• BIST 95.195
  • Altın 260,386
  • Dolar 5,7616
  • Euro 6,5451
  • Trabzon 27 °C

BAŞKAN GENÇ, OFG’DEN DE BAŞARISIZDIR!

OKTAY SÖĞÜT

  Beş yıl önce AKP, Ortahisar Belediye Başkanlığı seçimine, adayı A. Metin Genç ile girdi. Seçim sürecinde AKP ve adayı Genç, fitnes salonundan Bilim Merkezi’ne, plates salonundan Şehir Giriş Anıtlarına kadar bir sürü projeyi beş yıllık sürede hayata geçireceklerini vaat etti. Seçim bitti. AKP, adayı Genç ile seçimin galibi oldu. 
Beş yıl geldi geçti. 31 Mart yerel seçimleri yaklaştı. Şimdi, vatandaş sormadan, AKP ve Başkan Genç’in vaat ettiği projelerin kaçını yerine getirip, kaçını yerine getirmediğini anlatması gerekmez mi? Gerekir. Ama anlatmayacaklar. Bırakın anlatmayı, söz verip yapamadıkları projeler söz konusu olduğunda üç maymunu oynayacaklar; duymayacaklar, görmeyecekler, konuşmayacaklar. Oynamaya başladılar bile. Nasıl mı? Mesela…
Ortahisar Belediyesi’nin resmi internet sitesinde bir ‘projeler’ linki var. Daha düne kadar, yapmayı vaat ettikleri tüm projeleri -yapılsın/yapılmasın- görebiliyorduk. Ama artık göremiyoruz. Neden mi? Çünkü beş yıllık projelerin çoğu yapılmadı. Ama onlar ortadan kaldırsa da biz size hatırlatacağız. Okuyunca, başarısız bir Ortahisar Belediyesi gerçeğini göreceksiniz.
Ekleme-çıkarma yapmadan, kelimesine dokunmadan, AKP ve Başkan Genç’in vaat edipte yerine getirmediği/getiremediği projeler...
Oyun ve Oyuncak Müzesi. Çocuklar ve tekrar çocukluğunu yaşamak isteyen büyükler; özlemle gezecekleri ve kendilerini masal dünyasında bulacakları düş müzesine kavuşacaklardır.
Aradan beş yıl geçti mi? Geçti. Ortada bir Oyun ve Oyuncak Müzesi var mı? Yok. Üstelik düş müzesi gibi olacaktı. Olan ne? Müze yok, düşlere devam.
Meydan-Boztepe Yolu. Kentin en yoğun olduğu iki yaşam alanının ulaşımı kent için büyük sorun arz etmektedir; bu sorunun çözümü için çalışmalar yapılacaktır.
Beş yıl sonra bugün, ne oldu Meydan-Boztepe Yolu? Trafik ve yol sorunu çözüldü mü? Hayır. Bu kadar kolay mı söz verip tutmamak? Üstelik az-buz değil, o yolu sürekli kullanan yaklaşık 50 bin insan varken. 
Kadınlar Yüzme Havuzu. Kısa kulvar olimpik havuz, 500 metrekare eğlence havuzu, fitnes, plates salonu, iki adet sguash oyun alanı, çocuk bakım merkezi, geleneksel Türk hamama, kuaför vb. hizmetlerin içerisinde yer alacağı bir kompleks kadınlarımızın hizmetine sunulacaktır.
Bir cümlede bir sürü vaat. Bir tanesi bile yapılmış mı? Hayır. Beş yıl önce o kadar oyu, bu projeler gerçek olsun diye verenler, beş yıl sonra -bugün- neden versin? 
Boztepe Güneş Kule. Görüntü kirliliği yaratan verici istasyonları kaldırılıp yerine şehrin sembolü olmaya aday, Güneş Ülkesi (Şems-i Abad) isimli bir kule tasarlanacaktır.
Yapıldı mı? Yapılmadı. Fakat Boztepe’ye Güneş Ülkesi isimli kule yapacağını söyleyenler, güzelim Boztepe’yi beton yığınına çeviren bir otelin yapılmasına imkân verdi. 
Boztepe Kent Balkonu. Boztepe’den panoramik bakılabilecek bir noktada modern şehirlerde olduğu gibi bir kent balkonu yapılacaktır. 
Neymiş? Modern şehirlerde kent balkonu varmış. Doğru. Elinizi tutan mı vardı? Beş yıl geçti, neden yapmadınız? Bir başkan kendini bu kadar boşa düşürür mü? 
Bilim Merkezi ve Skatepark. İçerisinde planetorium, labaratuarlar, tırmanma duvarı, deney alanları, skatepark, kütüphanenin olacağı, gençlerimizin ve çocuklarımızın modern çağın bilimsel deneylerini yapabilecekleri bir bilim merkezi şehrimize kazandırılacaktır.
Ne yapacaklarmış? Planetorium, skatepark. İnanın bu vaat edilen şeylerin ne manaya geldiğini, bu vaatleri yapan Başkan Genç bile bilmiyordur. Nedir öyle; laboratuvar yanına tırmanma duvarı?  Her neyse, yapıldı mı? Yapılmadı.
Saray-i Atik. Osmanlı şehzadesi Yavuz Sultan Selim Han’ın Saray’ı, bölgenin tarihi dokusu bozulmayacak şekilde yapılacak; bu sarayda ecdat yadigâr Osmanlı sanat eserleri sergilenecektir.
Nerde Saray? Nerde tarihi doku? Nerde Osmanlı sanat eserleri? Yok, yok, yok. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi-tarihi eserleri yok sayan bir zihniyetin, Saray maray yapacak ne vizyonu ne de misyonu vardır.
Şehir Giriş Anıtları. Fatih’in fethettiği, Yavuz’un yönettiği, Kanuni’nin doğduğu şehrimizin tarihi mirasına ışık tutmak için, şehrin 3 giriş noktasına, 3 anıt yapılacaktır.
Elini tutan mı vardı? Yapsaydın ya? Ayıp-günah değil mi? Yapmadın/yapamadın. Hadi çık anlat neden yapamadığını?  Böyle yöneticilik, böyle başkanlık mı olur Sayın Genç.
Yukarıhisar Sarayı, 1461 Tarih Müzesi, Kent Parkları… 
Bu vaatler beş yıl önce verilenler. Birde ara ara verilen sözler var ki, ne bu köşeye ne de bu gazetenin sayfalarına sığar. 
Yapamadıkları projelerden tek satır etmeyen, bırakın tek satır etmeyi unutalım diye her şeyi yapanlar, bir icraat yapmaya görün. Mesela… Tünel Akvaryum Projesi. Girin Google ‘ye, yazın Ortahisar Tünel Akvaryum, 18 bin 500 sonuç çıkıyor karşınıza; ilk kazma vuruldu, ilk 10 metre, son 60 metre, son 50 metre, simge proje, yeraltında yapılan ilk akvaryum (ki yalan) vs vs… 
Yaptıklarını böyle yere göğe sığdıramayan Başkan Genç’in, söz verip yapmadığı herhangi bir şey için iki kelime ettiğini duydunuz mu? Bu arada; denize sıfır konumdaki Ortahisar’ı, denizden-deniz kenarından uzaklaştıranların, karada akvaryum yapmaları, başarısız bir vizyonun hayat bulmasından başka bir şeyde değildir. 
Ama Başkan Genç seviliyormuş. Tamam da... Başarısız olan hangi hoca, ‘canı sevimli’ diye takımın başında tutulur? Hastasına yanlış tedavi uygulayan doktor, ‘seviliyor’ diye hoş görülür mü? A. Metin Genç Ortahisar Belediye Başkanı’dır. Ne kadar sevilip-sevilmediği, asli görevi olan belediyecilikte, ne kadar başarılı olduğu -ki bence başarısız- sorusunun önüne geçmemelidir.
Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, belediyecilikten ikmale kalır. OFG’nin ikmale kaldığı belediyecilikte, Ortahisar Belediye Başkanı Genç sınıfta kalır…

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.