• BIST 96.455
 • Altın 223,136
 • Dolar 5,6626
 • Euro 6,5275
 • Trabzon 17 °C

ASGARİ ÜCRET ARTIŞINDA HAZİNE DESTEĞİ BELLİ OLDU

Mustafa Güler

Bilindiği üzere 2016 yılında uygulanacak olan aylık brüt asgari ücret tutarı 1.647 TL olarak belirlenmiştir. Geçen yıla göre yaklaşık  % 30 artırılan asgari ücretin işverene maliyetinin bir kısmının Hazine tarafından karşılanacağı açıklanmıştı.
TBMM’de 14 Ocak 2016 tarihinde kabul edilen  "Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un 17. maddesi ile geçici bir düzenleme yapılmıştır. Yapılan düzenleme ile işverene Hazine tarafından sadece 2016 yılına mahsus olmak üzere sağlanacak olan desteğin tutarı ve uygulama esasları belirlenmiştir.
Söz konusu düzenleme 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girecektir.
Kanunda, 2016 yılı içinde ilk defa işe başlayan mükellefler ile 2015 ve daha önceden beri faaliyette bulunan işyerleri için ayrı düzenleme yapılmıştır.

- Yeni işe başlayanlar işletmeler…
2016 yılı içinde YENİ İŞE BAŞLAYAN işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının, 2016 yılı Ocak ila Aralık ayları için günlük 3,33-TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, (aylık azami 100,00-TL) bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecektir. Bu tutar Devlet tarafından karşılanacaktır.
Bu düzenlemeden anlaşılacağı üzere 2016'da açılan işyerlerine ilişkin destek hesaplamasında kişi sayısı ya da ücret tutarı sınırlaması bulunmamaktadır. 2016 yılı sonuna kadar her ay toplam prim ödeme gün sayısının 3,33 lira ile çarpılması sonucu bulunan tutar, işverenin ilgili ay prim tutarından mahsup edilmek suretiyle işverene destek sağlanmış olacaktır.
Ancak bu işverenlerin çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2016 yılına ilişkin olarak;
Aylık prim bildirgelerini yasal süresi içerisinde vermediği, Sigorta primlerini yasal süresinde ödemediği, Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edilmesi, Kuruma prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması durumunda yukarıdaki destekten yararlanamayacaklardır.

- Eski işletmeler
Eskiden beri faaliyette bulunan işverenler, 2016 yılı aylık prim bildirgelerinde bildirdikleri sigortalılara ilişkin toplam "prim ödeme gün sayısı"nın dikkate alacaklardır.. Yani 2016 yılında verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının günlük 3,33- TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecektir. Bu destek yalnızca 2016  için geçerli olacaktır. Ancak bunun bir üst sınırı da bulunmaktadır. Üst sınır; 2015 yılının aynı ayında bildirilmiş olan toplam prim ödeme gün sayısı olacaktır. Ama 2015'in aynı döneminde tüm çalışanlara ilişkin prim ödeme gün sayısı değil sadece prime esas günlük kazancı 85 liranın yani aylık kazancı 2.550 liranın altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısının dikkate alınması gerekmektedir.
Buna göre 2016 yılının ilgili ayının prim ödeme gün sayısı toplamı, 2015 yılının aynı ayında bildirilen, prime esas günlük kazancı 85 liranın altında olanların prim ödeme gün sayısından az ise 2016'nın ilgili dönemine ilişkin aylık prim bildirgesindeki prim ödeme gün sayısı toplamı 3,33 lira ile çarpılarak bulunan tutar işverenin o aya ilişkin ödeyeceği prim tutarından mahsup edilecektir. 2016 yılının ilgili ayının prim ödeme gün sayısının daha fazla olması durumunda ise 2015 yılının ilgili ayında bildirilen, prime esas günlük kazancı 85 liranın altında olanların prim ödeme gün sayısı ile 3,33 liranın çarpılması sonucu bulunan tutar işverenin kuruma ödeyeceği prim tutarından mahsup edilecektir. Bu karşılaştırmanın 2016 yılında her ay için ayrı ayrı yapılması gerekmektedir.
Örneğin 2016 Mart ayı prim bildirgesinde toplam "prim ödeme gün sayısı"nın 1.000 olduğunu varsayalım. Mart 2015'te ise; prime esas günlük kazancı 85 liranın altında olanların prim ödeme gün sayısı toplamı 700 olsun. Bu durumda Şubat 2016 dönemine ilişkin destek tutarı (700 x 3,33=) 2.331 lira olarak hesaplanacaktır. Mart 2015'te prime esas günlük kazancı 85 liranın altında olanların prim ödeme gün sayısının 1.500 olması durumunda ise destek tutarı 3.330 lira (1.000 x 3,33) olacaktır. Bu tutar Mart 2016 dönemi aylık prim bildirgesine ilişkin olarak Kuruma ödenecek prim tutarından düşülecektir..

- Destekten yararlanamayacak işverenler
- Mevcut bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad, unvan ya da bir iş birimi olarak açılması,
- Yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde doğrudan veya dolaylı ortaklık ilişkisi bulunan şirketler arasında istihdamın kaydırılması,
- Şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesi,
gibi Hazine katkısından yararlanmak amacıyla muvazaalı işlem tesis ettiği anlaşılan işyerlerinden Hazinece karşılanan tutar gecikme cezası ve gecikme zammıyla birlikte geri alınır ve bu işyerleri Hazine desteğinden yararlanamazlar. Aynı yaptırım sigortalıların prime esas kazançlarını 2016 yılı için eksik bildirdiği tespit edilen işyerleri için de uygulanacaktır.
Ayrıca 2016 yılı Ocak ila Aralık aylarına/dönemlerine ilişkin yasal süresi dışında Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar için de bu madde hükümleri uygulanmayacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.