına beton setler çekiliyor.

 Ve siz bu kentin Belediye Başkanısınız.

Ve siz bunca sorun varken Akyazı Stadına isim teklif ediyorsunuz.

Üstelik bu isimde Kasımpaşa’da bir stad varken.

Pes doğrusu.

***

Gazi Eğitim Enstitüsü

Gazipaşa mahallesinde yer alan Nemlizade Konoğı  geniş bir alana yerleştirilmiş dört katlı kargir bir yapıydı. Konak haremlik ve selamlık bölümlerinden oluşuyordu.  Zemin kat ve odalarında Kütahya çinilerinin en güzel örnekleri panolar şeklinde sergileniyordu.

1945-1963 yılları arası bina tekel bürosu olarak kullanılmış ,1963-1979 yılları arasında Gazi Eğtim Enstitüsü daha sonra isim Fatih Eğitim Enstitüsü olarak değişerek eğitime devam etmiş.,17 Eylül 1979 tarihinden itibaren Trabzon İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olarak kullanılmış. Eski Kız Meslek Lisesinin Kültür Bakanlığına devrinden sonra Olgunlaşma Enstitüsü ve Kız Meslek Lisesi olarak hizmet vermeye devam ediyordu. Şimdi ise içler acısı durumda.

Zeytinlik bayırının hemen başında Tavanlı Camisi’nin karşısında devasa bir eğitim yuvasıydı. Önünde muhteşem bir bahçesi vardı. Biz Çamlık derdik oraya. Tekke Mahallesinin bir kısmı, Yenicuma ve Gazipaşa mahallelerinin gençleri burada maç yaparlardı. Misket oynarlardı. Bahçenin etrafını çeviren duvarların üzerinde, içerde oynanan maçları izlemek için yer bulamazdık. Hatta bir gün maç izlerken atılan bir şutla yüzüme darbe almış arka yola düşmüştüm. Çünkü o dönemin en ünlü oyuncuları orada turnuvalara katılırlardı. Bir iki kez de Şenol Güneş’i izlemiştim. Güneş’de orada okuyordu ve sınıflar arası maçta kendi sınıfının kalesini koruyordu.

Çocukluğum ve gençliğimin ilk yıllarını bu mahallede ve o bahçede geçirdim. Okula giren çıkanlara gıpta ile bakardık. Muhteşem bir yapıydı. Önceki gün bir nostalji yapmak istedim. Görmez olaydım. O muhteşem binada bir tane sağlam cam kalmamış. Çerceveler kırık dökük, boyalar kalkmış. Tam bir atılhane.

Buradan yine kent yöneticilerine sormak istiyorum. Milli eğitim müdürümüz de dahil. Bu eğitim yuvasının ismi ‘Gazi’ Eğitim Enstitüsü değil de  Kanuni Eğitim Enstitüsü ya da,  ….. Medresesi olsaydı böyle çürümeye terkedilecek miydi?

Korkarımn yakında bir uyduruktan yangın çıkacak ve bu tarihi bina kül olacak.

 Sonra mı…

İki tane rezidans!

***

Alt yapı antrenörleri sigortalı mı?

Tükriye’de kaç tane amatör kulüp var tam bilgiye sahip değilim. Çok ta önemli değil. Benim dikkat çekmek istediğim nokta şu. Bu kulüplerin alt yapılarını emanet ettikleri antrenörlerin bilgi ve sosyal güvenceleri.

Trabzon’da biraz araştırma yaptım ve bir çok alt yapı antrenörünün sigortasız çalıştırıldığını öğrendim. Peki bu antrenörler neden böyle çalışıyorlar ya da neden çalıştırılıyorlar?

Profosyonel kulüplerde elbette böyle bir şey olmamalı.

Ekmek parasını kazanmak için bir yola girmiş. Başka yapacak işi yok. Mecbur kalmış bir kulübün sigortasız teklifini kabul etmeye. Yöneticiler ise zaten kulübü ayakta zor tutuyorlar. Verecek güçlerinin olmadığını ve bu nedenle sigorta yapamadıklarını söylüyorlar. Bu alt yapı antrenörlerinin bir çoğu sanırım kurslara katılıp diploma almış. Diplomasız çalışanlarda varmış. Bilgi ve birikimleri olup ta bir yerlere gelenler olduğu gibi arkası olmayan garibanların olduğu da bir gerçek. Çünkü Trabzon’da herkes ekibini kurmuş. Gittikleri kulüplerde başarılı olsalar da olmasalar da aynı ekiple yollarına devam ediyorlar. Bu çark yıllardır böyle işliyor. Arkalarından gelen gençler bu ekiplere adapte olamadıkları için ya da ekiplerde yer olmadığı için kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalıyorlar. Haliyle de ekmek parası için sigortasız da çalışmak zorunda kalıyorlar.

Çok bilen bir yönetici çıkıp bir maç sonrası o sigortasız ekmek parasına çalışan antrenörünü kovuyor. İki dudağının arısnadan çıkan bir söz adamı bir anda işsiz bırakıyor. Yok ki bir güvencesi. Biraz itiraz etse piyasada iş bulamayacak. Adı çıkacak vesselam .Burada bana göre Antrenörler Derneği devreye girmeli. Sevgili Balaban  iyi şeyler yapmaya çalışıyor. Medyatik bir görüntü verdiğini söylüyor bazıları. Ben öyle düşünmüyorum. Bu tür işlerde medyatik te olmak lazım. Ama yaptığı işler de ortada. Bu sigorta konusunda herhangi bir yaptırım uygulatabilir mi, üyelerinin haklarını savunabilir mi bilmiyorum. Ama bir adım atmanın zamanı gelmedi mi. Belki aklına gelmemiştir. Ben buradan kendisine hatırlatıyorum. Sevgili başkan, bir çok antrenörün sigortasız çalıştırılıyor. Devam etmeleri bir yöneticinin iki dudağı arasında. Ne sözleşme yapılıyor ne sigorta. Sizin öncülüğünüzde SGK ile başlatacağınız bir uygulama yüzlerce antrenörü ve ailelerini sevindirecektir.

İşte merak ettiğim üç soru.

Peki, Kulüpler bu anlamda denetleniyor mu?

TFF bu gibi antrenörlerin sigortalarını ödeyemez mi?

ASKF bunun öncülüğünü yapamaz mı?

***

Sevdiğim sözler

"Sen,ben ya da bir başkası,kimse hayat kadar sert vuramaz.Ama önemli olan ne kadar sert vurduğu değil,aldığın ağır darbelere rağmen yoluna devam edebilmendir.Ancak böyle kazanbilirsin!" Rocky Balbao

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  YERİN KULAĞI
  • MHP büyüyecekmiş!
  • Meral Akşener’in 17 Nisan iddiası!
  • Trabzon futbolu bitmiş!
  • Koray Aydın’ın ekibi!
  • Evetçi 100 MHP’li bulamazlar!
  • Birinci yalnız kaldı!
  • İnternet sitesinin anketi!!
  • K. Ersun Yanal hayranı medya!
  • Futbol zirvesine Sümer neden gitmedi?
  • Evde yatıp para kazanacaklar!
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.