• BIST 98.314
  • Altın 144,066
  • Dolar 3,5732
  • Euro 3,9941
  • Trabzon 11 °C

İHRACATIN GERÇEKLEŞTİĞİ TARİH HANGİSİDİR?

Mustafa Güler

Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 11.maddesiyle; ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler ile yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmetler vergiden istisna edilmiştir.

Kanun’un 12.maddesine göre bir teslimin, ihracat teslimi sayılabilmesi için

-teslimin, yurt dışındaki bir müşteriye veya serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılması;

-teslim konusu malın T.C.Gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olması ya da yurt dışındaki müşteriye gönderilmek üzere yetkili gümrük antreposuna konulması gerekmektedir.

Yine aynı maddede, teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına hareket eden yurt içindeki firmalar veya bizzat alıcı tarafından işlenmesi veya herhangi bir şekilde değerlendirilmesinin durumu değiştirmeyeceği ifade edilmiştir.

Konu ile ilgili olarak yayımlanan 4 seri no.lu KDV Genel Tebliği’nde yer alan açıklama aşağıdadır.

“Bilindiği üzere Türkiye’den ihracat rejimi kararı ve yönetmelikleri ile Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkındaki Kararlar ve Bu Kararlara İlişkin Tebliğler ve Talimatlar çerçevesinde yapılmaktadır. Söz konusu düzenlemelerde yer alan hükümlere göre fiili ihracat gümrük çıkış beyannamesinin ilgili gümrük idareleri tarafından tescil edilmesiyle gerçekleşmiş sayılmaktadır. Fiili ihracat tarihi ise bu beyannamelerin ön yüzünün üst orta bölümündeki tarihtir.”

19 seri no.lu KDV Genel Tebliğinde ise, KDV uygulamasında ihracat işleminin gerçekleştiği tarih olarak, malın gümrük hattından geçtiği sırada çıkış gümrüğünce belirlenen ve gümrük beyannamesinin ilgili bölümünde belirtilen “gümrük hattını çıkış tarihi”nin esas alınması öngörülmüştür.

Ancak, Gümrük Müsteşarlığı’nın ihracata yönelik düzenlenen gümrük beyannamelerinin ihracatçıya verilen nüshasının üzerine herhangi bir kapanma meşruhatı düşülmesine son vermesinin ardından yayımlanan 107 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde aşağıdaki ifadeye yer verilmiştir.

“……1 Mayıs 2007 tarihinden itibaren KDV beyannamelerinde ihracat istisnasına ilişkin beyanları bulunan mükelleflerin tevsik edici belge olarak ibraz ettikleri gümrük beyannamelerinde ihracatın gerçekleştiği tarihi belirten bir açıklama aranılmayacak, bu beyannamelere ilişkin elektronik ortamda (VEDOP) erişilen bilgiler arasındaki kapanma tarihi, ihracat istisnası uygulamasında ihracatın gerçekleştiği tarih olarak dikkate alınacaktır.”

Buna göre, ihracat istisnası uygulamasında beyan döneminin, gümrük beyannamesine ilişkin elektronik ortamda (VEDOP) erişilen bilgiler arasındaki kapanma tarihinin dikkate alınması gerekmektedir.

             Uygulamada gümrük işlemlerinin tamamlanabilmesi için ihracat faturası genellikle malların fiili ihraç tarihinden önce düzenlenmektedir.

İhracat faturasının düzenlendiği tarih ile fiili ihracatın gerçekleştirildiği tarihin aynı vergilendirme dönemi için de kalması halinde; ihracat faturasındaki bedeller, ilgili dönem KDV beyannamesi ile beyan edilecektir. Ancak, istisna hesabında, ihracat bedeli dövizlerin fiili ihraç tarihindeki kur ile değerlenmesi gerekir.

Faturanın düzenlendiği dönem ile fiili ihracatın gerçekleştirildiği dönemin farklı olması halinde; ihracat faturasında gösterilen bedeller, faturanın düzenlendiği dönemde değil, malların fiilen ihraç edildiği dönemde beyan edilmeli ve ihracat istisnası bu dönemde uygulanmalıdır. Bu durumda da, kur değerlemesinin fiili ihraç tarihi itibariyle yapılacağı tabiidir.

Olaya Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu açısından bakıldığında da vergilemenin, faturanın düzenlendiği dönemde değil de, malın fiili ihracatının gerçekleştiği dönemde yapılması gerekliliği ortaya çıkar.

Örnek olarak; ihracat faturasının 28 Aralık 2013 tarihinde düzenlendiğini, buna karşılık malların 03.01.2014’te fiilen ihraç edildiğini varsayalım. Bu durumda; ihracat istisnası 2014 Ocak ayı KDV beyannamesinde uygulanacak, ihracata ait bedeller 2014 yılı kurumlar vergisi matrahının tespitinde dikkate alınacaktır. Bu kapsamda; ihracat bedeli dövizlerin, malın fiilen ihraç edildiği tarih olan 03.01.2014’te geçerli olan Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk Lirasına çevrilmesi gerekir.

Bu durumda 2013 tarihli faturanın öncelikle defterlere geçici hesaplar kullanılarak kaydedilmesi ihracat gerçekleştiğinde yani Ocak/2014 de kesin kayıt yapılması uygun olacaktır.

 

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
    Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.