• BIST 106.846
 • Altın 271,522
 • Dolar 5,7268
 • Euro 6,3392
 • Trabzon 13 °C

BARIŞTA ISRAR

Ö. Faruk Altuntaş

         Bir süredir AKP Hükümeti ile Kürt siyasi hareketi ve HDP arasında ortaya çıkan gerilimin barış sürecini zorladığı görülüyor. Kamuoyunda barış görüşmelerinin tıkandığı ve sürecin bittiğine ilişkin haberlerin yaygınlaştığına, hatta barış sürecine kimlerin son verebileceğine ilişkin açıklama ve yorumların yapıldığına tanık oluyoruz. Bütün bunlar konunun vahametini yeterince ortaya koyuyor.

            Barış sürecinin düz bir çizgi izlemeyeceği, yer yer kesinti ve zikzakların olabileceği başlangıçta öngörülen bir durumdu. Bütün dünyada benzer örneklerde, bu tür kesintiler ve zikzaklar gündeme gelmişti.

            Ancak Türkiye’de oluşan kesintide açıklayamadığımız bir yapaylık söz konusu. İki yıla varan çatışmasızlık ve barış görüşmelerden sonra somut olarak hiçbir sonuçtan söz edilememesi ve hala Hükümetin elense çekmekle meşgul olması anlaşılabilir bir şey değil.

                                                              ***   

             Önce genel bir tespit yapmamız gerekiyor: Türkiye halkı barış istiyor; Türk’üyle Kürt’üyle, sağcısıyla solcusuyla barış istiyor. Bunca yolsuzluğa, bunca saltanat gösterisine, bunca baskı ve keyfiliğe rağmen AKP hükümetine verilen kredinin altında, barışın AKP ile yapılabileceği umudu yatıyor.

            Halk barışı istediğini; gizlice yapılan Oslo görüşmelerinin daha sonra öğrenilmesine tepki göstermeyerek, İmralı ve Kandil’le yapılan görüşme ve mesaj alışverişine itiraz etmeyerek göstermiştir. 

            Barışın yapılmasında her kesimin yararı vardır. İşçinin de işverenin de, zenginin de fakirin de, köylünün de şehirlinin de, Sünni’nin de Alevi’nin de,  Türk’ün de Kürt’ün de, sağcının da, solcunun da yararı vardır.

            Siyasal yaşam açısından çok önemli diğer bir gerçek, Kürt sorununun çözümü ile demokrasi sorununun iç içe geçmiş olmasıdır. Kürt sorununun çözümünde ilerlenmesi demek, demokrasinin geliştirilmesi demektir.

Bu nedenle Kürt siyasi hareketinin dile getirdiği “Demokratik Cumhuriyet” ifadesi, “Ortak Vatan” duygusunun yaratılmasının bir gereğidir. Türkiye’nin, kendi vatandaşına anadilini yasaklamış olmak acayipliği ve ayıbı ile demokratik yaşamı sürdürme olanağı yoktur.

                                                     ***

Gelinen noktada Türk’üyle Kürt’üyle toplumun barışa verdiği desteğin gerekleri AKP Hükümetince yapılamamıştır. Uzayan zaman dilimi, bir oyalamaya ve güven yitimine, giderek karşılıklı suçlamalara dönüşmüştür.

6 – 7 Ekimde gerçekleşen Kobane protestolarında birkaç gün içinde 50 civarında insanın ölmesi, barış sürecinin kırılganlığını ve olayın vahametini herkese bir kez daha göstermiş olmalıdır.

Barış sürecinde ilerlemek için Hükümetin manevra yapmasına gerek yoktur. Hele hele son zamanlarda yapıldığı gibi, barışın tesisinde en büyük olanak olan HDP’nin düşman gibi gösterilmesine hiç gerek yoktur. Gerekli olan, inanarak ve inandırarak yürümektir.

Bilinmelidir ki, HDP, Türklerin ve Kürtlerin değişik siyasal ve sosyal hareketlerini birleşik bir parti çatısı altında, ortak demokratik mücadele etrafında toplayarak, bir arada yaşama kültürüne en büyük katkıyı sunmaktadır.

Hükümet oyalayıcı ve dışlayıcı tarzı ile sürece sadece zarar vermektedir. Yapılmakta olan barış görüşmeleri ile Türkiye’nin geleceğinin belirlenmesinde belli bir ağırlığı olan İmralı için, hala kaç metre karelik odada tutulması gerektiği ya da bir sekreteryanın verilip verilmemesi gibi ucuz tartışmalarla zaman ve güven kaybına yol açmak, sadece basiretsizlik ve inançsızlık anlamına gelmektedir. Karşı tarafın hatalarına sığınmak ise kimse için akıl kârı olmayacaktır.

                                                                                    

          

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.