• BIST 101.566
  • Altın 261,696
  • Dolar 5,6804
  • Euro 6,3745
  • Trabzon 23 °C

BAŞKAN GENÇ, VİZYON DEMODE…

OKTAY SÖĞÜT

  Ortahisar Belediye Başkanı Genç, yerel seçimler kapsamında mahalle ziyaretlerini aralıksız sürdürüyormuş. Nerden biliyoruz? Yerel basından ve belediyenin web sayfasından. Peki, bu ziyaretlerde ne diyormuş Başkan Genç; Öncelikli hedefimiz, Ortahisar’ımızı altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla her anlamda kendine yetebilecek bir vizyona kavuşturmaktır.
Bu nasıl bir cümle? Ne anlatılmaya çalışılmış? Akıl sağlığımız mı test ediliyor? 
Altyapı vizyonu ne demek? Altı üstü, içme suyu, kanalizasyon gibi yer altı şebeke sistemleri. Altyapının vizyonumu olur?   
TÜNEL AK-VARYUM
Ben değil, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel diyor ki; Önemli bir açık olduğu için 80’li yılların başında altyapı belediyeciliği gelişti. 90’lı yıllara gelindiğinde de miadını doldurdu. Sonra sosyal belediyecilik gelişti, şimdi de vizyon belediyeciliği olacak… 
Üstyapı vizyonu ne demek, kendi kendine yetebilecek bir vizyon ne demek? Bu neyin kafası böyle? Şehrin kalitesini yukarı çekecek olan bir vizyon ve bu vizyona uygun projelerden bahsedecekken, söze kanalizasyondan başlamak, bir vizyona sahip olunmadığının dışa vurumundan başka bir şey değildir. 
Başkan Genç’in, izaha muhtaç, Türkçeden sıfırlık cümlesi şöyle devam ediyor; İşte Tünel Akvaryum projemiz…
Tünel Akvaryum vizyon proje midir - değil midir ayrı bir tartışma konusu. Fakat bu projenin yapımı için ödenen paralar senin/benim olunca aklıma takılıyor.
Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında hizmete açılan, Antalya Aguarium isimli tünel akvaryum, yap-işlet-devret modeli ile yapıldı. Koca Antalya Büyükşehir Belediyesi bütçesinden tek kuruş harcamadan, yap-işlet-devret modeli ile akvaryum yapmışken, bir ilçe belediyesi olan Ortahisar,  bütçesinden neden para harcıyor?
Akvaryumun yapılacağı tüneli açmak için ihale yapıldı, 7 milyon 749 bin türkiş lira ödendi. Tünel açıldıktan sonra, mekanik işler için 10-12 milyon türkiş lira daha harcanacak. Sonra da bir o kadar türkiş lira balıklar ve sualtı canlıları için harcanacak. Başkan Genç’in vizyon, misyon deyip ağzından düşürmediği ama bütçemizi deldirdiği projenin daha büyüğünü tek kuruş ödemeden yapan belediyeler var. 
Bu nasıl bir belediyecilik, bu nasıl bir belediye başkanlığı.
Trabzon şehrinin, denize 135 km komşuluğu varken; ilçelerde birkaç nokta hariç, Ortahisar da ise hiçbir noktada denize girilmiyorken, bırakın denize girmeyi Ortahisar kent merkezi ile deniz kenarlarının bağlantısını kesmişken, şehrin güneyine akvaryum yapmak övünülecek bir şey değildir. Deniz kentinin denizle alakası kalmamışken, Akvaryum vizyonunuz olacaksa, bırakın övünmeyi, oturup ağlayın halinize.  

ORTAHİSAR’DA NE VAR NE YOK
Başkan Genç’in, izaha muhtaç, Türkçesi sıfır, vizyonu bitik cümlesi devam ediyor; Biz istiyoruz ki ilçemizde yaşayan her bir vatandaşımızın isteği yerine getirilsin… Alemsin Başkan. Kime ne diyorsun? Elini tutan mı var? İsteklerimizi yerine getirdin de getirme mi dedik?
Bir beş yıl Gümrükçüoğlu, bir beş yılda Genç, etti on. On sene sonra geldiğimiz nokta; ilçemizde yaşayan hiçbir vatandaşımızın hiçbir isteğinin yerine gelmediği bir Ortahisar. Nasıl mı?
Başta şehrimize okumaya gelen üniversiteliler olmak üzere, gençler şikâyetçi; Ortahisar’da zaman geçirilecek, gezilecek-tozulacak yer yok. Şehirden kopukta olsa Forum AVM onların tek yaşam alanı. Başka yaşam alanı yok.
Kent balkonu yok, teleferik yok, saat kulesi yok, seyir terası yok.   
Her yer otopark, trafik keşmekeş, ulaşım berbat. Eli yüzü düzgün bir otogar bile yok. Metro yok, tramvay yok, hafif raylı sistem yok. 
Sözde yeşil ile mavinin buluştuğu şehir. Öyle bir şey yok. Ganita çay bahçesine bile ulaşım zor. Denize sıfır konumlamış şehirde denize girmek yok. Denizi olmayan şehirler suni deniz/plaj yapıyor, biz deniz kenarında bir demli çay bile içemiyoruz. 
Bu kadar çarpık yapılaşmayı başka hangi şehirde var. Boğulacak hissi yaşamayacağınız semtimiz kalmadı. Yeşil alanlarımız azaldı.  
Bırakın yeni meydanlar yaratmayı, olanları mahvettiler. 150 yıllık çınarlar gözümüzün önünde kurudu-kuruyor. Hem de Meydan’ın tam göbeğinde.
Şehrin akciğerleri olacak dediler, Zağnos – Tabakhane’yi boşalttılar. Hah işte doğru yaptılar diyorduk ki yanıltmadılar; devasa kaymakamlık ve davasa belediye binasını gözümüze soktular. Harcanan trilyonlar da cabası.
Kültür sanatla alakamız yok. Ne doğru dürüst bir müzemiz, ne sergi ne de konser salonumuz var. Kültür sanattan anladığımız kemençe gıv gıvı ve pilav ayran günleri. Uluslararası bir festivalin adını anan yok.
Çiçek, böcek, estetik, kültür, sanat, eğlence, kent kültürü hak getire. Dolgu, yarma, beton, inşaat, kazma, hafriyat -her nedense- başları üstüne… 
52 gün sonra sandığa gidecek, Ortahisar Belediye Başkanı’nı seçeceğiz. Ya işi bilmeyen, söz verip yapmayan, rutin işleri başarı diye anlatan, teknik eleman olmayan Başkan Genç’i seçeceksiniz. 
Ya da planlı/programlı, vizyon sahibi, ayakları yere basan, çağa uygun, gerçekçi planlamalarla yola çıkan, ‘kişilere değil - kente rant’ diyen, küçük dokunuşlarla bile büyük işler yapılabileceğini söyleyen;  Mimar M. Salih Aksoy’u seçeceksiniz.
Daha yaşanabilir bir Trabzon ve Ortahisar dileğiyle…

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.