• BIST 103.310
  • Altın 229,295
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • Trabzon 8 °C

BALON ŞEHİR

Osman Necip SEVİNÇ

Şimdi söylediniz ki, bu Trabzon’umun lakabı son yıllarda beton şehir, bu balon şehirde nereden çıktı? Evet, maalesef koca Trabzon, Büyükşehir Belediye Başkanının son 3-4 yıldaki söylem ve şık olmayan eylemleri ile şişirilmiş bir balon oldu. Hani boya küpüne daldırılarak makyaj ile güzelleştirilmeye çalışan kadınlar, sonrasında yıkanınca boyaları çıkıp aslına döndüğünde hayal kırıklığına uğranılır ya Trabzon’umun da bir toplu iğnelik hali kaldı. Evet, balon bir iğne bekliyor patlamak için.

Efendiler, şöyle bir Türkiye’mizde Avrupa şehirlerini sollamış belediyelere bir bakın. Samsun; yılları, Batı parkı, tramvayı, yeşil alanları ile bizi epey sollamış, Konya; yalnız bilim merkezindeki bilim müzesi ile bizim yıllık turist sayımızı geçmiş. Bu büyük merkez Avrupalıları imrendirecek düzeyde. Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Şimdi gelelim bizim betonun soğuk yüzü ile doldurulmuş balon şehrimize. Sera gölü, Uzungöl, Boztepe, Çukurçayır, Avni Aker stadı, Cephanelik, itfaiye kavşağı, kentsel dönüşümü durmuş Çömlekci, yavaşlayan Kanuni Bulvarı,.. Daha yazayım mı? Kalitesiz işler, hoplaya zıplaya geçilen Maraş Caddesi ve berbat trafiği, 9 ayda bitebilecekken hala çile çekilen Yomra Kaşüstü kavşağı, bir türlü bitirilemeyen Erdoğdu yolu ve yolun kenarından yükselmiş sakil TOKİ evleri, sahil yolunda türetilmeyen ağaçlar, şişirilen Zağnos 3. Etabı... Karanlıklar şehri Trabzon’um deyip bağlayayım... Tarihi sarmaşıklar ile örtülmüş surları belirtmeden de geçemeyeceğim. Yakında yıkılırsa şaşırmayalım...

***

Türkün makus talihi Sakarya savaşında ters dönmüştür. Peki, bizim Trabzon’un makus talihi nasıl ters döner, hiç düşündünüz mü? Ben ve birçok aklı başında insan çok da düşünmeden kurtuluşun reçetesini biliyor!

Halkının her kesimi ile kavgalı, ortak aklı reddeden, kibir abidesi, cahillerle çalışmayı maharet sanan, partisi dahil kimseyi dinlemekle gururlanan, kendini herkesten akıllı bilen, aklını emrine vereceğine tahakkümü tercih eden B.Ş.B Başkanından acilen kurtulması farzdır. Bunu çoğunluk kapalı kapılar ardından konuşuyor. Ama dillendirmekten çekiniyor.

Mental ve Metal yorgunluğu yapmış bu başkan ile yenilenecek yerel seçimine kadar gitmek AK Parti için de risk almak olacaktır.

Siz hiç Ortahisar İlçesi Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in hemşerileri ile karşı karşıya geldiğini, sorunlarını halının altına süpürdüğünü gördünüz mü? Peki aynı partinin mensubu B.Ş.B başkanı neden halkın bir kesime ile kavgalı? 18.madde mağdurlarını, Avrasya pazarı sakinlerini, sivil toplum örgüt mensuplarını karşısında alıp, dinleyip sorunları çözmek çok mu zor? Avni Aker projesini el altından bir konsesiz arasına. Tanjanttaki otopark-kafeterya-bürolarda gelinen nokta şüpheler uyandırmış ve kabul görmemişken yangından mal kaçırır gibi acele yükleniciyi işe başlatmak doğru mu? Şu  Boztepe’deki asimetrik betonarme otel, o tepeye yakıştı mı?

Avni Aker ve çevresin için Konya bilim merkezi projesini inceleyin lütfen. Yeşil alanları, oyun merkezleri, havuzları, ilmin zirvesi yerleri ile tam bize yakışacak ve turizm abidesi olacak proje... Daha da geliştirip yapılması Trabzon’a çok fazla şey katacaktır. Ama rezidanslar yapıp para kazanmak varken yeşil alandan kime ne!! Sn. Bakanımız ve milletvekillerimizin bu konuda devreye girmesi şarttır.

Son olarak Trabzon’umun zinde güçlerine ve AK Parti teşkilatlarına sesleniyorum. İnanıyorsanız ağırlığınızı hissettirin, dinamik olun lütfen. Sayın Cumhurbaşkanımızın Trabzon’daki temsilcileri sizsiniz. Partinizin bir kavgacı başkan yüzünden oy da, kan da kaybetmesine göz yummazsınız. Biliyorum, en az benim kadar Trabzon’umuzu seviyorsunuz. Ancak nezaket ve sabır gelecek seçimleri riske etmemeli. Trabzon’un bir rahatlamaya ihtiyacı var. B.Ş.B başkanımızın ilk 5 yılındaki heyecanına hizmetine can-ı gönülden evet. Ancak 2. dönem son yıllarındaki halkın ve ilimizin sorunlarına eğilme metoduna iyi demek zor. Çıkarın hükümetimizin yatırımlarını, geriye ne kalır? Ve kalanlarda hep tartışmalı. Son olarak ta Moloz’daki cami inşaatı vasıtası ile Sn.  Bakanımıza algı operasyonu yapılması körükleniyor.

***

Son söz: Belediye meselesindeki üyeler şehrini çok iyi tanıyan, heyecanlı, dinamik ve bilgili insanlardan oluşturulmalı. Aynı bakanın birinci dönemindeki başarısında; muhalefeti ile iktidarı ile tüm üyelerin uyumlu, birbirine saygılı, bilgili ve bu şehirde uzun yıllardır yaşayan değerli meclis üyelerinin varlığı unutulmamalıdır. O mecliste reddedilen imar değişikliklerinin bir kısmı, bu meclislerde geçirilmiş ve halen tartışmaların odak noktasındadırlar.

 

HATIRLADIM!

Şu gariplikler ülkesi Türkiye’mde Refah Partisi lideri rahmetli Necmettin Erbakan, 1995 yılı seçimlerinde 158 milletvekili kazanarak 1. Parti olarak çıkmış ve 54. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Doğru Yol Partisi ile 28. Haziran 1996 yılında refah yol olarak kurulmuştu. Seçimlerdeki o zafer zinde güçlerce hazmedilememiş ve post modern darbenin başlangıcı olmuştur.

Türkiye’deki son 10 hükümetin en başarılısı olduğu çoğu kesimlerce ifade edilen bu hükümet zamanında İÖMF ye hiç baş vurulmadan faiz politikasını devlet lehine düzenleyerek % 9 büyüme sağlanmış, işçiye, memura, tarıma görülmemiş zamlar verilmiştir.

Ancak bunun bedelini ağır ödemişlerdir. Zira banka ve medya patronları ABD’nin de müdahalesi ile laiklik elden gidiyor yaygarası yandaş partilerin desteği ile koparılmış, Asker de port modern darbe ile tam 1 yıl sonra 30 haziran 1997 de hükümet alaşağı edilmiştir. Hacı ile Bacı başarılı bir bütçe ile çalışırken Fadime Şahin, Müslüm Gürbüz, Ali Kalkancı derin devlerce ortaya sürülüp 28 şubat darbesine silahsız darbeye zemin hazırlanmıştır. Yine başrolde Amerika ve iç yandaşları.

Sonra ne mi oldu? Ekonomi tepe taklak. Türkiye daha da fakirleşti. 28 şubatcılar olabildiğince zenginleşti. Başörtülüler okullara alınmadı, dini ve sosyal hakları kısıtlandı. Sandığa, milletin oyuna saygı gösterilmedi.

Bu günlerde o darbenin muhatapları olan mağdur Saadet Partili kardeşlerimizi, o darbenin şakşakçıları her gün yağlıyor. Ancak  bir kısım gafiller bilmiyorlar ki; O Refah yol hükümetinin önemli aşağılanmaları unutmamıştır.

O bilinçli insanlar 28 şubat çığırtkanlığı yapanlar ile birlikte olmaz. Kendi iradelerini en güzel şekilde kullananlara selam olsun...

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.