• BIST 100.021
  • Altın 280,367
  • Dolar 5,7250
  • Euro 6,2958
  • Trabzon 17 °C

ANLAMLI SÖZLER

Osman Necip SEVİNÇ

  Bugün; güzel, anlamlı, bir kısmı da tarihe geçmiş sözleri sıralıyayım… Herkes kendine düşen kısmını alsın artık.
Bir insana yetki vermek için, sakın önceki haline güvenmeyesin! Nice kimseler vardır ki eline fırsat geçmediği için zühd ve takva yolunda gözükür. Fırsatı ele geçirdiğinde Nemrut ve Firavun kesilir!(Kanuni Sultan Süleyman).
Ey Müslümanlar! Son nefesinizde dünyalıklar için ölmeyin, sadece Müslüman olarak, Allah’ın kulu olarak ölün.(Abdülmetin Balkanlıoğlu).
İnsanlar sizi eskisi gibi kullanamadıklarında, değiştiğinizi söylerler.
İnsanları tanımak için menfaatlerine dokunun.
İnsanların ne dediğine takılma! Onlar senin yaptıklarının iyi olup olmadığına değil, kendilerine faydası olup olmadığına bakarlar.
İdari göreve heveslenme, yöneticilik isteme. Zira talebin üzerine idari göreve  getirilirsen, Allah’ın yardımından uzak, yapayalnız kalırsın. Ama vazife sana sen istemeksizin verilirse; ilahi yardıma mazhar olursun(Hadis no:1197)
Allah bize “Fakiri doyurun” diyor! Biz fakiri, açları doyur diye dua ediyoruz. “Yetime bakın” diyor. Biz yetimi koru diye ona dua ediyoruz. Velhasıl her şeyi Allah’tan beklediğimiz, gibi, emredilen işleri de sen yap Allah’ım diye dua ediyoruz. Bu şuurlu Müslümana yakışıyor mu? Tabi soracaksınız şimdi. Şuurlu, bilinçli kaç Müslüman tanıyorsun? Azıcık! Yalan mı? Peki olmak için asgari bir gayret göstersek iyi olmaz mı?
Allah’ım bana mal mülk zenginliği verme. Zira onları ahirete getiremem. Ama bana bol bol salih amel yapma iradesi ver. Onları ahirete getirip kurtuluş ve Cennet anahtarı olarak kullanabilirim.(Osman Necip Sevinç-Duam)

KULLANILACAK BİLGİLER

  Tevbe etmek, yaptığın günahlardan pişman olup Hz. Allah’tan affedilmeyi dilemek için kimsenin aracılığına ihtiyaç yoktur. Bu çerçevede Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa(s.a.v)’nın da aracılığı gerekmez. Suçu Allah’ın kanunlarına karşı işlemişsin ve bizzat ondan bağışlamanı ve bir daha bu yanlışları yapmayacağına dair af dilemelisin. Ve bu içten, samimi tevben ölüm dişeğinde yani ölüm halinde olursa kabul edilmeyecektir. Ve inkar içinde  ölenlerinde son anda yaptıkları tevbe de geçerli olmamaktadır. Bilgisizlik yüzünden veya kayıtsız, yanlışlıkla kötülük işleyip de sonra tevbe edenlerin tevbeleri Allah(c.c)tarafından kabul edilecektir.(Nisa Suresi 17 ve 18.Ayet)
Allah’ın temiz olanları sevdiği sabittir. Kur’an’ı Kerim de maddi manevi pisliklerden uzak durun anlamında taharet kelimesi kullanılmıştır.(Taharet Kur’an’da 10’a yakın anlama gelir.)
Kur’an’ı okumak için namaz abdesti almaya yani abdestli olmaya gerek yoktur. Ancak Cünüp olarak kitabımızı değil okumak, dokunmak bile uygun değildir. Allah ihsan edenleri (iyi davrananları, iyilik edenleri, bağışta bulunanları, bağışlayanları) ve Muhsin olanları (bozgunculuk yapmayan, güzel, hoş ve latif, salih amel işleyenleri) sever.
İhsanın bir anlamı da iyilik yapmak, önce anne babaya olmak üzere ikram ve lütuf da bulunmaktır. Allah bize ikram ve lütuf da bulunuyor, nimetlerinden veriyor zaman bizde; bize verilen nimetlerden muhtaçlara vermeliyiz. Bunlar benim, kimseyle paylaşmam diyen yarın toprağın altına girerken herhangi bir şey yanına olamayınca, tüm servetinin asıl sahibinin Allah olduğunu anlayacaktır. Geride bıraktığı servetinin haram kısmı varsa hesabını verirken, mirasçıları da hani bunların ilk sahibi bilincinde olursa ne ala. Ama olmazsa biraz da onlar oyalanacak. Sonra kader aynı.
70 senedir bu güzelliği, kültürü, medeniyeti, nazik insanları ile ünlü Trabzon’da yaşamaktayım. Ailem ise bildiğim nüfus kütüklerimize göre 200 yıldır bu Türkiye’nin incisi, imparatorluklar şehri Trabzon da ikamet ediyor. Son 150 yıldır da Zağnos’ta yaşıyoruz.
  Bugün Kunduracılar caddesinde 2 saate yakın tur attım. Selamlaştığım insan oldu. Çevre, ağzı bozuk gençler, yerlere çöp atan çocuklar, az da olsa omuz atan veya istemeden vuran insanlar, gülmeyi unutmuş hemşehriler ve çoğunlukla son yıllara ilimize göçen insanlar.
  Şehrin kültürünü yaşamış ve taşıyan aileler de Trabzon’dan başka illere, özellikle  İstanbul’a göçtüler. Belki 100’ün altında sayıda kalmıştır. Yeni nesil hırslı. Kural, kaide, vefa v.s, dinlemiyorlar. Bir fırsat bulup zengin olma modundalar. Sanki hayatın amacı, gerçeği zenginlik. Nice insanlar bu yolu denedi, kazandı kazandı, sonra bırakıp gitti. En büyük servet, itibardır. Bu öğretilsin.
Her anne baba, çocukları için rol modeldir. En yakışıklı, güzel, bilgili, görgülü, kültürlü insan ebeveynleridir. Taa okula başlayana kadar. Sonra bu rol modeli öğretmeni devir alır. Çocuklara ailesi, öğretmeni sadece maddiyatı, fiziki, kimyayı, matematiği değil, maneviyatı, inancı, sevgiyi, saygıyı, merhameti, hakkı, hukuku da öğretmelidir. Aileler, öğretmenler ve medya.. Bu nesil sizin eserinizdir. Övünün!!.
Bu şehir elden kayıp gidiyor. İnsanı ve vasıfsız idarecileri ile son 25 senede şehrimize katkı sağlamış çok iyi hangi idareciyi söyleyebilirsiniz?
35 sene önce bu Trabzon’umuzdan bir Orhan Karakullukçu Başkan geldi geçti. Hala onun prensipleri, yolları, kaldırımları, şantiyeleri ile övünüyoruz. Büyük başkan Orhan Bey 1985 yılında beyaz çimento, mermer tozu ve beyaz mozaik taşı ile hazırlattığı karışım ile kaldırımları yapmış, yaya geçit taşları hazırlatmıştı. Halen onlar hiçbir kısmı çatlamamış, deforme olmamış vaziyette hizmet veriyor. Gidin bakın, Hasan Saka caddesi, İnönü caddesi vs, Maraş caddesindeki beyaz dökme taş ile yaya geçitleri... Bunlar yerlerinden oynadı, oturdu, kısmen 35 senede yoruldu. Sonra gelenlerden hiç biri onları düzeltmedi, caddeyi sıcak karışım asfalt kaplayıp modern boyalar ile çizmedi. Bırakalım onu, şehir içi ağaçlar veya parklardaki ağaçlar alttan 130-150 cm kadar tutkallı kireç ile boyatılsa, şehir parlar.. Uzunsokak led lambalar ile süslense, aydınlansa insanlarımıza gece rahat gezilecek ortam sağlansa fena mı olur? Ama bunları düşünmek için şehir kültürünü en az 40 senedir yaşamış gezip görmüş, gördüğünü özümsemiş idarecileri ve belediye meclisinin olması lazım. Biliyormuşsunuz, Büyükşehir belediyemiz bir bayram genelgesi yayınlamış... 10 yıldır yayınlanan rutin işleri aksatmadan yapın deniliyor. Yeni hiçbir şey yok. Eksik çok… Ne yapacağız bilmem. Bir cesur ve etkili adam çıkıp bu yeni başkan ile konuşmalı. Yakın çevresinden bunu beklemek zor. Zira onlarda Trabzon’u ve halkı ve de Trabzon kültürünü yeterince tanımıyorlar. Acaba diyorum, bir Trabzon tanıtım günleri mi düzenlesek idarecilerimize!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.