• BIST 79.352
 • Altın 126,745
 • Dolar 3,1048
 • Euro 3,3918
 • Trabzon 17 °C

ERSUN YANAL NE YAPSIN?

H.Kamil Ataman

Eskişehirspor maç yazımda bazı konularda Ersun Yanal’a eleştiriler getirmiştim. Ersun Hoca, mevcut kadroyu en iyi şekilde sahaya sürdü. Mehmet Ekici’nin olmaması en büyük handikabı oldu. Orta sahada Özer Hurmacı hem yalnız kaldı hem de gününde değildi. Defans bloğunda sağlam gözüken Belkalem, daha maçın 27.dakikasında rakibi tarafından sert müdahaleye maruz kalarak oyun dışı kaldı.

Mustafa Aktaş’ı yazmak, konu bile etmek istemiyorum! Trabzonspor formasını bırak herhangi bir başka süper lig takımının formasını bile giyemeyecek bir futbolcu. Ona kızmıyorum, elinden gelen bu!

Genç kaleci İbrahim tecrübesiz ama kumaşı iyi. Eskişehirspor karşılaşmasında hatalar yaptı ama bu hatalar kadarda önemli pozisyonları bertaraf etti. İbrahim’in zamana ihtiyacı var ama Trabzonspor’un zamanı yok. Bekleyecek, tahammül edecek durumda değil.

İshak Doğan’ın maç eksiği var. İshak, devre arasında kendisini toplar ve bu takımın uzun süre sol kanat sorununu çözer. Waris kötü futbolcu değil, zaten Eskişehirli futbolcuların gazabına uğradı ve oyun dışı kaldı. Soner Aydoğdu, yüksek tempolu maçları kaldıracak kapasitede olmadığını kanıtladı. Manisaspor karşısındaki oyununu gördük muhteşemdi ama Eskişehir karşısında esemesi bile okunmadı yok oldu gitti. Yusuf, oyunda ilk yarıda tek başına çırpındı durdu ama o’da maça damgasını vuramadı. Takımda tek çalışan o olunca yoruldu ve kayboldu.

Yabancı futbolculara gelince: Onların kaliteleri ortada ama verimsizler. Yanlış yerlerde oynatılıyorlar sanırım! Sürekli oynayamadıkları içinde uyum sorunu yaşadıkları inancındayım. Yerli futbolcuların halleri ortadayken onları ağır eleştirmek bence insafsızlık olur.

Eskişehirspor maçının hezimetini teknik kadroya ve futbolculara çıkarmak “abesle iştigaldir”. Rakip futbolcular her pozisyonda Trabzonsporlu futbolculara hep faullü müdahaleler yaptılar ve gecenin “ katili”  olan hakem Özgür Yankaya bunlara göz yummayı tercih etti!

Hakemlerin yaptığı bariz hatalar sonucu Eskişehirspor karşısında alınan mağlubiyeti hak etmediğimizi düşünüyorum. Devre arasında 2-3 takviye yapılırsa ve iyi bir çalışma devresi geçirilirse Trabzonspor çok işler yapar…

Ben, Ersun Yanal’a güvenimi kaybetmedim. İkinci yarıya kadar susmayı ve beklemeyi tercih ediyorum.

Zaten başka şansımız var mı?

------------------------------------------

MALİ GENEL KURUL REZALETİ!

Bu konuyu çabucak kapatmamak gerek bence..

Son mali genel kurulda yaşanılan olayların tamamını yazmaya kalksam bana ayrılan sütunlar yetmez. Ayıpların, rezilliklerin ve saygısızlıkların bu şekilde “ayyuka” çıktığı hiçbir Trabzonspor genel kurulu, divan kurulu ve mali kurul yaşamadım. Büyüğün sayılmadığı, küçüğün sevilmediği ve her an olay yapacak kişilerin salonun ortasında cirit attığına rastlamadım!

Trabzonspor kongre delegelerinin bu kongreye Trabzonspor’un hakları için değil, kişilerin haklarını ve ihtiraslarını kollamak için geldiğine şahit oldum. Trabzonspor, bu kurulda “mali açıdan” tartışılacak ve sonucunda yönetim kurulu ya “ibra” olacaktı ya da olmayacaktı.

Ben kongre öncesinde oyumu mevcut yönetim için kullanacağımı söylemiş ve yazmıştım. Kongre salonuna geldiğimde “olaylar” çıkacağını fark ettim. Çünkü Trabzonspor kongre üyesi olmayıp, maçlara bile gitmemiş olan insanların bir şekilde salona sokulduğuna gözlerimle şahit oldum. Sayıları hiç önemli değil, önemli olan o salona ne için ve neden sokulduklarıdır.

Kongre başlamadan önce atmosferin gergin olduğunu bizzat Hacıosmanoğlu’nun da bulundu ortamda söyledim. Başkanın gerginliği fark ediliyordu. Bu gerginliğin sebebi olayların çıkıp çıkmaması değil, ibra edilip edilmemesiydi. Diğer bir tarafta ise başka bir grup imza kampanyası yapıp başkanı devirmenin yollarını aramakla meşguldüler!

Mali genel kurul divanı seçimine kadar sinirler gergin olsa da herkes sağduyulu hareket etmeye çalışıyordu. Ne zaman ki divan başkanı oylamasını kazanan Ali Sürmen’in adının okunmaması ve başkanın adayı Sabri Sadıklar’ın “divan başkanı” olması fitili ateşledi ve iki grup arasında “harp” başladı. Başkan karşıtları haklıydı ve sonuna kadar da haklı mücadelelerini savundular. Ali Sürmen’in haklı olduğu konuşmasını dinledikten sonra bende kararımdan cayarak muhalif kanadı desteklemeye karar verdim. Ali Sürmen’in konuşmasından sonra kim kararını değiştirmemişse benim gözümde Trabzonsporlu olamaz, birilerinin adamı olurdu ve birilerinin adamı olduklarını da kongre boyunca gösterdiler.

Başkan taraftarlarının bazı konuşmacılara verdikleri tepkileri haklı buldu. Her kongrede, “ Ben en iyi Trabzonsporluyum.”diyenlere haklı serzenişlerde bulundular. İki grup arasındaki gerginlik bazı “büyük abilerin” her türlü uyarıya rağmen güvenlik zincirini aşarak salonun ortasına inmesiyle tavan yaptı! Mustafa Erdem’in tartaklanması hele hele oğlunun feci şekilde darp edilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Trabzonspor kongre üyeleri, üye olmayan kişilerce dayak yerse ve darp edilirse kimse buna seyirci kalamazdı ve kalınmadı da…

İlerleyen saatlerde eski başkan adaylarından olan Prof.Dr Hakan Kulaçoğlu’nun konuşması muhteşemdi. Korkusuzca, acımasızca ama saygılı bir dille mevcut yönetimi haklı bir şekilde eleştirdi ve alkışlarla kürsüden indi… Kongrenin en güzel anı buydu…

Daha sonra bir grup “büyük abiler” (!)başkan karşıtı tribünlere el işareti yaparak boşaltın talimatı verdiler ve o kişiler salonu topluca terk ettiler. Bu kişilerinde Trabzonsporlu değil kişilerin adamı olduğunu anlamış olduk…

Sonuç olarak, mevcut başkan “ibra” oldu…

Olaylardan dolayı da Trabzonspor tüm Türkiye’ye “ REZİL” oldu…

------------------------------------------------

UĞUR’A MEKTUPLAR…

Facebook’da  “günün bor-mavi berelisi” diye bir olay başlattım fenomen oldu çıktı. İlk önceleri bereli fotoğraflarını çekmek istediğim kişiler “ayıp olur, yakışmaz” diyerek bana nazikçe hayır dediler. Daha sonra bu olay hakikatten çok büyüdü ve şu anda 100 den fazla kişi sırada beklemekte. Çok değişik çevreden insanları çektim. Bunu nasıl çekti diye çok şaşıranlar oldu ve hala onları şaşırtmaya devam ediyorum.

Son haftaya kadar Dr. Ahmet Cem Örgün açık ara önde gidiyordu. Bende kadın- erkek diyerek bir kurnazlıkta bulundum. Ahmet’in erkeklerde lider, bayanlarda ise Zuhal Karakadıoğlu önde gidiyordu.

Tabi kimsenin beklemediği benimse 3 hafta beklettiğim “günün bordo- mavi berelisi” ni sayfada paylaştım. O günün berelisi yılları “MÜNEVVER ABLASIYDI”. Kızları çatlatan, güzelliğine destanlar yazılan Münevver ilk gün 400 oy aldı ve diğer iki kişinin üzerine çıktı.

Şu anda hala oy almaya devam eden Münevver 600 oyun üzerinde. Diğerlerinin ortak arkadaşlarını ya da kendilerini paylaşıcı olarak ekliyorum ama Münevver tek başına mücadele veriyor. Bu gün 2014’ün son “berelisini paylaşacağım. Bakalım ortalık yeniden karışacak mı? Bence karışacak ve bir rakip daha ortaya çıkacak.

2015 yılında da bu olaya devam edeceğim. Belki de farklı bir boyuta olayı taşıyacağım. Manyaklık parayla değil ya, soyunduk bir işe gidiyoruz. Kimler kimler sırada bilemezsiniz.

2014’ü yolcu ederken tüm dost ve düşmanlarımın yeni yılını kutluyor ve sevgi, saygılarımı sunuyorum…

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Trabzon’un fethi ve Karpov’un eseri!
 • Elbistan’a neden gitti?
 • Ali Kılıç’ın albümünden!
 • Abartılı kutlamalar!
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!
 • Ankara’da buluştular!
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.