• BIST 95.522
  • Altın 276,536
  • Dolar 5,7173
  • Euro 6,3461
  • Trabzon 25 °C

BAŞKAN ADAYLARINA GİTSİN!

Osman Necip SEVİNÇ

   Seçimlere 12 gün gibi kısa bir zaman kaldı. Türkiye genelinde büyük bir sürpriz yaşanmayacağı kanaatindeyim. Zira son gün partilerdeki küskünlerin sağduyu ile hareket edeceğine inanıyorum. Yani geçen seçimlere yakın bir tablo ortaya çıkacaktır.
   Benim asıl konum Trabzon. Büyükşehir olduktan sonra son 5 yılda Belediyecilikte ivme kaybeden Trabzon. 150 yıldır başkanlık yapanların son 5 yıl dışında şaibe ile anılmadığı Trabzon. Başkanın özel kalem müdürlerinin daire başkanlıklarına sıçrama tahtası olduğu, eş dost, akraba ilişkileri ile liyakata hiç bakılmadan torpillenip makamlara uçurulduğu mahzun Trabzon’um.
   Bugünlerde belediye başkanlıklarına aday olan geleceğin başkanlarının proje bazında açıklamalarını izliyoruz. Kah üzülüyor, kah gülünecek halimize ağlıyor, kah da beğendiklerimiz için seviniyoruz.
    Önce kaynaklarınızı anlatın diyoruz, bir tanesi kaynağım Ankara diyor, sanki Türkiye’nin önümüzdeki iki yıl ekonomiyi şirazesine oturtmak için kemer sıkacağını, tasarrufu ön plana alacağına bilmiyormuş gibi. Aslında belediyecilikte eğitimi, donanımı en iyi aday da o kişi. Bir diğeri suyu % 50 ucuzlatacağım diyor, kendi kaynaklarının nefes borusunu kestiğini unutuyor. TİSKİ’nin borcu dağları aşmış. Birde su gelirlerini yarı yarıya azaltınız mı bırakın yatırımı, maaş ödeyemezsiniz! Ayrıca bu değerli adayımızın özellikle yol ve asfalt kaplama konusunda ki bilgi ve donanımı olağan üstü çapta iyidir. Ancak gel gör ki, kaynak yaratma açısından birkaç katrilyon değerdeki yatırımlarını kuracağı belediye şirketlerine bağlaması daha baştan zarar edebileceğinin kanıtıdır. Bu yatırımlar % 51’i özel teşebbüs ortaklığı ile güncellenirse Trabzon ekonomisine de, belediyeye de katkı sağlanır, Siz birkaç istisna dışında hangi devlet kuruluşunun verimli çalıştığını gördünüz.

***

    Adayların projelerinden bir kaçını çok beğendim. Örneğin yüksek maliyetli olmasına rağmen Arafilboyu’na ışıklandırılarak indirilecek Boztepe şelalesi şehrin estetiğine katkı sağlayacaktır. Kim belediyeyi kazanırsa kazansın, değerlendirilmelidir. Diğer bir adayımızın Hisar projesi; ses ve ışıklandırmalar ile Trabzon kültür ve turizminde dinamik bir rol oynayacaktır. Yine başka bir adayımızın Mağmat boğazı İpekyolu projesinin bir kaç revizyon ile Trabzon’un vizyon projesi olacağına inanıyorum. Yine tünel akvaryumun yer üstü için düşünülen estetik dizaynlar turizme katkı sağlayacak, Atapark’ın tarihi haline dönüştürülmesi ve Kütüphanenin yıkılıp parka katılması ayrı bir güzellik sergilenmesine yol açacaktır. Yine değerli başkan adaylarımızdan bir tanesinin, öğrencilerin belediye otobüslerinden ücretsiz faydalanmasını sosyal belediyecilik açısından önemsiyorum. Nitelikli kapalı sem pazarları yapımı da sevindirici Ancak hepsinin göz ardı ettiği estetik. Yine beton diyorlar!
    Ahh bu reklamlar.. Ah bu ekonomik sorunlar! Medya mensuplarının ağzını mı bağlıyorlar acep? Hâlbuki insan söylemediklerinden de sorumludur. Bu başkan adaylarına soracağınız çapraz sorular veya sorunun içinde Trabzon’a katkı sağlayacak sözleriniz olmuyor mu? Neyse belki vardır da etik olarak susuyorsunuzdur..!

***
   Sn.Başkan adaylarımız. Trabzon’un sorunlarını üç aşağı beş yukarı herkes biliyor. Ben de karınca kararınca küçük dokunuşlarla büyük hedefe nasıl ulaşabiliriz açısından bazı önerilerimi sıralayacağım. Katkım olursa ne mutlu bana..
  1-Trafik: Maraş caddesi aç-kapa metodu ile müftü camii-Meydan arasında tünel ile geçilmelidir. Mevcut cadde yayalaştırılmalı, Zorlu Otel’in otopark ilr otel bağlantısı alttan kesilmedir. Cumhuriyet ve Gazipaşa caddelerinin orta kısımlarından bu tünele katılımı sağlanmalıdır. Objektif bakıldığında bu proje yapılabilir.
Trabzon’uma ve halkımıza yakışmayan tüm minibüsler acele ve tavizsiz yenilenmeli, sürücülerine kıyafet zorunluluğu getirilmelidir. Turizm kentine herkesim insan yakışmalıdır
Otoparklar çoğaltılmalıdır. İlk olarak meydan parkı ve millet bahçesinin altına katlı otoparklar yapılmalıdır. Tarihi noktalardan biri olan Atapark’ın altına da katlı otopark yapılması düşünülebilir. Bu sayede Zağnos meydanı ile Trabzonspor bulvarı sonuna kadar yol ve kaldırımlarda !! bir tek park eden araç kalmaması sağlanır. Bu arada Valilik önünde ki meydanda da iki-üç katlı yeraltı otoparkı yapılması büyük bir hizmet olacaktır.
  2- Şehrimizde müthiş bir kamu otorite boşluğu mevcuttur. Esnaf kaldırımlara taşmış, trafik keşmekeşine, otopark faullerine göz yumulmasının adı hoşgörü olmuştur. Park yapılmaz işaret levhalarının altları otopark olmuş, kamunun disiplin zedelenmiştir.
  3-Belediye kadrolarına işinin ehli, deneyimli en az 5-6 tane sözleşmeli uzman mühendisler ile katkı sağlanmalıdır.
  4-Tarihi surlar onarılmalı, duvarlarını kaplamış sarmaşıklar acilen temizlenmeli, Zağnos daki zindan turistik hale getirilmeli ve kapı girişine ve burçlarına balmumundan yeniçeriler koyulmalı, aydınlatılmalı ve içi söz, ses ve ışık oyunları ile yeniden dizayn edilerek kahvehane kisvesinden turizm potansiyeli bir konuma getirilmelidir.
  5-Tüm Trabzon sokaklarındaki taş parke kaplama yol kot ve konfor açısından yeniden ele alınmalıdır.
  6-Tarihi olmayan Maraş caddesindeki (1958 )parke kaplama yollar sıcak karışım asfalt kaplama yapılarak, araçların alt takımlarının bozulması ve gürültü kirliliği azaltılmalıdır. Yol konforu ve kalite sağlanmalıdır.
 7-Şehir içinde özelikle Trabzon lisesi-Meydan arasında klakson çalınması yasaklanmalıdır. Tanjant yolu da bu yasak kapsamın alınmalıdır.
  8-Her okula pota yapılması Basketbol federasyonu ile temasa geçip yaptırılmalıdır. Semt sahalarına hemen başlanılmalıdır.
  9- Trabzon emsal şehirlere göre oldukça karanlıktır. Bu sorun uygun aydınlatmalar ile çözülmelidir.
 10- Şehir içi yaya üst geçitleri ve tarihi köprüler tıpkı İstanbul boğaz köprüsü gibi ışıklandırılmalıdır.
 11-Şehirde estetik, sıvasız, boyasız, çatısız evler için belediye kanunu çerçevesinde gereği yapılmalıdır, boya renkleri belediyece belirlenmelidir. Mevcut bina kümeleri de yine belediyece belirlenerek renklerle boyattırılmalı, boyatılmalı, bir çok yerde de bina giydirmeleri yapılmalıdır.
  12-Botanik park başta olmak üzere uygun bir alana mutlaka hayvanat bahçesi yapılmalı, piknik sahaları arttırılmalıdır.
  13-Trabzonspor bulvarı tretuvar, yol ve refüjleri bordo- mavi renkli asfalt ve ışıklandırmalar ile turist cazibe merkezi yapılmalıdır.
  14- Çöpler yeraltı konteynerlerine alınmalı, tüm elektrik trafoları da yer altına indirilmelidir.
  15- Traparkların şehir kirliliği yapan ve trafiği engelleyen (Gazipaşa caddesi, tanjant köprü yanı gibi) birkaçı iptal edilmelidir.

***

   Bu önerdiklerim küçük ve orta ölçekli projeler olup şehir konforuna ve canlılığına, turizmine de renk katacak yapımlardır. Bir de aşağıda olmazsa olmazımız büyük yatırım ve takip isteyen projeleri önereceğim.
  Otobüs terminali acil olarak yıkılıp Değirmendere dışında uygun bir yere yapılmalıdır.
  Güney çevre yolu hemen yapım programına alınmalıdır.
Disneyland tipi büyük ve turizme de yönelik bir oyun ve eğlence akanı yap-işlet –devret modeli ile şehrimize kazandırılmalıdır.
Akçaabat Mersin ile Yomra arasında raylı sistem yolcu taşımacılığı projesi gerçekleştirilmelidir.
  Ganita koyunun hemen bitişik batısında denizin 60 metre Güneye alınıp doğu-Batı istikamette de 100 m. Bir alana yayılması sağlanarak o sahada, kayık gezintileri, ışık oyunları ve gezinti-dinlenme alanları eğlenceler düzenlenen yerlerin yapılması faydalı olacaktır. Hatta tahkimat biraz daha kuzeye alınarak havuz koy genişletilebilir.
   Kanuni okulunun bahçesine katlı yeraltı parkı yapılmasının önündeki saçma engeller kaldırılarak acele yapıma geçilmeli, Emperyal hastanesi önündeki kirlilik ve trafik sorunları kaldırılmalıdır. Bu yapılamazsa refüj daraltılarak mevcut karayolu kuzeye kaydırılmalıdır.(Güneydeki yol ptaformu)
  Son olarak başkan adaylarından ortak akla inanmalarını, şeffaf ve alçakgönüllü olmalarını ve kraldan çok kralcı sekreterlerinin halkı horlamalarının önüne geçmelerini diliyorum. Belediyecilik coşku, heyecan zirvesini yaşayanların işidir. Hiç unutulmasın ki coşku zekadan önemlidir. Başarı detaylarda gizlidir.
   Eleştirinin olmadığı yerde kibirler ön plana çıkmaktadır. Yağcı, dalkavuk ve şaibeli insanları etraflarından uzaklaştırmayan idareciler kaybetme mahkumdur. Az geçmişe bakınız, anlarsınız..!

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.