• BIST 79.834
 • Altın 125,910
 • Dolar 3,0869
 • Euro 3,3581
 • Trabzon 14 °C

DÜZYURTSPOR VE METİN TOKAT…

H.Kamil Ataman

Pazar günü sabahı bir telefon geldi ve çok sevdiğim bir yeğenim hakem gözlemcisi olan dayısı ve benim çok değerli ağabeyim Adil Uçankan’ın, Düzyurtspor-Kocaeli Birlikspor maçına görevli geldiğini söyledi…

Hemen Ahmet Suat Özyazıcı stadyumuna gittim. Adil Ağabey ile hoşbeş ederken yanımıza Eski hakemlerimizden Metin Tokat geldi. Metin Ağabey ile öpüşüp-koklaştıktan sonra maçın hakemini izlemek ve “ A klasman” için uygun olup olmadığına rapor vermek için geldiğini söyledi…

KTÜ sahil tesislerine geçerek maça kadar hakemler hakkında biraz sohbet ettik. Metin Tokat; “ Şimdiki hakemler çok şanslı, imkânlarını mükemmel ve 5 yardımcı hakemle maç yönetiyorlar ama bizim yaptığımız hataları onlarda hala yapıyor.” diyerek sıkı bir muhabbete daldık… Sohbetimizin sonrası tamamen aramızda kalmalıydı ve o yüzden burada konuyu kapatıyorum…

Düzyurtspor maçına gitmek çok iyi geldi. Özlemişim stadyumda maç seyretmeyi. Düzyurtspor, yönetimini kutluyorum. Takımları için büyük savaş verdikleri ortada. Bu sezon ligde kalabilecek bir kadroya sahip ve göze çarpan 2-3 tane futbolcusu mevcut. Rakibi Kocaeli birlikspor’da da 3-4 tane müthiş futbolcu vardı…

                Milli maçlar nedeniyle lige ara verilmişti. Trabzonspor teknik kadrosu ve ekibi idman dışında boştu. Böyle önemli bir müsabakaya “öze dönüş” hikâyeleri ile millete şirin gözükmeye çalışan Trabzonspor yönetimi, teknik kadrodan kimseyi bu maçı seyredin diye yönlendirmemiş! Bir tek genel menajer Serkan Ünver maçı izlemeye gelmişti! O’nun futbolcu izlemek ve Trabzonspor’a oyuncu tavsiye etme yetkisi var mı bilemiyorum! Bence yoktur ve olmaması da gereklidir. Trabzonspor izleme komitesini “lağvetmek” ne kadar doğru bir karar ise bu maçı izlemek için en azından alt yapıdan bir hocayı görevlendirmemek de o kadar büyük hatadır!

                Düzyurtspor takımını özellikle Vahid hocaya seyretmesini tavsiye ederim. Yönetim, teknik kadro ve futbolcuların nasıl birlik içerisinde olduğunu gidip gör. “Dünyanın en iyi teknik adamlarından biriyim, Drogba’yı bile kestim.” diyerek övünen hocada sensin! Boş bir zamanın da en azından git bir seyret; senin evinde çalışan hizmetçiye verdiğin para kadar maaş alan bir hocanın neler yaptığını, yedikleri golden sonra takımını nasıl toparladığını, motive ettiğini!

Ben bu kadar anlarım bu işten…

Son olarak: Metin Tokat gibi kariyere sahip olan eski bir hakemi ile Trabzonspor yönetiminden hiç kimse ilgilenmedi. Bu ayıpta size yeter…

 

***

 

ŞAPKADAN “TAVŞAN” ÇIKMAZ “İM-PARA-TOR”!

                Letonya ile yaptığımız maç sonrasında “Avrupa Şampiyonası” hayalimiz, Terim ve çok güvendiği, kefil olduğu futbolcuları sayesinde bir kez daha “güme” gitti…

                İstanbul basınına göre, Fatih Terim’im hocalık kariyerine laf söylemek kimsenin haddi değilmiş! Türkiye’nin nüfusu 77 milyon, gruptaki diğer ülkelerin hepsinin toplam nüfusu ise 52 milyon. Hele hele deplasmanda 3 farkla yenildiğimiz, hezimete uğradığımız İzlanda’nın nüfusu 323 bin! Bizim ülkemizde ise 222,507 amatör, 4,431 profesyonel futbolcu var…

                İzlanda karşılaşmasında sürünen ve bu ülkeyi Dünya’ya rezil eden senin futbolcuların ve sensin Fatih Terim. Zaten her yenilgi sonrasında kameralar önüne geçip; “ Futbolcularım ellerinden geleni yaptı, fırsatları değerlendiremedik, suçlanacak kişi varsa o da benim.” diyende sensin “İMPARATOR”!

                Sayın Terim, siz sadece “ A milli takımın” değil, milli takım alt yapısından da sorumlu olan bir futbol direktörsünüz. Türk futbolunda alt yapının iflas etmiş olduğunu siz herkesten daha iyi bilirsiniz, bilmek zorundasınız ve bu sorunu çözmek için de “milyonlarca para” almaktasınız!

                Geldiğiniz günden beri milli takım kadrosuna, milli takım alt yapısından hangi futbolcuyu kattınız? Hangi yıldızı yarattınız? Milyonlarca liralar harcayarak tarama yaptırdığınız Türkiye’de hiç mi bir futbolcu bulunamıyor? Fatih hoca, sana sorulacak “çooooook” sorular var!

                Türkiye liglerinde yabancı sayısını aşağıya çekende sizin federasyonunuz. Aynı sezonda Avrupa ve süper ligde mücadele eden takımları düşünmekte sizin işiniz değil mi? Avrupa’da yabancı ağırlıklı kadro ile süper ligde ise kulüpleri Türk ağırlıklı futbolcu ile oynamak zorunda bırakanda sen ve senin federasyonundur!

                A milli takım kadrosunun asıl iskeletini her dönem Avrupa’da yetişmiş olan Türk asıllı futbolcular oluşturmuştur! Avrupa’da ki Türk nüfusu da 4.000.000. Nüfus orantısına vurduğumuz zaman alt yapılarımızın ve buna bağlı olarak Türk futbol markasının “İFLAS” ettiği bir gerçektir!

                Şayet bu yaşadığın ve yaşattığın “hüsrandan” sonra istifa etmeyeceksen, şapkadan “TAVŞAN” çıkartmaya çalışma ve gerçekleri görmeye başla!

                Çünkü şapkadan “TAVŞAN” çıkmaz “İM-PARA-TOR”!

 

***

 

HEYKELLERİNİ YAKARSINIZ AMA İLKELERİNİ ASLA YIKAMAZSINIZ…

                Yıllardan beri bir “açılım hikâyesi” dinlemekteyiz… “Kürtlere her alanda özgürlükler verilmelidir” diyerek senelerdir Türk milleti hassaslaştırılmaya çalışılmıştır! Bir kesim de bu oyuna kanmış ve Kürtlere haksızlık yaptığımız savına kapılarak, onlara “sempati” duymaya başlamışlardır.

                “Kürt halkı ile Kürtçüler tabi ki aynı yapıda değildir.” deniyor… Bence artık aynı düşüncede, birlikte hareket etmektedirler. Ama korkudan ama mecbur kalıştan!

                Açılımın ne olduğunu hala çözemiyoruz! Ana dilde eğitim dediler, köy ve şehirlerine eski isimlerinin verilmesini istediler, TV kanalı istediler ve Tayyip Erdoğan hükumeti bu isteklerinin hepsini yerine getirdi, hem de milletinin karşı çıkmasına rağmen!

                Kürtler milliyetçilik yaptı mı sorun yok, Türkler milliyetçilik yaptı mı “kafatasçılık” olarak nitelendiriliyor!

                Hükümet, PKK ile masaya oturuyor, arabulucular yolluyor ama bu girişimleri “muhalefet partileriyle” paylaşmıyor! Bunu muhalefet partileri de gündeme taşıdığında, açılıma “taş koymakla” suçlanıyorlar!

                35.000 kişinin katili olan zat, cezaevinden hem Kandil’i hem de meclisteki “militarist milletvekillerini” yönetiyor! Ateşkes ilan ediyor sonrasında vazgeçiyor ve kimsenin bu zavallıya sesi çıkmıyor ya da çıkamıyor!

                PKK’nın Suriye’de ki uzantısı olan PYD ile IŞİD terör örgütü birbirleri ile “KOBANİ” için savaşıyorlar ve suçlu Türkiye oluyor!

                PKK’nın mecliste ki sözcüsü Demirtaş; “ Türkiye IŞİD’e müdahale etmezse Kürt milleti sokaklara çıksın ve eylem yapsın.” diye açıklama yaparak suç işliyor ve hükümetin çıtı çıkmıyor!

                Bu açıklama sonrası PKK’nın şehirlerdeki “eşkıyaları” sokaklara dökülerek Türkiye’yi yerle bir ediyorlar, şehirlerde yol kesiyorlar, arabaları kundaklıyorlar, esnafın cam çerçevesini kırıp iş yerlerini ateşe veriyorlar! Yine hükümet Türk milletini “sağduyulu” olmaya davet ediyor!

                Bunlarda yetmemiş gibi “TÜRK BAYRAKLARINI” ve ATATÜRK BÜSTLERİNİ” yakıyorlar, yıkıyorlar! Yine hükümet, “tahriklere” kapılmamamızı istiyor!

                Daha ne yaparlarsa tahrik olacağız? Hangi değerlerimize saldıracaklar?

                Kendi topraklarımızda “ÖTEKİLEŞTİRİLDİK”, bunun ötesi daha ne olabilir?

                Hangi terör örgütü, hangi azınlık milleti ayağa kalkarsa kalksın. Bayrağımızı yaksınlar, “ATATÜRK BÜSTÜNÜ” kırıp yaksınlar!

                Ama şunu bilsinler ki:

                ATATÜRK CUMHURİYETİ’Nİ VE İLKELERİNİ ASLA YIKAMAYACAKLAR…

 

***

 

UGUR’A MEKTUPLAR…

                Yazacak o kadar çok şey var ki karar veremedim… Bu hafta en sevindirici olaylardan biri Dr. Örsev Uzuner’in, Amerika’dan gelişiydi. Ani bir kararla Türkiye’ye sonrasında ise Trabzon’a gelişi beni ve dostlarını çok sevindirdi…

                İlk akşam bir şey yapamadık, bir yere çıkamadık. Ertesi sabah Maçka’ya kahvaltıya gittik ve uzun uzun sohbet ettik. Öyle milleti çekiştirdik ki akıllara ziyan…

                Üç günlüğüne Trabzon’a gelen Örsev, can arkadaşımız Zuhal Karakadıoğlu ile görüşmek istedi ve KTÜ sahil tesislerinde buluştuk. Kız kardeşim Gülşan Eskici, Örsev, Zühal ve ben başladık koyu bir sohbete.

                Gülşan ile Zuhal’in epeyce duyma sorunu var. Duyma bozukluğu olduğu için yüksek sesle konuşup durdular ve gizli kalması gereken tüm konuşmaları bütün masalar duymak zorunda kaldılar.

                Konu konuyu açtı ve “ŞİZOFREN’E” geldi. Gülşan şizofrenin atak hastalık olduğunu şizofren olanların çalıştıklarını ve zararsız bireyler olduklarını savundu. Örsev ise bir doktor olarak akademik olarak olayı izah etse de Gülşan’ı bir türlü “ikna” edemedi…

                Tabi, bende Örsev’in fikirlerinin doğru olduğunu savunma gafletinde bulundum ve Gülşan bu seferde oklarını bana çevirdi. Açtı ağzını, yumdu gözünü ve her zaman ki gibi sonuçta haklı çıktı.

                Bu arada Zühal bana fotoğraf çektiriyor ve güzel olmazsa bana neler yapacağını söyleyerek beni tehdit ediyordu. Zuhal kardeşim hala çok bakımlı ve hala çok güzel bu arada. Birde duysa mükemmel olurdu… Her şeyi 2-3 kere tekrarlamak zorunda kalıyor insan…

                Zuhal’in birde “MAYKO’su” var! Her cümlesinde muhakkak Mayko geçiyor ve bende onun adı geçtikçe sövmeye başladım ve hala sövmeye devam ediyorum. Çünkü her konuşmamızda; “Mayko’nun sana selamı var. Sakın Mayko’ya kızma, sana zarar vermez.” deyip beni uyuz ediyor..

                Birde Zuhal’in ağzından iki kişi hiç düşmüyor. Birisi namı diğer Krem yavuz, biride çok sevdiğim kardeşim ve dostumuz olan Fatoş Şolt…

                Krem uzakta ama Fatoş Trabzon’da yaşıyor… Allah Fatoş’a sabırlar versin ve yardımcısı olsun…

 

***

 

ANLAYANA…

SEMER SEÇİLİRKEN EŞEĞİN FİKRİ DEĞİL ÖLÇÜSÜ ALINIR. EŞEK OLURSAN ÖLÇÜNÜ, İNSAN OLURSAN FİKRİNİ ALIRLAR…

 

***

 

RESPECT…

DÜRÜSTLÜK SİZE FAZLA ARKADAŞ KAZANDIRMAZ, AMA HER ZAMAN İYİ ARKADAŞ KAZANDIRIR…

               

              

              

 

 

 

              

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Ali Kılıç’ın albümünden!
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.