• BIST 86.072
 • Altın 251,269
 • Dolar 6,0742
 • Euro 6,8075
 • Trabzon 19 °C

Başarının sırrı verdiğin sözü tutmaktır!

Başarının sırrı verdiğin sözü tutmaktır!
Ofspor Başkanı Olcay Saral'dan çarpıcı açıklamalar...

- ''Biz, ilk hedefimiz olan ''borçsuz bir kulüp'' hedefimizi tutturduk. Şimdi üst ligler için yarışan, mücadele eden ve belki Spor Toto 1. Lig'de oynayan bir Ofspor hedefliyoruz''        

- ''Biz öncelikle verdiğimiz sözleri yerine getirebileceğimiz bir kadro oluşturmaya ve bu sayede başarı elde etmeye çalışıyoruz. Başarının sırrı verdiğin sözü tutmaktır. Bu futbolcunun moral ve motivasyonunu sürekli üst düzeyde tutar''

- ''Ben şu anki Başkanımız ve Asbaşkanımızı ‘’son şans’’ olarak görüyorum. Eğer bu hızda devam edecek olsaydık, Trabzonspor gibi bir markanın, çok büyük bir değerin kayboluşunu izleyebilirdik''

- ''Eğer biz de gençlere hizmet ediyorsak, biz de bir şekilde uyuşturucu ve kötü alışkanlıklara karşı çocukları sokaklardan alıp spor salonlarına ve sahalara çekmeye çalışıyorsak insanların da bize bir şekilde destek olması gerekir.''

                                                        *-*

     Ofspor, nüfusu küçük ama nüfuzu büyük bir ilçenin futbol takımı... Trabzonspor'dan 1 yıl sonra kurulmuş, ilçenin gençlerine tam 50 yıldır futbol branşında sosyal bir alan yaratıyor. Dergimizin bu ayki sayısında, Başkan Olcay Saral ile Ofspor'un misyonunu, hedeflerini ve Trabzonspor'u konuştuk.

                                                        *-*

     Öncelikle sizden başlayalım. Biraz kendinizi tanıtır mısınız? Olcay Saral kimdir? Spor yöneticiliği ve başkanlık süreciniz nasıl gelişti?

     1970 yılında Of'ta doğdum. Evliyim... İki oğlum, bir kızım bir de Ofspor’um var. Burada okudum, burada büyüdüm. Of'tan ayrılmadım, gurbete çıkmadım. O yüzden gurbettekilere hep ''Bize borçlusunuz, Of'u biz bekliyoruz'' diyorum. Baba mesleğimiz olan inşaat malzemeleri işimizi sürdürüyoruz. Ayrıca yemek şirketimiz de var.

     Amatör futbolculuktan bugüne kadar sporun hep içinde oldum. 26 yaşımda Ofspor'da Genel Kaptanlık yaptım. Sonrasında biraz ara verdim ve 2010 yılında Sadri Şener başkanlığında, Trabzonspor'da yönetici olarak geri döndüm. Oradaki yöneticilik görevim devam ederken Ofspor'un bize ihtiyacı olduğunu düşündüm ve başkan oldum. 5 Ağustos 2012'den beri Ofspor'un en uzun süre görev yapan başkanı olarak görevimi sürdürüyorum. Kulübümüzün simgesi ‘’Ahtapot’’ bana da kulüpte ‘’Baştapot’’ diyorlar.

     Olcay Saral'ın Ofspor'daki hedefleri nelerdir, Ofspor'u nereye taşımak istiyorsunuz?

     Ofspor'a başkan olduğumuz ilk dönemde kulübü yaşatmanın, kimseye muhtaç olmadan ayakta tutmanın mücadelesini verdik. Hedefimiz borcu olmayan bir kulüp yaratmaktı. O dönem döviz bazında 2.5 milyon Euro civarında borcu olan bir kulüp vardı. Bu ligler için çok büyük bir rakamdı. Bunu yıllar içerisinde erittik. Biz, ilk hedefimiz olan ''borçsuz bir kulüp'' hedefimizi tutturduk. Şimdi üst ligler için yarışan, mücadele eden ve belki Spor Toto 1. Lig'de oynayan bir Ofspor hedefliyoruz. Ama bu hedef için şartların her gün daha da zorlaştığını söylemeliyim.

     Alt liglerde mücadele eden bir kulübün gelir kaynağı nedir?

     Yaşayabilmek için sürekli ekstra gelirler elde etmeniz gerekiyor. Sponsor bulmalısınız, bağış toplamalısınız, forma satmalısınız, kombine ve bilet satmalısınız. Kulübümüzün TFF ve Spor Toto'dan elde ettiği gelirlerin hiçbiri temlik altında değil. Yılda yaklaşık 2 milyon TL gibi bir gelirimiz var ancak bu bizim için çok önemli olsa bile maalesef yetersiz düzeyde. Ligde kalmak ve yaşamak için bu gelirin en az iki katını daha kulübe kazandırmak zorundasınız.

     Karadenizliler, Trabzonlular birbirine destek olur ama Oflular'ın birbirine daha bağlı olduğunu görüyoruz. Bu anlamda istediğiniz desteği alabiliyor musunuz?

     Ofspor'un 1996'dan beri profesyonel liglerde aralıksız olarak mücadele ettiğini düşünürsek yaklaşık 22 yıldır biz Oflulardan yardım talep ediyoruz. Tabii ki bu bizim gibi isteyenler için de zor bir durum, vermek isteyenler için de zor bir durum. Bu yüzden coşkulu bir desteğin olduğunu söyleyemem. İlk yıllarda daha coşkuluydu ancak son dönemlerde belki ekonomik şartlardan belki de Ofspor'un beklenen sportif sıçramayı bir türlü yapamamasından dolayı çok coşkulu bir maddi destek yok. Ama pek çok Oflu iş adamımız var, biz de onlardan Ofspor'u yaşatacak ve yarıştıracak destekleri esirgememelerini istiyoruz.

     Bir futbol kulübünün sportif başarı için öncelikle ne yapması gerekir?

     Sportif başarı için iyi bir kadro yapılanması şart. Vasat kadrolarla büyük başarıları kimse bekleyemez. İyi kadroyu oluşturabilmek için de iyi bir bütçe lazım. Tesisleşme de lazım. Biz kulübümüzü borçlarından arındırmaya çalışırken bir yandan da tesislerimizi güçlendirmeye çalıştık. Altyapımızı ihmal etmeyip, geliştirdik. İlk defa profesyonel takımımıza ait bir otobüsü ve altyapımıza ait bir midibüsü kulübümüze kazandırdık. Bazen çok büyük bir bütçe yapasınız ama sportif başarıyı yakalayamazsınız, bazen de mütevazı bir bütçe yaparsınız ama sportif başarıya ulaşırsınız. Geçmişte Trabzonspor'un bu şekilde büyük başarılar yakaladığını biliyoruz. Ofspor'un 3.Lig'den 2.Lig'e çıktığında bunu Trabzonspor gibi yörenin gençleriyle başardığını da vurgulamalıyım. Biz daha küçük, mütevazı bütçelerle kulübümüzü borçlandırmadan sportif başarıyı yakalamayı hedefliyoruz.

ofsppor-yonetimi.jpg

     Peki bu süreçte en kilit nokta neresidir, sportif başarının olmazsa olmaz sırrı nedir?

     Elit oyuncuları tespit etmek ve almak çok kolay. Ancak buna uygun bütçe oluşturmalısınız. Futbolcu transfer edersiniz ama onlara verdiğiniz sözleri yerine getiremezseniz başarı sağlayamazsınız. Dolayısıyla biz öncelikle verdiğimiz sözleri yerine getirebileceğimiz bir kadro oluşturmaya ve bu sayede başarı elde etmeye çalışıyoruz. Başarının sırrı verdiğin sözü tutmaktır. Bu futbolcunun moral ve motivasyonunu sürekli üst düzeyde tutar.

     Trabzonspor’a oyuncu anlamında katkınız oluyor mu?

     Alt liglerde mücadele eden profesyonel bölge takımların ortak hedefi ve bizim için büyük bir gurur kaynağı Trabzonspor’a oyuncu yetiştirmektir. Altyapılarımızda da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bölgedeki takımlar içerisinde Akademi Ligi’nde olan tek takım Ofspor. Benim başkanlığım döneminde Trabzonspor’a 7 oyuncu verdik. Bizim için Trabzonspor’a oyuncu vermek çok önemli bir kriter. Futbolcular için de büyük bir motivasyon kaynağı.

     Biraz da Trabzonspor’u konuşalım. Nasıl görüyorsunuz, ne düşünüyorsunuz Trabzonspor’la ilgili?

     Trabzonspor’da son dönemlerde çok ciddi bir savurganlık oluştu. Gidişatı ‘’freni boşalmış bir kamyon’’ gibi düşünebiliriz. O yüzden ben şu anki Başkanımız ve Asbaşkanımızı ‘’son şans’’ olarak görüyorum. Eğer bu hızda devam edecek olsaydık, Trabzonspor gibi bir markanın, çok büyük bir değerin kayboluşunu izleyebilirdik. Bu yönetim kurulu gördüğümüz kadarıyla bütün tedbirleri almaya çalışıyor. Bazen taraftarımız sabırsız ve tahammülsüz olabiliyor fakat şu an içinde bulunduğumuz durum zaten sabretmeden bir anda başarıyı yakalama arzusunun oluşturduğu bir durum.

     Trabzonspor, yıllarca İstanbul kulüplerine karşı çok küçük bütçelerle yarışırdı, şimdi İstanbul kulüplerinden çok daha büyük bütçelerle yarışmaya çalışıyor. Gelirlere baktığımız zaman Trabzonspor’un bunu sürekli yapabilmesine imkan yok. Bana göre Trabzonspor’un bir 5 milyon, 10 milyon gibi bonservisler vererek oyuncu alabilecek imkânı da yok. Bu yanlış yapıldı ve sonrasında olağan, sıradan, sürekli hale geldi. Şimdi frene basıldı. Yönetim Kurulu, futbolcular, personel ve taraftar belki acı çekecek ama Trabzonspor’u içine düştüğü durumdan kurtarmamız lazım.

     Bu anlamda yöneticilerin kulüpleri, kendi şirketlerini yönetir gibi yönetmeleri gerekir. Daha hassas davranması gerekir. Ben de kendi çapımda bir kulüp yönetiyorum, benim şirketimin borcu olabilir ama Ofspor’un bizden kaynaklanan borcu olmamalı. Olsa bile bu borç icralık olmamalı. Ben kendi şirketimde kimseye hesap vermek zorunda değilim ama Ofspor herkesin. Her kuruşun hesabını vermek zorundayız. O yüzden ''Nasılsa cebimden vermiyorum'' diyerek kimsenin kulüpleri bataklığa sürüklemeye hakkı yok.

     Ofspor'a dönecek olursak... İlçenizdeki gençlere spor yapma imkanı sağlayan bir kulüp olarak ilerleyen süreçte başka branşlar açma isteğiniz var mı?

     Elbette var. Fakat diğer branşları yapabilmek için tesis çok önemli. Şu an ilçemizde bir spor salonu ve bir havuz var. Havuz yapıldığı andan itibaren yüzme branşını açtık. Of’un kendine ait bir karate takımı var. Bu takımı bünyemize almayı düşünüyoruz. Ayrıca devletimiz kulüplerin ödediği vergilerin altyapıda harcanması şartıyla geri ödenmesine dönük bir kanun çıkarttı. Biz ilk defa bu ay bundan yararlanacağız. Kulübümüz artık ödediği her vergiyi geri alıp altyapı için harcayabileceği için artık elimiz bu anlamda daha da güçlendi.

     Ayrıca altyapılarımızda 250 civarında oyuncu var. Fakat burada her şey çok hızlı olmuyor. 22 yıldır profesyonel liglerde mücadele eden Ofspor’un bile henüz bir antrenman sahası olmadığını üzülerek söylemeliyim. İlk defa şimdi Of sahilinde Belediye Başkanımızın katkısıyla 50 dönümlük bir arazi verildi. Stadyum oraya taşınıyor. Onun yanında 2 antrenman sahası ve kulüp binasının oluşturulması bizim için çok önemli.

     Ülkemizde son yıllarda tesisleşme adına büyük adımlar atılmasına rağmen başarı aynı oranda gelmedi? Bunu neye bağlıyorsunuz?

     Bilgi sahibi olmayan kişilere fazla görev ve yetkiler veriliyor. Adam kayırmacılık oluyor. Farklı konular alt alta eklenebilir. Bazı bölgelerde sadece tesis eksikliği değil eğitimci eksikliği de var. Ofspor Kulübü olarak Akademi Ligi’ne katıldık. Buradaki teknik adam ve eğitimci kriterlerinde antrenör bulmakta zorlanıyoruz. Trabzon veya Rize’den gidermeye çalışıyoruz ama yetersiz kalıyoruz. Bölgemizde diplomalı, ehliyetli eğitimci sayısı yeterli değil. Dışarıdan getirmek de çok zor. Mesela bizim bölgemizde TFF’nin istediği kriterlerde kaleci antrenörü bulmak çok büyük bir sorun, bulamıyoruz. Masör bulamıyoruz. Koordinasyon ve organizasyon konularında ülke olarak eksikliklerimiz var.

     Peki... Sporun gelişmesinde sponsorların önemi nedir?

     Bugün Türkiye’deki kulüpler çok güç şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Çoğu büyük ekonomik sıkıntılarla uğraşıyorlar. Biz kulübümüzü bir mali disiplin altında tutmaya çalışıyoruz. Borçlanmadan, kendimize göre bütçeler yapıyoruz. Sezona başlıyoruz ama bakıyoruz ki bazı sponsorlar desteğini çekiyor. Biz bu liglerde sponsor desteğiyle yaşam mücadelesi verirken, tutunmaya çalışırken, bizden desteklerini çekmelerinin çok büyük etkileri oluyor. Sponsorlar ve reklamlar alt liglerin yaşaması için hayati önem taşıyor. Eğer biz de gençlere hizmet ediyorsak, biz de bir şekilde uyuşturucu ve kötü alışkanlıklara karşı çocukları sokaklardan alıp spor salonlarına ve sahalara çekmeye çalışıyorsak insanların da bize bir şekilde destek olması gerekir.

     Devletimizin desteğini biraz daha arttırması gerekiyor sanırım... Doğru mu?

     Elbette... Öncelikle büyüklerimizden, Trabzonlu ve Oflu Bakanlarımızdan Of’taki sportif yapılanmanın desteklenmesini bekliyoruz. Bu yatırımlar yapıldığı anda Of’un Trabzon’da başı çekeceğine, gençleri kötü yoldan uzaklaştıracağına inanıyorum. Bugün İçişleri Bakanımız uyuşturucuya karşı savaş açmış durumda fakat bölgemizde ciddi anlamda uyuşturucu kullanımı var. Bu anlamda spor kulüplerinin gençlerle birebir ilgilendiği ve kötü alışkanlıklardan uzaklaştırdığını düşünürsek spor alanlarının çoğalması gerektiğini düşünüyorum.

     Sonuç olarak bizler Of gençliğine, bölge ve ülke gençliğine hizmet ediyoruz. Bazen Rize’den ve Trabzon’dan gelen sporcularımız oluyor. Bugün tribünlerimizde 10 bin kişi olsa bize bakış açısının çok farklı olacağını biliyorum. Ama sonuçta bizim yapacağımız iş yine aynı olacak. Yönetilebilir bir kulübümüz var. Birçok kulübün yaşadığı olumsuzlukları yaşamayan bir kulübümüzün olduğunu ve Ofluların da buna sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Çok değerli bir kulüpleri var, bizim Oflulardan istediğimiz bizi göz ardı etmesinler.

     Çok keyifli bir sohbet oldu. Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

     Of'u ezip geçmesinler... Trabzonspor elbette çok büyük bir kulüp, çok büyük bir değer. Herkes orada olmak ve orayı yönetmek istiyor. Ama ben Trabzonspor’dan Ofspor’a geldim. Burayı pas geçip direkt Trabzonspor’da yönetici veya başkan olmak isteyen Oflulara her zaman ayrı bir sitem ediyorum. Of’u ezip, geçip oraya koşmayın!

     Trabzonspor'un milyonlarca lira borcu var ama borçsuz bir Ofspor için kimse elini taşın altına koymuyor. Şehrimiz, ilçemiz, ülke sporumuz ve gençlerimizin geleceği için memleketimize her alanda destek olalım.

Röp: Levent Tan - Foto: Alaattin Kazancı (Trabzonspor Dergisi)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ISF Bayrağı Trabzon Yolunda20 Mayıs 2019 Pazartesi 14:05
 • Genç Futbolcu Son Yolculuğuna Uğurlandı19 Mayıs 2019 Pazar 21:06
 • Sorunlar Tatlıya Bağlandı18 Mayıs 2019 Cumartesi 23:22
 • Genç Futbolcu'nun Acı Ölümü18 Mayıs 2019 Cumartesi 23:16
 • Güneş: "Üçüncülük Beşiktaş için başarısızlıktır"18 Mayıs 2019 Cumartesi 22:22
 • Ağaoğlu U14 ve U16 takımımıza ödül verdi18 Mayıs 2019 Cumartesi 19:21
 • U21 Takımımız Galip18 Mayıs 2019 Cumartesi 17:41
 • İFTAR TOPUYLA VUR TRABZON’UM18 Mayıs 2019 Cumartesi 11:36
 • Karadeniz Bisiklet Turu start aldı17 Mayıs 2019 Cuma 18:26
 • Ünye'nin Gururu Oldular17 Mayıs 2019 Cuma 17:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.