• BIST 107.374
 • Altın 173,060
 • Dolar 4,0616
 • Euro 4,9543
 • Trabzon 19 °C

Araklı’nın iki deresi!

Araklı’nın iki deresi!
Araklı’nın iki deresi!

Trabzon’un en fazla göç veren ilçelerinden biri Araklı’dır. Türkiye’nin batı bölgesinde binlerce Araklılı yaşar. Araklı, suyu bol bir dere olan Karadere’nin batısında kurulmuştu. İlçede bir de Küçükdere var. Bu iki dere Araklı’ya can veren, ilçeyi güneye bağlayan doğal bir yoldur. İlçe eskiden Çebi sülalesi ile adını duyurmuştu. Ancak ilçede Çebiler kadar olmasa bile büyük ve köklü sülaleler yaşar. Çebiler sahil bölgesinde etkindi. Sonraları içtekiler ilçeye inince bu etkinlik diğer sülalelerle bölüşüldü.

Önceki gün Araklı’dan arayan Çebi sülalesinden biri, ‘Araklı da Karadere ve Küçükdere olmasa, belediye başkan adayı çıkmaz’ dedi.

Okur, bu söylemiyle iki derenin önemini vurguladı. İki dere, çakıl ve kum açısından oldukça zengin. Karadere ve Küçükdere vadisindeki çakıl ve kum ocakları, eskiden il özel idaresi tarafından kiralanırdı. İlçe belediyesinin çakıl ve kum ocağı var mı bilemiyoruz. Bildiğimiz, çakıl ve kum ocaklarının verimli olduğudur. Okurun bir başka iddiası daha var. O da ilçeyi AKP’nin önemli isimlerinden Mustafa Tekinbaş ve belediye başkan yardımcısı Burhan Akyıldız’ın yönettiği! Okurun bu iddialarına katılmıyoruz. Araklı’da bir belediye başkanı var. İlçeyi de o başkan yönetiyordur.

Bu arada Araklı’da son günlerde deniz doldurma ve denizden arazi kazanma işi gündeme gelmiş. Okur, bu konuda da iddialı söylemlerde bulunuyor ve ‘Deniz doldurma işini kim istiyor? Kamyonu, iş makinesi, taş ocağı olanlar’ diyor.

Araklı’da kimin, kimlerin kamyonu, iş makinesi vs. olduğunu bilmiyoruz. Bu tür söylentiler ve iddialar, ilçe için çalışanların hevesini kırıyor! Bizden söylemesi!

 

Trabzon-Rize sınırında

inceleme yapan bakan!

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin Trabzon’dan teğet geçip Rize’ye gittiğini yazmıştık. Bakan Güllüce, aslında Batum üzerinden Rize’ye gidecekmiş de, Ankara’dan Batum’a uçak yokmuş. O nedenle mecbur kaldığı için Trabzon Hasan Saka Havalimanını kullanmış.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Rize’den Trabzon istikametine doğru hareket edince kafiledekiler bakanın Trabzon’a gideceğini sanmışlar.

Bakan bey, Rize-Trabzon sınırına gelmiş. İyidere deresinin Rize tarafında, karşıya Lojistik merkez yapılacak eski Orman Bakanlığı fidanlığına ve çöp aktarma istasyonuna bakmış. Bakan Güllüce’nin yanında eski Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, Rize Belediye Başkanı, Rize milletvekilleri, Of Belediye Başkanı Salim Sarıalioğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ile bir grup partili de varmış.

Of Belediye Başkanı Sarıailoğlu bakanı, Of’a davet etmiş. Bakan, fidanlığa bir süre baktıktan sonra gerisin geriye dönmüş.

Trabzon-Rize sınırında yapılmasına karar verilen Lojistik Merkez, Trabzon sınırları içerisinde. Orada şu anda çöp aktarma tesisi var. Arazi, lojistik merkez olacak kadar büyük değil. Orada dere boyuna gerçekten Lojistik merkez yapılacaksa, 6-7 km.lik dere vadisinde arazisi olanlar yaşadı. Çünkü orada istimlaksız lojistik merkez olmaz. Şimdi kimileri Lojistik merkezin o bölgeye kaydırılmasını sorgulamaya başladı. Sorgulayanlar, yine birileri zengin edilecek, diyor. Birileri zengin edilir mi edilmez mi, bilemiyoruz. Bildiğimiz dere yatağına öyle bir tesisin kurulamayacağı. Ama burası Türkiye, bu ülkede olmaz diye bir şey yok.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı

Trabzon’a neden gelmiyor?

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erzurumlu İdris Güllüce, bakanlığı devraldığı Erdoğan Bayraktar’ın memleketine gelmemekte ısrar ediyor. Dün İstanbul AKP teşkilatının kulislerinden haberi olan bir partili ile konuştuk. İdris Güllüce; Tuzla Belediye Başkanı, şu anki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Beyoğlu ilçesinin belediye başkanı. İki başkanın hedefi İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olmak! O günlerde Erdoğan Bayraktar’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile arası çok iyi. Bayraktar, Kadir Topbaş’ın aday olmasını istiyor. Ve bastırıyor. Sonunda Kadir Topbaş, aday oluyor ve Büyükşehir Belediye Başkanı seçiliyor. İşte, bu olaydan sonra İdris Güllüce ile Erdoğan Bayraktar’ın arası açılıyormuş. Bayraktar, istifa ettikten sonra Başbakan Erdoğan, daha önce aday göstermediği Güllüce’yi Bayraktar’dan boşalan bakanlığa getiriyor ve muhtemelen onun da gönlünü alıyor! İddia bu şekilde. Doğru mu yanlış mı bilemiyoruz. Bakan Güllüce’nin, Bakanlıktaki Trabzonluları görevden alması ve Trabzon’a gelmemesi bu iddiayı doğruluyor gibi.

 

Hüseyin Örs’e övgü!

 

KTÜ öğretim üyelerinden Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu’nun, MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hüseyin Örs ile ilgili yazdığı yazı, üniversite camiasında büyük beğeni kazandı.  Çuhadaroğlu, yazısında hem Örs’ü övdü hem de satır aralarında gönderme yaptı. CHP’den Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına soyunan, ancak partinin Trabzon’daki ağır topları tarafından devre dışı bırakılan gazetemiz yazarı Prof.Dr. Burhan Çuhadaroğlu’nun, 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayı gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu öğrenildi. 

 

2. Üniversite sakızı!

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, eski ANAP’lı Muhammet Balta, ‘Akçaabat’a 2. Üniversite yakışır’ demiş. Trabzon’da şu anda zaten iki üniversite var. Biri KTÜ, diğeri Avrasya. Balta’nın 2. Üniversite’den kastı, yeni bir devlet üniversitesinin açılması. Trabzon’a 2. bir devlet üniversitesi açılmasına açılsın da, açılacak bu yeni üniversite Söğütlü’de KTÜ’ye bağlı Fatih Eğitim Fakültesi’nin adının değiştirilmesi ve bu üniversiteye bugün KTÜ’ye bağlı birkaç meslek yüksekokulunun bağlanması ile gerçekleşecekse, hiçbir anlamı yok. Yani, bu söylem düpedüz bir aldatmaca! Mevcut olan fakülteyi üniversiteye çevirme ile o fakültede görev yapan akademisyenler vs.nin konumları değişecek ve belki üç-beş öğretim üyesi daha işe alınacak o kadar. Trabzon’a gerçek anlamda, yeni bir üniversite kurabiliyor musunuz?  Akyazı’da, vakıf üniversitesi arazisi var. Buyurun kurun oraya bir üniversite! Veya bir başka bölgeye kurun bir üniversite! 

 

TÜFAD’ta İngilizce bilen

antrenör var mı?

 

Trabzon’daki basketbol ve futbol antrenörleri arasında yabancı dil bilen yok denecek kadar az. Trabzonspor Basketbol takımına Trabzonlu menajer, koç, antrenör getirmek istesen, Trabzon’da bir isim bulamazsın! Çünkü Trabzonlu basketbol antrenörlerinden İngilizce bilen yok! TS basketbol takımındaki 6 yabancı ve Türk basketbolcuların hepsi İngilizce biliyormuş.  Dün gazetede bu olay tartışılırken, Nedim Veisoğlu, ‘TÜFAD’ın üyesi hocalar İngilizce biliyor mu, dedi. TÜFAD’ın üyesi sayısı bine yakın. Mutlaka aralarında İngilizce bilen vardır. Ancak,  futbolda hocaların yabancı dil bilmeleri çok da önemli değil. Tercüman ile idare edersin. Ama basketbolda öyle değil. Her dakika değil saniye iletişim kurmak zorundasın!

 

MHP’nin Arsin’deki düğünü!

 

MHP’nin dün Arsin’de kongresi vardı. Arsin ilçe kongresine katılım hayli yüksekti. Önceki genel ve yerel seçimlerde partiye uğramayan isimler, dün kongrede idi. MHP Arsin ilçe Başkanlığı kongre için, Belediye’den belediye düğün salonunu istedi. Belediye Başkanı Erdem Şen, bazı gerekçeler ileri sürerek salonu vermedi. MHP yönetimi de kongreyi bir düğün salonunda yaptı. MHP’liler belediye başkanına nispet yaparcasına düğün salonunu düğün gibi süsledi. Kongrede en sert konuşmayı MHP eski ilçe başkanı Haydar Şengül yaptı ve belediye başkanı Erdem Şen’i topa tuttu. Başkan Şen’i, ihanetle suçlayan Şengül, ‘Belediye başkanı en büyük düşmanlığı MHP’ye yapmıştır. Bize en büyük ihaneti belediye konferans salonunu MHP’ye vermeyişi olmuştur. Sayın başkan orası senin babanın malı değildir’ dedi. Tek liste ile gidilen kongrede Arsin ilçe başkanlığına Mustafa Küçükibrahimoğlu seçildi.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Şırnak'tan Acı Haber24 Nisan 2018 Salı 17:07
 • Oy kullanacaklar dikkat!22 Nisan 2018 Pazar 19:25
 • Uzaklaştırma kararına ne dedi21 Nisan 2018 Cumartesi 16:29
 • HOŞ GELDİNİZ SAYIN AMERİKA FÜZELERİ…21 Nisan 2018 Cumartesi 13:12
 • ‘Beraber Hamam yapamazlar’ ve Tonyalı Paşaoğlu Ahmet!21 Nisan 2018 Cumartesi 13:10
 • ALLAH 'RIZA'SI İÇİN!21 Nisan 2018 Cumartesi 13:03
 • Yolcu otobüsü şarampole devrildi21 Nisan 2018 Cumartesi 11:55
 • Kimliğini kaybedince kabus yaşadı21 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • "Sessiz kalamazdık"21 Nisan 2018 Cumartesi 11:50
 • "Futbol teröründen öte bir şey"20 Nisan 2018 Cuma 16:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.