• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Trabzon 18 °C

ANLAYANA…

H.Kamil Ataman

                  ANLAYANA…

                  “HAYATINDA KARIŞIKLIK İSTEMİYORSAN KURAL BASİT. EŞYALARI ALDIĞIN YERE, İNSANLARI HAK ETTİKLERİ YERE KOYACAKSIN…”

 

                  ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLAMAM!

Başlığı görünce hemen bana kızacağınızı biliyorum, o yüzden yazının tamamını okuduktan sonra beni değerlendirmenizi öncelikle rica ederim…

 24 Kasım Öğretmenler Günü benim için çok anlamlıdır. O günde hep çocukluğum ve nedense hep ilkokul yıllarım aklıma gelir. İlkokuldakiler dahil tüm öğretmenlerimle halen görüşürüm.

Gelelim kutlamama sebeplerime…

Ülkemizde şu anda atama bekleyen 340.000 öğretmen açıkta ve sıkıntıda. Haklarını alamıyorlar ve haklı mücadelelerinde ‘orantısız güçler’ ile karşı karşıya kalıyorlar, darp ediliyorlar, hakarete uğruyorlar!

Türkiye’ni en ücra köşesine gitmek, ailelerinden yoksun bir hayatı kabul etmek, yalnız yaşamak, terörle karşı karşıya kalmak bile öğretmen adaylarını mesleklerinden yıldıramıyor

Mesleğini yapan öğretmenlerin sıkıntıları yok mu? Hem de çok fazla. Açlık sınırına yakın bir maaş alıyorlar, geçim sıkıntısı yüzünden ek iş yapanları var. Başkalarının çocuklarını eğitirken kendi çocuklarının eğitimlerini istedikleri ve uygun gördükleri şekilde yaptıramıyorlar.

Hukukçular, doktorlar, mühendisler ve birçok meslek grubundan çok aşağıda maaş alıyorlar. Yetiştirdikleri öğrencileri ile gurur duyarlar, onları kıskanmazlar. Ziyaretlerine geldiklerinde gözleri dolar, onları öpüp-koklarlar. Hep mesleklerinin o güzel maneviyatı ile öğrencilerine bakarlar. Maddi hiçbir beklenti ile onları sevmezler, yalnızca hatırlanmak isterler.

Emekliliklerine geldiklerinde de çalıştıkları zamanda aldıkları ücretten daha az maaş alacakları için özel okullarda cüzi rakamlarda çalışmak zorunda kalırlar ve köle gibi çalıştırılırlar. Kimsenin umurunda olmazlar, gereğince değerleri verilmez! Okulların sahipleri bile onları anlamaz ya da anlamak işlerine gelmez…

Öğretmenlerimiz hayatları boyunca kürek mahkumu gibi çalışmaya mahkumdurlar! Bu mu onlara reva görülen? Ayıptan öte rezalet değil midir?

Yukarıda yazdıklarımdan sonra öğretmenler gününü kutlamak, o asil insanların gözünü boyamaktan başka bir şey değildir…

İlk önce öğretmenlerimize saygınlık kazandırmak hükümetlerin boyunlarının borcudur. Küçücük rakamlarla maaş artırımı yapılmamalı, yaşam kaliteleri yükseltilmeli ve huzurlu bir şekilde öğrenci yetiştirmeleri sağlanmalıdır. Eğitim kalitesinin yükseltilmesi için bunları yapma zorunluluğu vardır.

                                    Bunlar şu anda ki ruh halimle aklıma gelenlerden sadece birkaç tanesi. O kadar yazacak konu var ki! Yazarsam öğretmenlerimi üzerim, kırarım diye düşünüyorum.

Evet, neden öğretmenler gününü kutlamadığımı anlamışsınızdır. Hiçbir taşın altına elimizi sokmayacağız, yalnızca bir gün hatırlayıp ve o gün bir demet çiçekle onları kandıracağız!

Öğretmenler gününü kutlayacağımıza, kutlanılacak hale getirmeliyiz

 

                 

                                   

PASO BAHANE!

Geçen sezonun sonlarına doğru yürürlüğe konulan ‘passolig’ uygulamasının gerekli olup olmadığı tartışılacak bir konu bile değil. Bence saçma sapan bir uygulama. Ama alınan bu karara da uymak zorundayız…

Taraftarların bazıları gerçekten bu uygulamayı protesto etmek için maçlara gitmiyor.  Hangi kulüp seyircisini küstürmek, boş tribünlere oynamak ister? Büyük ekonomik dar boğazda olan kulüplerin bu uygulamadan rahatsızlık duymamaları, kendi ayaklarına mermi sıkması anlamına gelir.

Bu uygulama en çok, kulüplerden kan emici gibi nemalanan bazı ‘ucubelerin’ işine gelmiyor ve veryansın ediyorlar. Kulüplerden aldıkları bedava biletleri paraya çevirmek sureti ile keselerini dolduran bu zihniyetler, bu uygulama yüzünden geçimlerini sürdüremez hale geldiler. Çünkü bu tip kişiler futbola ticari bakarlar ve tertemiz, gerçek taraftarı kullanırlar.

Tüm taraftarların 25 TL’ye aldıkları ‘passolig’ kartlarının, yıllardır şike ile her statta protestolarla karşılaşan Fenerbahçe’nin taraftarlarına 8 TL’ye aldırma gücünü de hayretle karşılıyorum! Bu kadar rezaletin odağında olan Fenerbahçe yönetiminin istediğinin yaptırım gücüne çıldırıyorum!

Neyse dönelim uygulamaya…

Trabzonspor taraftarının ‘pasolige’ koyduğu tepki, aslında takımın başarısızlığına bir bahanedir. Beklentilerin boşa çıkması ve ligde takımlarının heyecan vermemesidir. Ersun Yanal’ın gelişiyle birlikte deplasmanda Galatasaray’ı net bir skorla yendikten sonra Trabzonspor taraftar grupları harekete geçerek ‘pasolig’ almaya başlayacaklarını ‘sosyal medyada’ paylaştılar. Dün akşam sosyal medyada bir taraftar grubu bunu demokratik bir şekilde halletmek için kendilerince ‘mini referandum’ yaptılar ve firesiz alalım kararı verdiler. Demek ki; başarı ve heyecan geldikten sonra Trabzonspor taraftarını hiçbir güç ve o güçlerin saçma sapan uygulamaları statta gitmelerini engelleyemez…

Sonuç olarak:

Passolig almak sorun değildi, sadece kızgın ve kırgın taraftar için bir bahaneydi…

 

RESPECT…

“DEVLET MALINDAN BİR HIRKA BİLE AŞIRAN,  SAVAŞTA ÖLSE BİLE ‘ŞEHİT’ OLMAZ…”

 

SADRİ ŞENER VE MAHKEME SÜRECİ…

Sadri Şener başkanın zamanında yapılan sınırsız harcamaları herkes dillendiriyor ama Hacıosmanoğlu; “Hesapları inceledik, hukukçulara çok para verilmiş ve gereksiz harcamalar yapılmış. Bunları araştırıp gerekeni yapacağız.” dediğinde birden ortalık karıştı!

Sadri Şener; “Kızımın bisikletinin haciz edildiği dönemde Trabzonspor’dan alacaklarımı almadım, kulübe bıraktım.”diyor. O zaman bu güzellikleri yaptı. Buraya kadar olanlar yüzünde Sadri Şener’e Trabzonspor taraftarı hep saygı ve sevgi duymuştur, desteklemiştir. Sadri Bey’in son döneminde yaptığı gereksiz borçlanmaları en yakın çalışma arkadaşları dillendirdi. “Başkan tek başına kararlar veriyor, transferlerde fikirlerimize başvurmuyor, kimseyi konuşturmuyor, gereksiz ve çok para harcıyor” diyenler kendisiyle çalışıp sonradan yollarını ayırdıkları arkadaşları değil mi?

İbrahim Hacıosmanoğlu’nun kazandığı kongrede ‘veda konuşması’ yapan Sadri Bey’in, hakkında bu kadar söylenti varken, delegeler tarafından alkışlanarak salondan uğurlanması, her şeye rağmen bir ‘vefa göstergesi’ değil miydi?

Sadri başkanın, Hacıosmanoğlu’na bu kadar tepki göstermesi çok yanlış. Mahkemeye çıkıp hakkında yapılan suçlamaların yanlış olduğunu ispatlaması kendisini aklayacaktır. Sadri Bey; Trabzon’un yapısını en iyi bilenlerden birisidir. Zeki ve akıllı bir insandır. Bu suçlamalara sebebiyet veren dedikoduları kimlerin yaptığını da çok iyi bilir. Son dönemindeki asbaşkanları ile yollarının nasıl ayrıldığını ve kongre salonunda nasıl yalnız bırakıldığını unutmamalıdır. Bu şehrin ‘derin’ Trabzonsporlularının (!) arkasından ne dolaplar çevirdiğini çok iyi biliyor.

Sadri başkan’ın mahkemeye verilmesine üzüldüğünü biliyorum. Bunu kendisine yakıştıramıyor ve mevcut başkana veryansın ediyor. Haklı da olabilir…

Mevcut başkanın defterleri incelemesi ve gördüğü yanlışları mahkemeye taşıması, gerekeni yapması demektir. Eğer taşımasaydı o zaman suçlanması gereken kişi o olacaktı.

Sadri Şener, eğer birilerine kızıyor ve bunun hesaplaşmasını bir gün yapacağım diyorsa ona sözümüz yok…

Lakin hesaplaşma adresi yanlış!

 

UĞUR’A MEKTUPLAR…

Cumartesi (iki hafta önce) gecesi telefonum çaldı ve açtığımda bana merhaba diyen kişi Selahattin Bahadır’dı. Buyur abi dedim ve Selahattin abi; “Yarın ‘Karadeniz Kulübünde’ seçim var, bizde liste yaptık, yarın sabah gelip oy kullanırsan iyi olur.” dedikten sonra telefonu kapattı.

Pazar günü saat 12.00’da acele seçime gittim. Aman Allah’ım oturulacak yer yok, devamlı insan sirkülasyonu var! Oyun oynanan salona girince Selami Güven’i gördüm ve oyumun rengi belli olmuştu. Selami; “Kardeşim bizim listemiz bu.” diyerek bana ‘mavi’ listeyi verdi. Listede kimler yok ki hayret ettim! Selim Şener, Ahmet Armutçu, Bican Hasançebi, Necip Yıldız ve birçok sevdiğim arkadaşım bu listeyi oluşturuyordu.

Rakip yani ‘beyaz’ listeyi görünce çok şaşırdım! ‘Beyaz’ listeyi okumaya başladığım an zaten kime oy vereceğim belli oldu. Zaten Selami’yi gördüğümde kararım belli olmuştu ama listeyi görünce şaşırma ihtimalim bile kalmamıştı. Hayrettin Hacısalihoğlu, Hikmet Onur, Yusuf Hayırlıoğlu, Fikret Yavuz, gibi isimlerin olduğu bir listeye benim oy vermeyeceğimi o salonda beni tanıyan herkes biliyordu…

Çok yakın arkadaşım olan A.Galip Diyadin’in her iki listede olması ise çok enteresan bir durumdu. Selami Güven ile birlikte A.Galip’i kızdırmaya çalıştık ama olmadı. Kardeşimin umurunda bile değildi, o seçimi mutlak kazanacak kişiydi.

Selahattin Bahadır’ın yaptığı “Doğru Yol Partisi” şakaları ise herkesi gülmekten kırıp geçirdi. Toplu oy kullandırılarak seçimi karşı tarafın aldığını söyleyip durdu! Şaka yaptı ama gerçekti…

Trabzonspor seçimlerine damgasını vuran(!) bu zatlar, ‘Karadeniz Kulübü’ seçimlerine de damgalarını vurdular!

Başka bir seçimde görüşmek üzere!

Hayırlı olsun!

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
 • 1953 yılında Kireçhane Efkar Tepe!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.