• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Trabzon 24 °C

ARAKAN’DAKİ VAHŞETE DÜNYA SESSİZ!

Kenan KURU

     Arakan’da, Myanmar güvenlik güçlerinin Müslümanlara yönelik düzenlediği alçakça, vahşice saldırılarıyla, kadın, çocuk binlerce Müslüman katliam tehdidi altındadır. Diğer taraftan, Myanmar güvenlik güçlerinin operasyonlarında çok sayıda sivil hayatını kaybetmiştir.
     Ey insanlıktan habersiz dünya, BM, AB, Avrupa insan hakları kuruluşları ve ABD, Myanmar yönetiminin dünyadan tecrit ettiği bölgelerde, giriş ve çıkışlara izin vermediği için, hayatlarını kaybeden siviller, köylerinden kaçan on binlerce Arakanlı Müslümanlar soykırımla karşı karşıyadır. Evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.
      Bu ne vahşettir? Bu ne alçaklıktır? Sivillerden hayatını kaybedenlerin tespiti bile yapılamamaktadır.
     Ey dünya, evleri yakılarak soykırıma tabi tutulan Müslümanlar neden sizin ilginiz dâhilinde değildir? Ey Müslüman dünyası, ortada olan bu vahşete ve soykırıma hiçbir yaptırımı olmadığı görülen sicili bozuk batının, demokrasi istismarcısı oldukları da tescilli olduğundan insafına bırakılmamalıdır.
     Dünyadaki güç dengelerini saydığımız kuruluşlardan bazılarına buradan soruyoruz, siz, Müslümanlara ve Türkmenlere karşı yapılan şiddeti, vahşeti neden görmemektesiniz?
     Filistin’de Müslümanların, İsrail’in istediği kadar dinini yaşayabileceğini uygun gören batı, Çin’de Uygur Türkmenlerinin inançlarını yaşamamaları için hukukundaki baskı, zulüm ve şiddete uğramalarını uygun görmektedirler.
     Nasıl bir vahşettir? Dünyanın önünde çocukların ellerinin üzerinden motosikletle geçerek işkence yapan ve ellerini kullanamaz hale getirenler vahşice Müslümanları Türkmen çocuklarını katledilmektedir. 1993 Viyana bildirisi Madde 5/a, “…bütün insan hakları evrenseldir. Bölünmezdir. Birbirine bağlıdır”… yer almasına rağmen, dünya yapılan alçaklığı görmemektedir. Dünya, zalimlerin vicdansızlıklarına karşı sessizliğini bozmamıştır/ bozmamaktadır.
      Vahşi batı, denizin dalgalarıyla karaya vuran güzel çocuğu izlemiş olmasına rağmen seyirci olmuştur. Zulümden kaçan güzel Müslüman çocuğu denizin dalgaları karaya getirmiş olduğu halde dünya seyretmiş, ancak vatanından kaçmasına sebep olan zulümleri yapanlara karşı bir tepkisi olmamıştır. Dikkate bile almamıştır. Arakan’daki vahşete de dünya aynı anlayışlarla seyircidir.
     İnsanlık nerede? Zulümlerin karşılıksız kalmalarında Dünyanın önünde Müslüman Ülke yöneticileri suskundur. Hâlbuki insan haklarına saygı varsa, dünyada insan haklarını yok sayan, ihlal eden zalimlerin insan hakları mahkemelerinde yargılanmaları sağlanmalıdır.
     Müslüman ülkelerin yöneticilerinin Müslümanlara karşı yapılan soykırım ve alçakça saldırılara karşı yaptırımı neden olmamaktadır? Denizin karaya vurduğu çocuğun hesabını soramamış olduğundandır ki, Arakan’da da çocuklar katledilmektedir.
     Geçmişten alınan tecrübelerle, var olan tarihi bilgiler ışığında, Müslüman devletlerin yöneticilerinin bu gün zalimlere karşı değerlendirme yapması zorunluluktur. Müslümanlara, Türkmenlere karşı insan hakları ihlallerinin yapıldığını dünyaya hatırlatmalıdır. Dünyanın hızlı bir şekilde objektif bakışla muhasebe yapması hatırlatılmalıdır. Ve zulümlere karşı güç birliği yapılarak duruş gösterilmelidir. Yoksa zalimler, amacına ve hedefine gitme yolunda etkin güç dengeleriyle, zulümlere kulaklarını tıkayan batıyla beraber hedeflerine koşmaktadır.
     

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.