• BIST 78.844
 • Altın 125,685
 • Dolar 3,0763
 • Euro 3,3833
 • Trabzon 16 °C

HAMİ MANDIRALI YETERLİ Mİ?

H.Kamil Ataman

Hami Mandıralı ile önümüzdeki sezona devam etmeye ‘soğuk’ bakan HACIOSMANOĞLU, bir takım mazeretler bulmaya devam ediyor!

 Başkan, İstanbul’da bir avuç kalan yönetici arkadaşları ve “ücretsiz CEO’su” ile bir araya gelerek Hami hocayı masaya taşımışlar! Acaba tümünün futbol bilgisini toplasak, Hami gibi bir teknik adamı masaya yatırmaya, eleştirmeye yeter mi?

Hami Mandıralı’nın istenmemesinin nedenleri; kadro kurmada kimseye taviz vermemesi mi, yöneticilerle mesafeli oluşu mu, baskılara rağmen yabancı futbolcuları takımdan uzaklaştırması mı yoksa son maçta ‘kaleci tercihinde’ kimseyi dinlemeden istediğine şans vermesi miydi?

 Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin, Hami hocayı sevmemeleri şahsi fikirleridir. Sevmek zorunda da değillerdir…

Hami’nin de yöneticileri sevmek gibi bir zorunluluğu yoktur… Saygılı ve profesyonel anlayış içerisinde bir duruş sergilemelidirler…

 İstanbul’da, enderde olsa gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında; “Önümüzdeki sezon Trabzonspor şampiyonluğa oynayacak. Güçlü bir kadro kuracağız. Böyle bir takımın başında Hami olur mu?” diyerek yönetici arkadaşlarına fikrini açıklamış! Bilgilerine başvurmuş! Ters bir söylemde bulunan arkadaşlarını (!) ne kadar dinler- dinlemez onu da bilemiyoruz!

Hami’nin yetersiz olduğunu düşünen bir başkanın ve “ücretsiz CEO’sunun”, Hami’den rapor istemeleri ne kadar doğru ve etik bir hareket anlamış değilim? Taşıyamayacağı bir yükün ağırlığını ve hacmini nasıl olurda göndermek istediğiniz bir teknik adama sorarsınız!

Kimin ne yükler taşıyıp taşıyamayacağını tartışmaya açarsak ilk kaybeden son olursun Başkan!

Başkan:

 “ Şampiyonluk hedefi olan Trabzonspor’u Hami Mandıralı taşıyabilir mi? Çıkıp taraftarına ve büyük abilere sorabilirsin. Yok derlerse kesersin biletini, gösterirsin kapıyı. Hiç korkma çekip gider.”…

 Pekiyi…

Şampiyonluğa oynayacak Trabzonspor’u kurabileceğine inanıyor musun? Hadi buna inandın diyelim.

Şampiyonluk hedefi olan bir TRABZONSPOR’u sen taşıyabilecek misiniz?

Hiç sanmıyorum hiç…

***

UTANMA DUYGUSU ŞART…

Trabzonspor kendi içendeki problemler ile başa çıkamayacak bir dönem geçirirken birde son hafta Avrupa hayalleri yıkılan Sivasspor Başkanı OTYAKMAZ ortaya çıkıverdi…

Neymiş:

“ Trabzonsporlu bazı yöneticiler Sivassporlu futbolculara 1.000.000 dolar teşvik primi vaat etmişler”…

İnsanoğlu biraz utanacak ve konuşmayarak bu duygusunu insanlara göstermeye çalışacak… Sen ‘şikenin’ tam göbeğinde bulunacaksın, cezaevinde yatacaksın ve tutuksuz yargılanmak üzere dışarı salıverileceksin ve çıkıp konuşacaksın!

Sen ve senin gibi yukarıdan aşağıya emirle bir yerlere gelen ‘sonradan olma spor adamları’ lekelemeye çalıştığı kişileri, temsil ettikleri kulübün büyüklüğünü, başarılarını ilk önce gözden geçirmeli…

Şike tapelerinde sen kaç ayrı suçtan kendini ele vermişsin onlara bakacaksın! Aziz YILDIRIM tarafından nasıl kullanıldığına açıklık getireceksin. İlk önce Sivassporlu musun, Fenerbahçeli misin bunu belirleyeceksin!

Trabzonspor’u ağzına aldığın, lekelemeye çalıştığın an;  sana öyle içinden çıkamayacağın sorular sorarız ki aklın yerinden çıkar Otyakmaz Efendi!

Mesela bir- iki tane ben sorayım:

“ Sivasspor başkanı olmadan önce futbol ile ne kadar iç içeydin? Kimlerle ve hangi “zurnanın son deliği” olan insanlarla ilişkilerin ne boyuttaydı? Kimlerle ‘hısımsın’? Ticaretle ne zamandan beri uğraşıyorsun, Sivasspor’a veriyorsan tabi bu paraları kimlerden alıyorsun?”…

Sen, sen ol ve aklını başına topla Otyakmaz Efendi! Altından çıkamayacağın laflar etmemeye çalış. Çıkış yolu bulamayınca Trabzonspor gibi bir kulübü ağzına alma! Senin ve senin gibilerin ağzında bu kulübü kirletemezsiniz...

Yiğidoyum diyorsun…  Ama çıkıp Aziz YILDIRIM’ın direktifleri doğrultusunda saçma sapan konuşmalara imza atıyorsun…

Sizin oralarda senin gibilere ‘YİĞİDO’ diyebilirler ama bizim buralarda senin gibilere çok değişik şeyler denir…

Mesela; “UTANMAZ , ARLANMAZ” denir…

***

SENDİKALAR NE İŞ YAPAR!

Soma katliamının acı bilançosu 301 şehit değildir… Madencilerin hayatları; tedbirsizlik, dikkatsizlik, denetimsizlik ve sahipsizlik yüzünden bitmiştir! Eşler, çocuklar, anne ve babalar artık ortada kalmışlardır ve kısa bir süre sonrada unutulacaklardır!

Hükümet şöyle ya da böyle bu işin içinden çıkmaya çalışıyor. Bakanlar birbirlerini suçluyorlar ama haklarında verilen ‘gensoru’ firesiz olarak mecliste reddediliyor!

Hayatlarını yok pahasına kaybeden ‘SİVİL ŞEHİTLERİMİZİN’ haklarını savunmak kimlerin işi? Örgütlenmeleri için maaşlarından bütçe ayırdıkları ve bu paralarla “paşalar” gibi yaşayan ‘sendikacılar’ neredeler, ne işe yararlar?

Televizyon kanallarında sendika temsilcileri kendilerini aklamak için herkesi suçluyorlar! Başbakan, kazalar için 1800 yılların son çeyreğini örnek gösterirken, sendika patronları da 1980 darbesini suçluyorlar!

Sendikaların üyelerinin haklarını savunması ana ilkeleri değil midir? Dünya’da en zor iş olarak görülen madencilik sektörü için Türkiye’de kaç sendika vardır ve hükümet ile ilişkileri ne boyuttadır?

İşveren ile aynı masalarda oturup, onlar gibi yaşamaya başlayan sendikacıların “akıl tutulması” yaşamaları şaşılacak bir şey değildir!

TÜRK-İŞ gibi dev bir sendikanın suçlamalara karşı sessiz kalmasına anlam veremiyorum! TV kanallarına yolladıkları kişilerin verdikleri cevaplar ise gülünecek kadar komik ve aşağılayıcı! Profesörlerle tartışmaya kalkan sendikacının düştüğü durum son derece vahimdi!

Sendika yetkilisine Soma soruluyor, o karşılarına rakip çıkmış olan insanların yeni sendika kurduklarını ve faaliyet göstermediklerini anlatarak kin kusmaya çalışıyordu!

Beyler, ağalar…

İşverenlerin adamları sendika temsilcileri yapılıyor. İşçinin değil, patronun sendikası konumuna sokuluyorsunuz… İşçi size bel bağlamışken sizler hikâye anlatmaya çalışıyorsunuz! Sonra da,” Üye sayımız çok az” diyerek sitem ediyorsunuz!

Bu kadar az sayıdaki ‘SENDİKALININ’ haklarını koruyamayanlar, ne işe yararlar anlayamıyorum?

Sendikaların, bu sistem içerisinde, patronların ve hükümetlerin kölesi olmaması mümkün değildir!

Yakında birileri çıkar ve sendikacılarında “mal varlıklarına” göz atarsa, şaşırmayın!

Çıkacak sonuç karşısında da sakın şaşırmayın, sakın!

***

UĞUR’A MEKTUPLAR…

Geçtiğimiz Cuma günü çok yoğun ve neşeli geçti… İlk önce 25 yıldır görmediğim çocukluk arkadaşım Arzu YALÇINLAR’ı gördüm. Bir süre birlikte olduk kahve içtik ve eskileri ‘yad’ ettik…

Cuma günü sabahı Trabzonspor eski yöneticilerinde Engin KARA, beni arayarak ‘Faroz damlarında’ yemeğe davet etti. Saat 18.oo de buluşmak üzere sözleştik.

Arzu ile sohbeti kesemeyince saat 20.oo sularında ancak dama gidebildim…

 Cengiz Kavzoğlu’nun damına gittiğimde tüm eski arkadaşlarımın orada olduğunu görünce,  günün yorgunluğunu hemen üzerimden attım.

Kimler yoktu ki… Çişim Arif, Miraç ERDEMİROĞLU, Adnan BAYRAM, Ahmet SAKA, Cemal HARDAL, Fikret ÇİMŞİR, Taylan GENÇ, Şadan ALTUNTAŞ, Bilal ALTUNTAŞ ve Engin KARA vardı…

Ben geç geldiğim için arkadaşlar yemeklerini yemişler sohbete başlamışlardı bile. Çişim Arif salatamı, Miraç ise köfteleri pişirdi. Güzelce yedikten sonra sohbet aldı başını gitti. Muhabbette içki yoktu ama bir arkadaşımızın kafası çok hoştu. Burada DEVLETİN MEMURU olduğu için adını veremiyorum… Ama isimleri okuyup bizleri tanıyanlar bu arkadaşımızın kim olduğunu çoktan çözmüşlerdir… Kafası hoş arkadaşımızın Engin ile olan muhabbeti, Miraç’ı deli etmeye yetti de arttı bile.

Neler, neler konuştuk anlatamam sığmaz… İlk konu, bizi Trabzon il sınırları çıkışında ‘öpen arkadaş’ oldu! Bizlerde Arif’in önderliğinde onu çok ve uzun uzun öptük… Gece bitene kadar da ara ara ‘öpüp, koklamaya’ devam ettik…

 İlerleyen saatlerde hep beraber tribün günlerimizi andık ve bir süre tezahüratlar yaptık. Değişen bir şey yok hala aynı moda girebiliyoruz… İyiyiz hala…

Öpüşmeler, koklaşmalar, manyakça fikirler, elektrik alanlar, gülme krizi geçirenler ve tabi ki bol bol fotoğraf ve video çekenlerde oldu…

Cuma gecesini çok merak edenlerin olduğunu facebook’da ki beğenilerden anladık… Şimdi Çişim Arif’e; HACIARİF FAN CLUB adı altında site açtılar… Merak edenler geçenini güzelliğini oradan anlayabilirler…

O kadar gülüp eğlendiğimi epeydir hatırlamıyorum… Dostlar, uzak olsa da bir araya geldiklerinde, kaldıkları yerden devam edebiliyorsa dost kaldı demektir…

 Hadi eyvallah…

***

ANLAYANA…

“ YALNIZLIK”, ZANNETMEYİN Kİ KİMSESİZ OLMAKTIR… ASIL “YALNIZLIK”, KİMSEN VARKEN KİMSESİZ KALMAKTIR…

***

RESPECT…

SEVİLMEK İSTİYORSAN ÖNCE İNSAN OL…

HA BU ARADA İNSANLIK BEDAVA RAHAT OL!!!

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
 • 1953 yılında Kireçhane Efkar Tepe!
 • Nobel’i Trabzonlunun torunu kazandı!
 • Sezeroğlu Başkan oldu!
 • Araplar gitti, oteller boşaldı!
 • Pay edilemeyen Akyazı ve TV’lerin savaşı!
 • Akyazı’da neler oluyor?
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.