• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Trabzon 25 °C

Asıl tehlike eğitimdeki yapılanma ve sistemdir!

Asıl tehlike eğitimdeki yapılanma ve sistemdir!
Oltaya Vuranlar...

AKP koalisyonunun hedefi, milliyetçileri, ulusalcıları, Kemalistleri devre dışı bırakarak, Devlet kadrolarından tasfiye ederek Anadolu federe devletini kurmaktı. Ben ve benim gibi çoklarının görüşü bu şekilde. Zaten hükümetin icrası da bu görüşü doğrular nitelikte.

Anadolu federe devleti kurmak isteyenlerin hedefi de 2023’dü! Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü. Hesapta TC yüzüncü yıldönümünde tamamen dönüştürülecek! 

Son olaylar, AKP koalisyonundaki çatırdama ve kopma, yani cemaatin dışlanma girişimi kimilerine göre hedeften vazgeçildi şeklinde yorumlanıyor.

Hedeften vazgeçildiğini söyleyebilmek için, eğitim sisteminde yeni düzenlemenin olması gerekir.

Türk Milli Eğitiminde yeni bir düzenleme yapılacak mı?

Mesela, İmam-Hatiplerin sayısı makul bir düzeye indirilecek mi? Bugün ülke genelinde sayıları binlerle ifade edilen İmam Hatipler, gerçek anlamda din adamı yetiştirecek okullara dönüştürülüp sayıları 50 ila 100 arasında olacak mı? Tarikat ve cemaatlere eleman yetiştiren yatılı kuran kursları, yalnız kuran kursu olarak hizmet verecek mi?

Hükümet, diğer konularda değil bu iki konuda hamle yapsın. İşte o zaman ben, Anadolu federe devletinden, ılımlı İslam devletinden vazgeçildi, derim.

Zaten başbakan Erdoğan, hemen her konuşmasının satır aralarında önemli mesajlar veriyor. Mesela geçenlerde Arap harflerinin kaldırılmasını eleştirmişti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Arap harflerinden Latin harflerini kullanmaya başlamış, tarih ile bağını koparmış. Başbakan o gücü kendinde bulsa belki de bugün tekrar Arap harflerine dönüş yaptıracak! Ve daha bir yığın örnek!

Devletin memurunu, amirini, müdürünü; cemaatçi, tarikatçı, ülkücü, solcu diye ayırmak, görevden almak, göreve atamak bana göre çok da önemli değil. Sonuçta devletin memuru, yönetenin, güçlünün, kendisini o göreve atayanın emrindedir. Emrinde olmayanlar, bağımsız hareket etmek isteyenler zaten görevden alınıyor. Paralel yapı vs. işi de hikaye!

Bugün kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde en büyük paralel yapı, AKP koalisyonudur!

Xxx

Geçenlerde yazarın biri, 2002 öncesinde ordunun Kemalistlerin elinde olduğunu, MİT’in de ordunun doğrudan etkisi altında olduğu için Kemalistler tarafından yönetildiğini ve içinde mafyalaşmış unsurlar taşıdığını, emniyetin ise Kemalistlerle ülkücülerin ortak alanı olduğunu yargının da Kemalist kadrolarca yönetildiğini, 2002 sonrasında ise Kemalistler ve ülkücülerin pasifize edildiğini AKP’nin bürokraside değişim yaptığını yazdı.

Bizim anlı şanlı yazar-çizerimizin bir kısmı gerçekten boş!

Ne askeri, ne Emniyeti, ne Mit’i, ne de yargıyı tanımış!

Bu kurumlarda çalışanlar üç aşağı beş yukarı aynı isimler! 300-500 askeri emekli etsen ne olur? Alttan gelenler yerlerini doldurur! Poliste kadrolaşma yapabilirsin! Tepedekileri görevden alırsan alttakiler yeni gelenlerle çalışacak. MİT’te ne kadar değişiklik oldu ki? Söylenenlere göre eski ekip aynen orada! Yargıda da durum çok farklı değil.

Bir ara Koray Aydın’a, ‘HSYK gitti, Emniyette şu oldu vs.’ dedim.

Güldü ve ‘Çok da önemli değil. Arkadaşlar devlet memurudur. Yürütmenin emirlerini uyguluyorlar vs.’ şeklinde bir cevap vermişti.

Aydın’ın cevabının örneklerini görüyoruz, yaşıyoruz.

Sonuç olarak; yürütmenin izni ve onayı olmadan devlette paralel yapı olmaz! Veya göz yumulur ama yarın yapı dağıtılır. Bugün olduğu gibi! Türkiye’deki asıl paralel yapı tekrar ediyorum AKP koalisyonundur. Bu koalisyon farklı görüşlerden oluştuğu için yapı da çatırdıyor. O nedenle, bu tür yapılanmalar rejim için çok da tehlikeli değildir. Asıl tehlike eğitim sistemidir! Bugünkü eğitim sistemi devam etsin Türkiye kesinlikle yakın bir zamanda dönüşecektir. Türkiye ılımlı İslam mı olur yoksa Anadolu federe devleti mi, yoksa parçalanır mı, bunu yaşayanlar görecektir.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Avrasya ve Ömer Yıldız!27 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Belediye’ye haksızlık!26 Ocak 2016 Salı 06:47
 • CHP’nin yeni misyonu AKP’ye örtülü destek mi?22 Ocak 2016 Cuma 06:47
 • Kaşüstü’nde yapılacak Kavşak sorunu çözmez!21 Ocak 2016 Perşembe 06:47
 • Türkiye’de muhalefet iktidara çalışıyor!20 Ocak 2016 Çarşamba 06:47
 • Asım Aykan’ın reçetesi!19 Ocak 2016 Salı 06:47
 • Yeni Cumhuriyet yeni rejim!18 Ocak 2016 Pazartesi 06:46
 • Devlet Bahçeli nereye koşuyor?02 Aralık 2015 Çarşamba 06:47
 • İşgal yılları Trabzon S.P.Mintslov’un günlüğü! (1916-17)26 Eylül 2015 Cumartesi 14:58
 • Trabzon-Maçka'da Bir Prometeus: İlyas Karagöz19 Eylül 2015 Cumartesi 09:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.