• BIST 96.455
 • Altın 223,136
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 17 °C

ARAÇ SATIŞLARI ARTIK KDV BEYANNAMESİNDE MATRAHA DAHİL EDİLECEK

Mustafa Güler

Bilindiği üzere şirketlerin demirbaş ve sabit kıymet mahiyetindeki Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerini satmaları durumunda  KDV beyannamesi doldurulurken o satışlara ait KDV’nin, KDV beyannamesinde hangi satırda beyan edilmesi gerektiği, bir başka deyişle ‘’İlave Edilecek KDV ‘’ mi? Yoksa ‘’Matrah’’ bölümünde mi? Gösterileceği uzunca bir süredir netliğe kavuşmamıştı.

Zaman zaman bu konuda farklı görüş ve uygulamalar olmakla birlikte genellikle bu güne kadar Amortismana Tabi İktisadi Kıymet mahiyetindeki araç, demirbaş, bina, arsa, makine, teçhizat vb. satışların KDV Beyannamesinde Matraha dahil edilmeyip sadece bu satışlara ilişkin KDV tutarlarının KDV Beyannamesindeki ’İlave Edilecek KDV” satırına yazılması şeklinde uygulamanın yürütüldüğü bilinmektedir.

Bu durum Maliye Bakanlığı Bilgi İşlem merkezince yapılan elektronik sorgulamalarda zaman zaman Ba-Bs-KDV Beyannameleri arasında uyumsuzluk varlığı gibi algılanmış ve sıkıntılara sebep olmuştur. Özellikle KDV İadesi alan mükelleflere dönük olarak Vergi Dairelerince yapılan KADVİRA Özet Rapor sorgulamalarında bu husus ciddi zaman kaybı ve gereksiz araştırma ve incelemelerin yapılmasına sebebiyet vermiştir.

Nihayet Gelir İdaresi Başkanlığı

02.06.2014tarihinde(KDV1;KDV2) Beyannamelerin değişiklik/güncelleme yapmış ve 66 Sıra numaralı KDB Sirkülerini yayımlayarak sorunu kesin olarak çözmüştür.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nca yayımlanan10.06.2014 tarih ve 66 Sıra Numaralı KDV Sirkülerinin “3. ATİK (Amortismana Tabi İktisadi Kıymet) Satışları” bölümünde  aynen aşağıdaki ifadeler kullanılarak bundan böyle firmaların Amortismana Tabi İktisadi Kıymet mahiyetindeki satışları nedeniyle hesapladıkları KDV’yi KDV Beyannamesinin "İlave edilecek KDV" satırına yazmak suretiyle beyan etmelerinin de mümkün olmadığı belirtilmiştir.

3. ATİK (Amortismana Tabi İktisadi Kıymet) Satışları

Mükelleflerin amortismana tabi iktisadi kıymet satışları 1 no.lu KDV beyannamesinin "Matrah" kulakçığının "Diğer İşlemler" tablosunda "503" kodlu "Amortismana tabi sabit kıymet (taşınmaz, taşıt araçları, demirbaş, makine ve teçhizat vb.) satışları" satırında beyan edilecektir.

Bu satışlar nedeniyle hesaplanan KDV'nin 1 no.lu KDV beyannamesinin "Matrah" kulakçığındaki "İlave edilecek KDV" satırına yazılmak suretiyle beyanı mümkün değildir.”

Firmaların bundan böyle bu hususa dikkat ederek yeni KDV Beyannamesindeki bu düzenlemeye uymaları gerekmektedir.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.