• BIST 94.896
 • Altın 278,872
 • Dolar 5,8598
 • Euro 6,5130
 • Trabzon 19 °C

AYNI YAĞMURDA KİRLENMEK

Ö. Faruk Altuntaş

Taraf gazetesinde 6 Aralık 2013’deki başyazısında Neşe Düzel, söze, “Aynı yağmurda kirleniyorlar” başlığı ile başlamış.

         “Aynı yollardan yürüdük, aynı yağmurlarda ıslandık” biçiminde devam eden şarkı, AKP’nin ve Başbakan Erdoğan’ın çok sevdiği bir şarkı. Mitinglerde ve konuşmalarında sık sık da yineleniyor.

Ancak kirlenme de aynı yağmurlar altında birlikte yaşanabiliyor.

Gazeteler; Başbakanlık, Milli Güvenlik Kurulu ve MİT’in, ayrı ayrı Taraf gazetesi için suç duyurusunda bulunduğunu yazdı. Bir dönem yazdıkları Hükümet tarafından oldukça beğenilen Taraf, şimdi dört bir yandan kuşatma altına alınmak isteniyor.

                                                 ***

MİT’in bir şikayeti, Taraf’ta 5-6 Ağustos’ta yayınlanan muhabir Hüseyin Özkaya’nın haberi ile ilgili.

Haber gerekçe gösterilerek, Almanya Başbakanı Merkel’i, Türkiye’ye savaş açması için tahrik ettiği iddia edilerek TCK 304.maddesi uyarınca faillerin cezalandırılması isteniyor.

Basın tarihine kara leke olarak geçecek asıl saldırı, aynı günlerde, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) 25 Ağustos 2004 tarihinde yaptığı toplantıda alınan, Fethullah Gülen Cemaati’ni bitirmeye yönelik tavsiye kararlarının Taraf’da yayınlanması ile başladı.

AKP hükümeti, bir yandan MGK kararının varlığına itiraz edemeyerek kararın gerçek olduğunu ve imzalandığını belirtirken, diğer yandan gereklerinin yapılmadığını ve kararın yok hükmünde görüldüğünü belirterek kendini savunmaya çalışıyor. Hükümet çevrelerince, bu karar gerekçe gösterilerek hiç kimse hakkında fişleme ve izleme biçiminde uygulama yapılmadığı belirtiliyor.

Ancak Taraf’ın sonraki haberlerinde bu savunmanın doğru olmadığı, alınan karar doğrultusunda Cemaat üyeleri ve çalışmalarının yakın takibe alındığı ve karar doğrultusunda fişleme çalışmalarının 2010’lu yıllara kadar uygulandığı belirtildi. Cemaat ile Hükümet arasındaki kavgada, Dershanelerin kapatılması girişimine yönelik olarak silahların çekilmiş olduğu görüldü.

                                                    ***

Taraflar silahlarını çekedursun, konunun demokrasi ve özgürlükler açısından taşıdığı önem nedeniyle üzerinde durmak gerekiyor.

Demokratik yaşam açısından son derece önemli olan bu kararın yayımlanmasının suç teşkil edip etmediği ve basın özgürlüğünün varlığı konusu tartışılmalıdır.

Basında çıkan haberler üzerine savcılık kendiliğinden harekete geçmeyince, her ikisi de Başbakanlığa bağlı MGK ve MİT ile Başbakanlığın kendisi ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Suç duyurularının İstanbul’daki TMK ile yetkili savcılığa gönderilmesinin kararlaştırıldığı basında yer aldı.

Suçlamalar önemli. TCK’nın 327, 328, 329 ve 336 maddeleri uyarınca, “Siyasal veya Askeri Casusluk”, “Devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” ve “Yasaklanan bilgileri açıklama” iddiaları söz konusu.

Savcılık daha karar vermeden, Başbakan Erdoğan’ın “Mahkemeler gereğini yapmak zorundadır” mealindeki yargıyı etkiler nitelikteki konuşmaları basında yer almaya başladı.

Gerçekte suç duyuruları ile yapılan, Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) yaptığı açıklamada belirttiği gibi, basına baskı uygulamak ve halkın haber alma özgürlüğüne darbe vurmak niteliğindedir.

Gazetede yer alan haberler önemlidir ve bu iddialar haberciliktir. Basına karşı dört bir koldan başlatılan bu saldırı, zaten kısıtlı olan basın özgürlüğünü daha da daraltıcı niteliktedir.

Suç olan, fişlenmeye ilişkin karar ve haberlerin verilmesi değil, vatandaşların fişlenmesine karar verilmesidir, karar uyarınca vatandaşların fişlenmesidir.

Daha önce aynı Gazetenin darbe planlarına ilişkin belgeleri açıklamasına, basın özgürlüğünün gereğidir diyerek alkış tutanların, aynı gazetenin yasadışı fişlemeye ilişkin MGK kararlarını açıklamasına karşı devlet baskısı ile cevap vermesi, demokratik özgürlüklere karşı otoriter ve keyfi bir tutumu ifade ediyor.

Aynı yağmurlar altında aklanmak-paklanmak da mümkündür, kirlenmek de. Bir süredir aynı yağmurlar altında kirlenme yaşandığı görülüyor.

                                                                       

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.