• BIST 94.617
  • Altın 360,439
  • Dolar 6,7642
  • Euro 7,3493
  • Trabzon 10 °C

ALLAH NE DİYOR, BİZ NE YAPIYORUZ?

Osman Necip SEVİNÇ

  Şöyle, en önce kendimize, sonra da etrafımızdaki insanlara bakarsak herkesin ne kadar iyi olduğunu görürüz, değil mi? Ben kötüyüm diyen birini gördünüz mü? Sorulursa hepimizin kalbi temiz. Hâlbuki Allah’ın ayetlerine uygun olmadıkça kim, kime ve neye göre ben iyiyim diyebilir ki?
   Biz insanlar, “bu kadar kötü varken ben yine iyiyim” der. Kur’an ise bu düşüncedekileri uyarır. Nisa suresi 49. Ayette ”Baksana şu nefislerini temize çıkartıp duranlara!” der.
Çoğu insan Müslümanlığı bir kimlik gibi taşır. “Allah var” der, yok gibi yaşar. Kur’an’a iman eder ama ondan haberdar olmaz. Bir insan Allah’a inanmasına rağmen O’nun sözlerini dikkate almadan yaşar. Kur’an’ı sever, ama onunla arasına mesafe koyar. Nasıl hiç haberi olmaz Rabbinin ne söylediğinden. Kur’an’ı nasıl olurda anlamak için açıp okumaz.
   Bu nasıl Müslümanlık, nasıl teslimiyet, diye sormazlar mı insana? Neden örnek bir inanan olamıyoruz? Çünkü ölçümüz Allah’ın sözleri değil, etrafımızdaki insanlar.
   Çok sevdiğimiz birinden mektup veya mesaj alsak ne yaparız… Bu ilgimizi çeker, hemen açar okuruz. Ama Hz.Allah’ın Kur’an ile gönderdiği mesaj neden ilgimizi çekmez acep.
   Eğer biz İslam’ın bir üstün değerler sistemi olduğunu Müslüman olmayanlara anlatmak istiyorsak onlara her şeyden önce bizim İslam’ı temsil etmediğimizi söylemek borcundayız. Muhammed İkbal böyle haykırıyor. Peygamberimiz hayatta olsaydı, “Çekin o kirli ellerinizi Allah’ın halis dininden ve uydurduğunuz şeyleri dinselleştirmeyin benim üzerimden” diyeceği ne çok Müslüman vardır.
    Yunus suresi 100. ayette Kur’an, “Allah, aklını kullanmayanları pisliğe mahkûm eder” der. Buna rağmen çoğu inanan, akılla dinin anlaşılmayacağını, düşünmeden sorgulamadan, Allah’ın vahyini okuyup öğrenmeden sadece (belki de cahil veya kasıtlı olanların) anlattıklarını kabul edip uygulamamız gerektiğini savunur. Bugün en büyük sorunlarımızdan biri de Kur’an’daki akıl ayetlerinin dikkate alınmaması, gereken itibari görmemesidir.  
***

   “İyice araştırıp kavrayan bir topluluk için Ayetleri biz tam bir biçimde ayrıntılı kıldık.” (En’am suresi, 98. Ayet). Buna rağmen rivayet kültürünü Kur’an’ın önüne geçirmek gittikçe artıyor ve düşünmek değil, anlatılan şekli ile kabul edip taklit etmek tavsiye ediliyor. Ne yazık!
    Kur’an “Siz Allah’a dininizi mi öğretiyorsunuz diyor. Hucurat suresi 16. Ayette. Buna rağmen birileri kalıp Hz. Allah’ın indirdiği dini yeterli görmemiş (!) ve Kur’an’da olmayan yeni haramlar ve günahlar çıkartmışlardır. Allah’ın Dünyevi bir ceza koymadığı kimi günahlar için, Allah’ın kurallarını çiğneyerek, sınırlarını aşarak, insanlar üzerinde baskı kurup cezalar uygulanmıştır. Allah’ın verdiği hükümleri yeterli görmeyerek dinde olmayan hükümler uydurmuşlardır. (Bunlara ilerde gireceğim)… Ancak demek ki bu tipler Allah’ın hükmüne razı olmamış ve haşa O’nu fazla merhametli ve yumuşak bulmuşlar. Allah’ın dinini zorlaştırmayı gaye edinenler az değildir.
    Kur’an’da Peygamberimize En’am suresi 159. Ayette “Dinlerini parça parça edip, hiziplere (mezheplere)  bölünenler var ya senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara, yapıp ettiklerini haber verecektir” der. Buna rağmen birileri kalkıp “mezhepsiz din olmaz der” ve hatta mezhebinin görüşlerini Allah’ın sözlerinin önüne geçirirler.. Oysa Allah bizleri uyarıyor. “Dini dosdoğru tutun: onda bölünüp fırkalara ayrılmayın”. ( Şura suresi 13. Ayet).
   Kur’an’da ibadet etmeyenlere baskı kurmak, onları ibadete zorlamak, yapmayanları ise cezalandırmakla ilgili bir ifade yer almaz. Onların hesabı Allah’a kalmıştır. Dinde zorlama yoktur düsturuna temeldir bu yokluk. 
   Yunus suresi 99. Ayette Kur’an Peygamberimize uyarıda bulunur. “Rabbin isteseydi, yeryüzündekilerin hepsi mutlaka inanırdı”…  “O halde sen mi insanları inanmaları için zorlayacaksın?”… İndirilen din bu, uydurulan dinden Allah’a sığınırım. 
   Hangi İslam? Hangi Müslüman sorusunun cevabı merhum Mehmet Akif’in yıllar öncesinden tespit edip söylediği dizelerde açıklık bulur. 
Nebi’ye atıf ile binlerce herze uydurdun,
Yıktın da dini mübini, yeni bir din kurdun.
Doğrudan doğruya Kur’an’dan alıp ilhamı,
Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı. 
***

  Yaşantımıza, davranışlarımıza, ilkelerimize, sözlerimize ve önceliklerimize bakan aklı başında erdemli biri, bizim için işte örnek bir Müslüman diyebilir mi? Kur’an ayetleri samimiyet ve takva ile Allah’a kulluk edin, Allah sakınanları sever. Ama çoğumuz dosdoğru yol üzerinde olmaz ve riyakârlık ve içten pazarlıkla Dünya hesabına, makam ve kariyer hesabına ve de zengin olmak sevdası için yolsuzluklara bulaşır. Sonra da haram kazançlarını mirasçıları yer, ama hesabını ahirette ondan soracaklardır.
Allah ne diyor, biz ne yapıyoruz? Bir düşünelim, Kur’an’ı anlayarak yavaş yavaş okuyalım ve O’nu yaşayalım. Sn. Emre Dorman Allah’a öğretilen din kitabından çok büyük bir samimiyet ve cesaretle bunlara değiniyor. Bende faydalandım.

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.