• BIST 106.738
  • Altın 269,748
  • Dolar 5,7034
  • Euro 6,3099
  • Trabzon 14 °C

AŞKIN KANUNUNU YENİDEN YAZIYORUZ

MOR PEŞTEMAL

  Bir kişinin insan, hayvan ya da cansız bir nesneye fiziksel veya duygusal yönden zarar vermesine, baskılamasına "şiddet" diyoruz. Şiddet çoğunlukla şiddeti uygulayan tarafın  güç ve egemenlik kurma güdüsünden kaynaklanıyor. Şiddetin bir ilişki içindeki partnerler arasında farklı derecelerde zarar veren her türlü kontrol edici ve hükmedici davranışlar şeklinde izlenmesine ise özel olarak "Flört Şiddeti" diyoruz. Flört şiddeti ilişkiler içinde çok sık yaşanmasına rağmen genellikle görünmeyen, fark edilmeyen ya da önemsenmeyen bir şiddet türü. Farklı şiddet türlerini içinde barındırır:
Fiziksel Flört Şiddeti:Fiziksel şiddette partnerin illaki canının yanması veya yara alması gerekmez.Herhangi bir tokat, tekme, yumruk, eşyalarına zarar vermesi ya da arkadaş ortamında onun istemediği bir hareketi yaptığın için kolunu sıkması da fiziksel şiddete girer. 
Psikolojik Flört Şiddeti:  Dekolte kıyafetini ‘düzeltmen’ için uyarıcı kaş-göz hareketleri yapması, kırmızı rujunu bir daha sürersen çöpe atacağını söylemesi, yaşadığınız özel ya da genel anların hepsini arkadaşlarına, ailene söylemekle tehdit etmesi, hoşlanmadığın şeylerle lakap takıp insanlar içerisinde söylemesi, seni ilgi alanlarından veya arkadaşlarından uzaklaştırması psikolojik flört şiddetine verebileceğimiz bazı örneklerdir.
Cinsel Flört Şiddeti:Cinsel ilişki öncesinde doğum kontrol yöntemlerini kullanmana tepki göstermesi, ilişkiye girmek istemediğin zamanlarda ‘kibar’ tehditlerle ikna etmeye çalışması, senden ısrarla cinsel organlarının göründüğü fotoğraflar istemesi, cinsel organlarına olup olmadık her yerde dokunması/bakması, istemediğin halde seni öpmeye çalışması cinsel flört şiddetine verebileceğimiz bazı örneklerdir.
Cinsel şiddet çoğunlukla onay/rıza inşasıyla birlikte görülür. Partnerin 'hayır' cevabını kabul etmeyip 'evet' demen için seni zorlayabilir, ikna etmeye çalışabilir. Her zaman hayır deme hakkının saklı olduğunu unutma. Bir şeyi kabullenmek demek hayır cevabının yokluğu değildir; kabullenmiş sayılmak için güçlü ve istekli bir 'evet'in varlığı gerekir.
Dijital Flört Şiddeti: Teknolojik araçlarla partner üzerinde baskı ve kontrolün sağlanmasına dijital flört şiddeti denir.Sosyal medya hesaplarının, telefon ve bilgisayar şifrelerini bilmek istemesi, aramalarına ve mesajlarına hemen cevap vermeni istemesi ve meşgulüm cevabını kabul etmemesi dijital flört şiddetine verebileceğimiz bazı örneklerdir.
Israrlı Takip(Stalking): Kişinin kendini güvende hissetmesini engelleyen, her an şiddete maruz kalacakmış korkusuyla hareket etmesine neden olan şiddet türüdür. Sürekli olarak yapılan bu davranış kişiye güvende olmadığını hissettirir. Şiddeti uygulayan tanıdığın veya hiç tanımadığın bir kişi olabilir. Sosyal medya hesaplarından ‘hayır’ cevabını kabul etmeyerek rahatsız etmesi, bulunduğun her yerde karşına çıkması, istemediğin halde sana hediyeler, çiçekler yollaması ve sürekli araması ısrarlı takibe verebileceğimiz bazı örneklerdir.
Aklımızdan çıkarmamamız gereken bir şey var ki herhangi bir şiddet türüne bir kez maruz kalmamız demek gelecekte diğerlerini yaşayacağımızın habercisidir. Partnerin değişeceğine inanmak veya onu değiştirmeye çalışmak, kendimizi duruma alıştırmak asla bir çözüm değildir. Bir süre sonra yaşadığımız şiddet kendi içinde bir döngüye girer. Bu döngünün içinde partner şiddetin bir daha yaşanmayacağına dair sözler verir,hediyeler alır,bazen bir müddet gerçekten değişmiş gibi de görünebilir. Ancak buna bakmamalı, bazen kolay olmasa da şiddet içeren bir ilişki içindeysen hemen uzaklaşmalısın. 
Güvenli ve eşit bir ilişki kurmak için şunları aklında tutabilirsin:
• Şiddeti tanıman ve şiddetin sebebi olarak kendini sorumlu görmemen çok önemli. Şiddetin sorumlusu sen değilsin!
• Aklından “bunu hak ettim”, “Seven insan kıskanır” gibi düşünceler geçebilir. Kendinden şüphe etme! Unutma, haklı şiddet yoktur! 
• Partnerinin şiddeti bir problem olarak görüp görmediğini araştır. Seninle güvenli ve eşit bir ilişki kurmak için çabalıyor mu? Şiddetsiz bir ilişki kurmak için iş birliği yapıyor mu? 
• Güvenli ve eşit bir ilişki kurmak için işe kişisel kurallar ve sınırlar koyarak başlayabilirsin. Kuralları koymak ve bu kurallara uymadığında ondan uzaklaşmak senin güvende olmanı sağlayacak bir adımdır. Bu sayede şiddetsiz, güvenli, eşit ilişkiler kurabilirsin.
• Herhangi bir şiddet türüyle karşı karşıya kalıyorsan, şiddet durmadan güvende olamazsın. Partnerin şiddeti bir problem olarak görmüyorsa ve şiddeti durdurmak için herhangi bir adım atmıyorsa, ilişkiden uzaklaşmalısın. Onu değiştirmeye çalışma. Unutma, şiddet bir defa yaşandığında artarak devam edecektir. Kendini korumalısın.
• Partnerinden uzaklaşmayı düşündüğünde  “Her zaman böyle sinirli değil”, “Aslında beni çok seviyor” gibi düşüncelere kapılabilirsin, yalnız kalmaktan korkuyor olabilirsin, daha önce ayrılmayı deneyip onu affetmiş olabilirsin. Bu durumda şiddet döngüsüne girmişsin demektir. Şiddet döngüsünü tanımalısın. 
• Yaşadıklarını güvendiğin biriyle paylaşmak ve konuşmak, seni güçlendirir. Yaşadıklarını paylaşmaktan, duyularına güvenmekten çekinme.
Unutma; şiddet ve baskı varsa eşitlik ve özgürlük yoktur. Eşitlik yoksa aşk da yoktur! Bize öğretilen tüm kuralları, kabul etmemiz beklenen tüm kalıpları yıkalım. Bu yıl aşkın kanununu yeniden yazalım!

 
 
 
 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.