• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Trabzon 13 °C

Ayasofya Müzesi talan mı ediliyor?

Ayasofya Müzesi talan mı ediliyor?
Trabzon’daki güzellikleri, yanlışları, eksikleri sosyal medyada duyuran, çözüm önerileri sunan Teoman Yılmaz, dün öğle saatlerinde gazetemizi aradı.

Hasan Kurt ile görüşen Yılmaz, ‘Abi, Ayasofya Müzesinin bahçesinde, girişin sağ tarafında açık bölümde onca tarihi eser vardı. Şu anda o eserler yok. Bana, çalındı şeklinde bir ihbar geldi. Elimde belge, bilgi olmadığı için bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim. Abi, siz bilirsiniz bu eserler nerede? Başkan bir yere mi depolandı, yoksa gerçekten çalındı mı?’ dedi.

Ayasofya Müzesinin bahçesi, açık hava müzesi gibi idi. Bahçede onca mezar taşı, kiliselerden alınmış sütunlar, tarihi objeler vardı. Hatta bir ara, bahçede açık hava müzesi yapılmasını bile önermiştik. Ancak bu önerimizi ilgili ve yetkililer kulak arkası ettiler. Ayasofya Müzesi, Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredildikten sonra, Müze olarak kullanılan Kilise ikiye bölündü. Kilisenin bir tarafı cami diğer yanı müze oldu.

Ayasofya Müzesinin bahçesindeki tarihi eserler hakkında en sağlıklı bilgiyi Trabzon Müze Müdürü verir. Geçenlerde Müze müdürü görevinden alınmış yerine yardımcısı atanmıştı. Yeni müdür bu konuda kamuoyunu herhalde aydınlatır.

Bu arada Ayasofya Müzesinin içi ve bahçesi, Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan tarafından yolgeçen hanına çevrilmiş durumdu. Elini kolunu sallayan müzenin bahçesine de giriyor, içine de. Korumasız bir müze de eser de çalınır, eserler de tahrip edilir.

Temennimiz ve dileğimiz bu söylentilerin ve iddiaların gerçek olmamasıdır!

 

Artvinliler ikiye mi bölünüyor

Trabzon’daki Artvinliler Derneğinin Başkanlığını birkaç yıldır Ahmet Külekçi yapıyor. Ahmet, Trabzon’da yerel gazetelerde ve internet sitelerinde yazan, Trabzon Belediyesinde çalışan bir kardeşimiz.  Ahmet’in, Artvinliler Derneği Başkanlığına seçilmesinden sonra dernek Trabzon’da oldukça aktif bir hale geldi. Ahmet’in bu başarısı Trabzon’daki bazı Artvinlileri rahatsız etmiş. Rahatsız olanların başında da Ali Savaş geliyormuş. Artvinliler arasında yukarı ve aşağı Artvinliler diye ayırım varmış. Artvin’in iç bölgelerinden Yusufeli, Borçka, Şavşat civarında olanlar Yukarı Artvinliler, Arhavi, Rize’nin Fındıklı ilçesi ve Hopa yöresinde olanlar da aşağı Artvinlilermiş. Aşağı Artvinliler, yukarı Artvinliler arasında içten içe bir çekişme olduğu söyleniyor. Ahmet Külekçi Yusufeli’li. Ali Savaş, Arhavi- Hopa karışımı… Ahmet’in başarısını çekemeyen başta Ali Savaş olmak üzere bir grup Artvinli, aslen Fındıklılı olan Cafer Hazaroğlu’nu da yanlarına alarak yeni bir dernek kurma hazırlığında imiş. Hemşeri derneklerinin bölünüp parçalanması iyi değil. Güç kaybına neden oluyor. Artvinliler Derneğini bölmek isteyenlere duyurulur.

 

Metin Kondal’dan

Uzungöl’ün kurtuluş reçetesi!

Yazar Metin Kondel, her geçen gün kan kaybeden Uzungöl’ün kurtuluşu için sosyal medyada bir reçete sundu. İşte Kondel’in reçetesi;

‘Uzungöl ile ilgili ivedilikle yapılması gerekenler hakkında sosyal bir talimatname niteliğinde bir aforizmadır.

 1 – Uzungöl jandarma, itfaiye ambulans hariç kesin olarak otomobil trafiğine kapatılmalıdır.

 2- Uzungöl’deki otel, motel, restoran ve kafelerin yıllık fiyat listesi bir yıl boyunca fiks kalacak şekilde ilan edilmeli ve kanunla denetlenmelidir.

3 – Uzungöl’de artık bırakın inşaatı çivi çakılmamasına müsaade edilmemelidir.

 4 – Uzungöl gibi bir turistik yerde yamaç paraşütü yapmak gibi bir geri zekâlılığına artık bir son verilmelidir.

5 – Uzungöl artık turistik bir köy statüsünden çıktı ve başka bir şeye dönüştü. Dört bin nüfuslu Dernekpazarı’nın yalancı ilçe statüsü derhal ve ivedilikle Uzungöle kaydırılmalıdır.

6 – Uzungöl ırmakları hayvan leşi kokan, gölü çöp dolu görmek sadece bir AKP’liyi rahatsız etmez.

 7 – Uzungöl şehir hayatının hengâmesinden kaçanların çam ormanları arasında kafa dinleyeceği bir tatil beldesi olması gerekirken bir otel restorantta akşamları dördüncü sınıf solistlerle açık hava konseri türünden cıyaklamasına son verilmelidir. Aynı müessesenin harici asansörüne ruhsat veren zihniyet AKP iktidardan indirildiği gün hakim karşısına çıkarılmalıdır.

 8 – Uzungöl camii şerifinin dama kutusu gibi sunta süslemelerle Özbek lokantasına dönüştürülmeye çalışılan iç dekorasyon saçmalığına artık bir son verilmelidir. Bu toprakların köklü bir mimarisi, bir süsleme geleneği, bir estetik zevki var. Beyaz badana üzerine çivit mavisiyle birkaç sade bitki motifi ve Kütahya çinileriyle süsleme varken bu aşağılık ruh karartıcı b.ktan iş nereden çıktı yahu! Birkaç çakal para kazanacak diye her şeyi bozup içine etmekten vazgeçin.’

 

Gümrükçüoğlu’nun cömertliği!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, çok cömert bir başkanmış!

Trabzonajans’taki kulis köşesinde Başkanın cömertliğini şöyle anlatıldı;

‘Başkan, koltuğa ilk oturduğunda özel kalem müdürlüğüne, Numan Kurtulmuş’un da ricasıyla belediyede işçi pozisyonunda görev yapan ve İHH’da aktif çalışan birisinin atamasını yaptı. Bu işçi kardeşimiz özel kadroyu aldıktan sonra makamda hiç görülmedi.

Aradan altı ay geçtikten sonra Başkan Gümrükçüoğlu, özel kalem müdürünü, belediye içinde başka birime atadı, müdürlük kadrosu boşaldı. Başkan hemen bu kadroyu, Arsin’in eski ilçe başkanını atayarak doldurdu. Yeni özel kalem müdürü de koltuğunda hiç görülmedi. Şimdi bu atamayla ilgili yeni bir iddia konuşuluyor. Başkan, eski Arsin ilçe başkanını özel kalem müdürü atadıktan altı ay sonra belediyede bir başka serviste görevlendirildiği yönündeki yazıyı imzalamış. Böylelikle büyükşehir belediyesi özel kalem müdürlüğü koltuğu boşa çıkmış. Bakalım, Başkan kendine tahsis edilen bu kadroya şimdi kimi atayacak?

Kulağımıza gelen bir bilgiye göre, yine belediyede işçi kadrosundaki bir isim bu görevin en büyük adayı. Acaba yeni atanacak özel kalem müdürü de makama gelip oturacak mı yoksa altı ayın dolmasını bekleyip başka bir birime yatay geçiş mi yapacak?... Herkes gibi biz de merak içindeyiz. Bekleyelim görelim!’

Trabzonajans yer alan bu kulis köşesini kimin yazdığını bilmiyoruz.  Gümrükçüoğlu’nun cömertliği gerçekten ilginç! Önce İHH lı birinin özel kadroya ataması yapılıyor. Bu atanan kişi işe gitmedenbir başka kadroya atanıyor. Bu arada kadrolu oluyor! Sonra Arsin ilçe başkanını özel kalem müdürü olarak atıyor. O da kadrolu oluyor sonra görevden alıyor… Şimdi özel kalem müdürlüğü kadrosuna bir başka isim atanacak. O da muhtemelen 6 ay sonra bir başka göreve… Bu yolla, sınavsız kadro dağıtımı devam ediyor… Başkan gerçekten, çok cömert!

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Emniyet Müdürünün ziyareti!13 Aralık 2017 Çarşamba 11:27
 • 3 dönem daha vekil olurdum!12 Aralık 2017 Salı 11:00
 • DOLARA KARŞI SAVAŞ AÇANLAR VE TARİHTEN BİR KESİT12 Aralık 2017 Salı 10:54
 • Çarşaf liste ve yamalı bohça!12 Aralık 2017 Salı 10:53
 • 3 dönem daha vekil olurdum!12 Aralık 2017 Salı 10:50
 • Yahya Hoca’nın arşivinden Trabzon!11 Aralık 2017 Pazartesi 10:34
 • Kerim’in Kalafatoğlu’nun muhteşem başarısı!10 Aralık 2017 Pazar 06:05
 • Kuğunun sırtında uçan kadın ve Metin Yılmaz!08 Aralık 2017 Cuma 11:18
 • Teşekkürler07 Aralık 2017 Perşembe 11:22
 • Farklı illerde 45 mağazanın sahibi!06 Aralık 2017 Çarşamba 11:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.