• BIST 97.324
 • Altın 279,321
 • Dolar 5,8459
 • Euro 6,5153
 • Trabzon 17 °C

BARO VE İNSAN HAKLARI

Ö. Faruk Altuntaş

    Barolar, hukukçuların örgütü olarak insan haklarının gelişmesinde hep ön açıcı olmuştur. Avukatlık mesleği, savunma makamı olarak zaten hak ve hukukun savunmasını konu edinerek insan haklarının tam da göbeğinde bulunuyor.
    Ancak insan hakları, sorunlu bir alan. Tarih boyunca hep sorunlu oldu. Uğrunda çok mücadele verildi, ancak gelinen noktada insan haklarının sağlandığından söz etmeye olanak yok. Bir yandan ihlaller devam ediyor, bir yandan da hak ve hukuk mücadelesi.
    Mücadele açısından, insan hakları ihlallerinin tespiti çok önemli. Hak ihlalleri ile mücadele, bunların tanımlanıp tespit edilmesiyle başlıyor.
                                                                    ***
    Türkiye Barolar Birliği, bir süredir kısa ismi İHİRAP olan İnsan Hakları İzleme, Raporlama ve Arşivleme Projesini yürütüyor.
    Trabzon Barosu nezdinde daha önce İnsan Hakları Komisyonu olarak görev yapan birim, İnsan Hakları Hukuk Merkezine dönüştürülerek merkezi çalışma ile eşgüdüm sağlanmış oldu. Türkiye’de yedi bölgede faaliyet gösteren İnsan Hakları Merkezlerinden bir tanesi, Trabzon Barosu nezdinde oluşturuldu.
    Proje ile “ulusal ve uluslararası hukuk ekseninde, insan haklarının tanınması, korunması ve geliştirilmesi” amaçlanıyor. Böylece, savunma mesleği olarak bu alandaki uygulamaların araştırılması, gözlenen sorunların çözümü için öneriler geliştirilmesi, sonuçların ilgililer ve kamuoyu ile paylaşılması ile bir insan hakları belleğinin oluşturulması amaçlanıyor.
                                                            ***
    Avukatlık Kanunun Barolara yüklediği bir görev, “hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak”tır. Oluşturulmaya çalışılan İnsan Hakları Merkezleri ile Avukatlık Kanununun gereğini yerine getirmek için sürdürülen çalışmalara etkinlik kazandırılmak isteniyor.
    Barolar, doğrudan kendilerine iletilen, avukatlarca tespit edilen ya da kamuoyuna yansıyan insan hakları ihlallerine ilişkin konuları izleyecek; izleme ile elde edilen verileri ve sonuçları raporlayıp değerlendirecek; çözüm önerileri geliştirecek ve arşivleyecektir.
    Çalışmaların amaçlanan doğrultuda yürütülmesi, kuşkusuz avukat arkadaşların konuya ilgi göstermelerinin yanı sıra, önemli insan hakkı ihlali bilgisi edinenlerin ya da mağdurlarının, sorunu Baroya iletmelerini gerektirmektedir. Sorun, bizzat gelinerek Barodaki görevlilere aktarılabileceği gibi, telefonla bilgi verilerek de aktarılabilir. Trabzon Barosunun Meydan’da Fatih Parkı yanında bulunan Baro merkez binasında, bu konuda görevli elemanlar bulunmaktadır.
    Başvurular, ilgililerin talepleri ve duyarlılıkları gözetilerek izlenecek ve değerlendirilecektir. Gizlilik koşullarına kuşkusuz ki özen gösterilecektir.
Daha kaliteli bir yaşam, kuşkusuz toplumun tüm kesimlerinin duyarlılıkları ve ortak gayreti ile olanaklıdır. Bizler Trabzon Barosu nezdinde oluşturulan İnsan Hakları Merkezi ile mütevazı ölçülerde, insan olmanın ve insan kalabilmenin giderek zorlaşan gereklerini yerine getirmeye çalışacağız.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.