• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Trabzon 18 °C

ÖZKAN SÜMER VE TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ!

H.Kamil Ataman

                  Sayın Özkan Sümer, başkan, teknik direktör ve dışlandığı her dönem bütün kongrelerde söz alır “ağzına gelen” her şeyi söyler ve düşünceleri dışındaki hiçbir fikre, eleştirilere “tahammül” edemez!

                  Geçmişte Trabzonspor’a verdiği zararları hiç dillendirmez, birileri çıkıp; “ Özkan hoca zamanında Trabzonspor’u yarı yolda bırakıp kaçtı” diye eleştiri yapınca da sinirlenip “küplere” biner. Trabzonspor ile birlikteliği neredeyse “yarım asır” oldu ama hala orada görev almanın peşinde olması çok mantıksız!

                  Bu yönetimi haklı eleştirdiği yerler var ama asıl kızgınlığının nedeni kulüpten kendisine göre “şık” olmayan bir şekilde gönderilmesi. Özkan hoca hala bu gönderilişi sindiremiyor ve o olayın intikamını almaya çalışıyor!

                  Başkan Hacıosmanoğlu’nun seçildiği kongrede konuşması hala hafızalarımızda. Trabzonspor kongre delegelerine “yakıştırdığı ve yapıştırdığı” ağza alınmayacak sözleri unutmadık! Kongrelerde çıkıp herkesi yerden yere vurmayı “sanat” haline getiren Sümer, o kongrede kongre üyelerinin tepkisini alınca tekrar kürsüye istemese de çıkıp; “ Kastımı aştım, herkesten özür diliyorum” demesi hala gözlerimin önünde…  Kürsüde eleştirdiği yönetim ise kendisine görev veren Sadri Şener yönetimiydi… Maaş aldığı, işçisi olduğu bir başkanı acımasızca eleştirmişti.

                  Trabzonspor ‘un son divan bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada yine olay yarattı ve birilerini suçlayarak ortamı her zaman ki gibi “kâbusa” çevirmeyi başardı. Söylemlerinde haklılık payı yok mu, var tabi ki. Ama ilk önce kendi hatalarını, kendi yanlışlarını anlatacaksın. Herkes beni dinleyecek, ben bu kulübün “ilahıyım” egondan vazgeçeceksin. Üç-beş yağdanlığımla o salonlarda posta koyarım bana kimse bir tepki koymaz güvencelerini bir kenara bırakacaksın… Artık çoluk-çocuk bile bu tip kızgın üslubunu beğenmiyor, herkes sana kızıyor…

                  Son toplantıda söylediklerinin hepsini bir kenara bırakıyorum. Ama kafama takılan; “Trabzonspor hiç kimsenin sahip olabileceği bir şey değil, ait olacağı bir yerdir. Güç birliği yapacağımıza, suç birliği yapıp bu yönetimi getirdik. Rakamlar bir kumarbaz gibi çarpıtılıyor. Bunu da saygısızlık olarak görüyorum” sözlerin…

                  Sayın hocam bu söyleminle kulübe yalnız başına değil, başka güç odakları ile birlikte yanlış ve ihanet ettiğini söylüyorsun!

                  Kumarbazlığa gelince, ben bu kulüpte ne kumarbazlar gördüm ne kumarbazlar! Bu yönetim kurulu üyeleri o kumarbazlarla aynı masaya bile oturamaz!

                  Bunu sen de iyi bilirsin Sayın SÜMER…

***

KENDİNE GEL HALİLHODZİC!

                  Trabzonspor’da işler “çığırından” çıktı. Bu kulübü kim ya da kimler yönetiyor anlamış değilim! Bir Halilhodzic “klasiğini” daha son Antep maçında yaşadık… Takımını hiç tanımıyor, yeni gelmiş bir hoca görüntüsünde. Geleli aylar oldu, istediği transferleri yönetimi zora sokarak yaptırdı…

                  Yardımcılarını kendisi getirdi, Burak Gürdal yakın arkadaşı yabancı dil sıkıntısı yok. Trabzon’un en güzel yerinde ikamet ediyor. Paraya gelince aklına gelmeyecek rakamı alıyor!

                  Eeeeeee…

                  Senin sıkıntın ne anlayamıyorum ve kimse de anlayamıyor!

                  Futbol takımına neden “konsantre” olamıyorsun? Basının karşısına çıkıp; “Bakın telefonumda transfer teklifleri var” diyerek kimlere “gözdağı” veriyorsun?

                  “ Başkana söz verdiğim için Trabzonspor’dayım.” söyleminle  “delikanlıyım” mesajı verirken kimlere “ aba altından sopa” göstermeye çalışıyorsun?

                  Bak Vahid Efendi, bu takıma o kadar kaliteli yerli- yabancı hoca geldi ki saymakla bitiremem, hatta hatırlamadıklarım bile olabilir. Ama senin kadar “kaprislisi”, “sinirlisi” ve kendisine “methiyeler” dizen başka hiçbir ismi hatırlamıyorum!

                  Basına kapalı idman yaptırıyorsun! Allah aşkına bu takımda ne var da gizliyorsun? Ya da kendi eksikliklerinin görünmesinden mi korkuyorsun? Takıma hiçbir katkı sağlayamadığının fark edilmesinden mi çekiniyorsun?

                  Futbolcularının birçoğu sana hem kırgın hem de kızgın! Bunun nedenlerini düşünüyor musun? Sezonu kırıp-döktüğün bu kadro ile tamamlayacağını bilmiyor musun?

                  Haftalardır bir takım “iskeleti” oturtmadığın için yönetim kurulundan sana hesap soran birileri yok mu? Hep gerekçeler ortaya atarak zaman kazanmaya çalışıyorsun!

                  Ama bu iş o kadar “uzun boylu” değil! Tribünler tepki koymaya başladı. Sana yönetim kurulu sabır gösterip daha fazla kendisini ateşe atmaz!

                  Zaten yönetim kurulu, senin yüzünden çok düşman edinmiş durumda…

 

***

 

CUMHURİYET ‘İ ANLAMAK…

                  Her yıl, yıldönümünü kutladığımız(!) Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcında; milletimizin “ kayıtsız-şartsız, bağımsız yeni bir TÜRK DEVLETİ” kurmak üzere “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” ile başlattığı “MİLLİ MÜCADELE VE KURTULUŞ SAVAŞIMIZ” yer almaktadır…

                  Bu süreç içinde Erzurum ve Sivas Kongrelerini takiben 23 Nisan 1920 de, milli iradeye dayanan “Türkiye Büyük Millet Meclisi” açılmış ve bütün dünyaya karşı yayınladığı beyanname ile “egemenliğin kayıtsız-şartsız Türk milletine ait olduğunu” ve “TBMM’nin üzerinde hiçbir makamın bulunmadığını” ilan etmişti. Milli Mücadele’nin ve Kurtuluş Savaşı’nın zaferle bitişini ve Lozan Antlaşması’yla bağımsızlığımızın bütün devletlerce onayını takiben, artık devlet yönetiminin açık bir biçimde isim alması gerekiyordu. İşte 29 Ekim 1923 günü yapılan Anayasa değişikliğiyle bu husus da yerine getirildi ve “CUMHURİYET” ilan edildi…

                  Cumhuriyet, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu kabul eden yönetim şeklidir; dolayısıyla devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği ve “DEMOKRASİ PRENSİBİNİN” en iyi şekilde uygulanmasını temin eden  “SİYASİ BİR REJİMDİR”.

                  Cumhuriyet yönetiminin birinci özelliği, seçim esasına dayanan bir idare olmasıdır. Bu seçimde gerek seçme gerekse seçilme hakkı bakımından belli bir kişiye, zümreye, sınıfa ait değildir; bütünü ile millete aittir. Cumhuriyet ile yönetilen devlette, bir görevin  “ilahi bir kuvvete” dayanması veya “babadan oğula” geçmesi gibi bir usul de yoktur ve olamaz da!

                  Cumhuriyet rejiminin ikinci bir özelliği, her şeyden önce kişi, zümre, sınıf yararına değil; kamu yararını ön planda tutan, kamu yararına dayanan bir yönetim şekli olmasıdır. Bu yüzden bu rejim; kuvvetini, dayanağını geniş halk kitlesinden, millet iradesinden almaktadır. Çünkü bundan evvel, “Osmanlı Devleti’nde” egemenliğin kaynağı “ilahi iradeye” bağlanıyor, bunu da “SULTAN-HALİFE” sıfatıyla bir şahıs temsil ediyordu! Millet haklarını yok eden, milli iradeyi geçersiz kılan bu “Çağ dışı” anlayış, memleketimizde ancak “CUMHURİYET” rejimi ile yıkılmıştır…

                  Cumhuriyet rejimi, bütün vatandaşları kanun önünde eşit sayması, onlar arasında hiçbir ayrıcalık tanımaması, devlet yönetimine eşit olarak katılımını sağlaması, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerini devlet teminatına almış olması, bütün vatandaşlarımızın paylaştığı, yararlandığı ve bu nedenle korumaya ve yaşatmaya kararlı olduğu bir “idare” haline gelmiştir…

                  Cumhuriyet rejimi, aynı zamanda, insan unsuruna verdiği değer, hak ve hürriyetlerine gösterdiği saygı nedeniyledir ki, çağdaşlaşmayı, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı en iyi şekilde gerçekleştiren bir ortam oluşturmuştur. Diyebiliriz ki; Türkiye’nin çağ atlaması, milletimizin “ATATÜRK’ÜN” önderliğinde her türlü engeli aşarak uygar bir toplum haline gelişi, “LAİK VE DEMOKRATİK”  Cumhuriyet rejimi sayesinde olabilmiştir…

                  Kurulan bu büyük eserin, her yönü ile gelişmesi, geliştirilmesi, doğabilecek her tehlikeden titizlikle korunması, “Cumhuriyet kuşaklarının” ATATÜRK’e ve O’nun “İNKILAP ARKADAŞLARINA” borçlu olduğu kaçınılmaz bir görevdir…

                  YAŞASIN 29 EKİM YAŞASIN CUMHURİYET…

 

 

 

                  

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
 • 1953 yılında Kireçhane Efkar Tepe!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.