• BIST 79.252
 • Altın 124,550
 • Dolar 3,0588
 • Euro 3,3441
 • Trabzon 16 °C

BAYBURT, BAYBURT OLALI!

H.Kamil Ataman

BAYBURT, BAYBURT OLALI!

Spor Toto 3.Lig 3. Grup’ta mücadele eden bölge takımımız Bayburt Grup İl Özel İdare Gençlik ve Spor Kulübü, kısacası Bayburtspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda rakibi Fenerbahçe ile karşılaştı…

Fenerbahçe, Bayburt’ta çok iyi bir şekilde karşılandı ve ağırlandı. Karşılaşma öncesinde otoriteler Fenerbahçe’nin çok farklı maçı kazanacağını yazdılar. Ama yazdıkları gibi olmadı! Fenerbahçe, Bayburtspor’u 3-1 yenebildi. Fenerbahçe’nin alışkanlıkları arasında 2.ve 3.Lig ekiplerini “hakir” görmekte vardır! Bu “hakir” gördükleri takımlar tarafından 29 sene bu kupayı alamadı. Alt liglerde oynayıp Fenerbahçe’ye çok ağır bedeller ödeten takımları yazmaya kalksam isimleri aklıma gelmez.

Fenerbahçe’nin “güdümlü” Hoca’sı İsmail Kartal, aynı kaderi yaşamamak için Bayburt’a nerdeyse tüm kadrosunu götürmüş. Maçın önemli olduğunu gördüğü için kendisini kutluyorum. Bayburtspor karşısında sıradan bir futbol sergileyen Fenerbahçe, krallar gibi karşılandığı Bayburt’ta bile saha içeresinde çirkeflik yapmayı da unutmadı! İlk yarının son dakikasında haklı olarak verilen penaltıya itiraz ederek Bayburt seyircisini bile kırdı. Anadolu’da artık sevenlerinin azalmasına üzülmüyorlar mı? İlk yarıda Bayburtspor’un birde net olan penaltısını vermeyen hakemi konuşmak bile istemiyorum. Yazıklar olsun deyip geçiyorum!

Bayburtspor’u, 3-1 yenilmesine rağmen Fenerbahçe gibi bir takımın karşısında ortaya koyduğu futboldan dolayı kutluyorum. Ezilmeden, cesaretle ve futbolun güzelliklerini ortaya koyarak bir oyun sergilediler. Bayburtsporlu futbolcuların arasında çok yetenekli olanlar var. Acaba Trabzonspor’un her hangi bir hocası oraya gidip maçı izledi mi çok merak ediyorum!

Ersun Yanal’ın yerinde olsaydım Bayburtspor’u desteklemek maksadıyla oraya giderdim. Başta İsmail Kartal ve birçok futbolcusunun rahatsız olmasını sağlayabilirdi. Bayburtsporlu futbolcularda izleniyoruz diye düşünerek belki de daha iyi bir performans sergileyebilirlerdi.

Bayburtspor iyi yolda. Bütçeleri doğrultusunda çok iyi bir kadro kurmuşlar. Hedeflerini bilmiyorum. Bayburtspor maçına gitmediğim ve bu tarihi maçı izlemediğim için asla kendimi affetmeyeceğim. Bundan sonra iyi bir takipçisi olacağım ve zaman zaman hakkında yazılar yazacağım…

 Bayburt, Bayburt olalı böyle bir maç görmedi ama ezilmedi, Arslanlar gibi mücadele etti

Yolunuz açık olsun…

                 ***

 ANLAYANA…

UNUTMA; ÜZÜLMEK İÇİN KISA, MUTLU OLMAK İÇİN DEĞERLİ BİR HAYATIN VAR…

***

 

 ERKEN TERK ETTİN BİZİ BORA’M…

Evet, çok erken terk ettin gittin bizi Boracığım çok çok erken…  Bahsettiğim kişi canımız kadar sevdiğimiz, çocukluk arkadaşımız Doç.Dr Bora Cengiz.

Bora’yı anlatmaya kalksam hem yüreğim yetmez hem de satırlar. Gençlik yıllarımızın en güzel günlerini birlikte neşe içerisinde geçirdik. Bora’nın arkadaşlığı o zamanlarda da şimdiki gibi hep fedakârlıklarla ve paylaşımlarla geçmişti. Hiç “ben” dememiş ve “bencil” olmamıştı. Hep samimi bir şahsiyete sahipti, kimseleri kırmamaya özen gösterirdi. Yaşamı boyunca da bu çizgisini hiç bozmadı. Üniversite döneminde bizlerden ayrıldı ve hedefi olan “doktorluk” için uzadı ve gitti bu şehirden. Trabzon’dan bedeni gitti yüreği hep bu topraklarda kaldı, Trabzonsporluluğunu ve Trabzonluluğunu asla unutmadı.

Okulunu başarılı bir şekilde bitirdi ve “kadın hastalıkları ve doğum uzmanı” olarak meslek hayatına başladı. Daha sonra “tüp bebek” alanında çok güzel işlere imzalar attı. Mesleğinde ve meslek arkadaşları arasında sevilen ve aranan bir isim haline geldi. Sayısını tahmin edemeyeceğim kadar çok evliliklere “meyvelerini” vermeye yardımcı oldu. Çok insana mutluluklarında yardımcı oldu.

Bora, Doçent olmak için çok büyük mücadeleler yaptı ve bileğinin hakkı ile bu unvanı da gencecik yaşında almayı başardı. 1966 doğumlu olan Bora, bu arada çok sevdiği biricik eşiyle de evlendi ve evlilikleri “Deniz” adını verdikleri biricik kızlarıyla da “taçlandı”.

Mesleğini seviyordu, eşi ve kızıyla çok mutluydu. Tabi ki bizleri yani dostlarını da hiç unutmamış ve hep sevmişti.

Geçen hafta Perşembe günü senelerdir mücadele ettiği hastalığa yenilerek çok genç yaşta aramızdan ayrıldı ve bu dünyadan göçüp gitti. Ayşegül Ongan beni aradı ve bu acı haberi bana verdi, bende akşam uçağıyla hemen İstanbul’a gittim. Cenazeyi kendi isteği doğrultusunda, dostlarına rahatsızlık vermemek adına Pazar günü kaldırılmasına karar verdirmiş. Cenaze namazı için ise yine çok güzel bir cami olan Ortaköy Cami’ni seçmiş.

 Pazar günü caminin avlusuna vardığımızda kalabalığı görünce çok şaşırdım. Pazar günü olmasına rağmen çok kalabalık bir cemaat vardı. Uzun zamandır görüşmediğimiz birçok arkadaşlarımızla hasret giderdik, bazılarını belki de son kez gördük bilemeyiz! Kimler yoktu ki kimler. 30 yıldır görmediğimiz arkadaşlarımla karşılaştık. Gençlik yıllarımızda ayrıldığımız arkadaşlarımızı beyaz saçla görünce, kız arkadaşlarımızın eşleri ve çocukları ile tanışınca o avluda hüzün çok daha büyük boyutlara ulaştı.

 İsim isim saymıyorum. Hiç aklıma gelmeyen isimler bile ordaydı. Meslektaşları, yakınları, ailesi ve biz arkadaşları hep oradaydık. Namazdan sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na gittik ve son görevimizi yerine getirerek Bora’mızı sonsuzluğa uğurladık. Doktor önlüğü ve Trabzonspor forması da yanı başındaydı

 Bora, son meyven olan bir çocuğu babası kucağında sana veda etmesi için getirmişti Zincirlikuyu’ya. Sen görmüşsündür sanırım. O görüntüyü ben görünce çok etkilendim. Ayrıca cenazeler bir insanın sevildiğinin gerçekte tek göstergesidir. Herkesin son yolculuğu inşallah böyle kalabalık olur. Seni hep seveceğiz ve unutmayacağız BORA CENGİZ, asil kardeşim

                 

***

FUTBOL OLMASADA SONUÇ İYİ…

                                    Trabzonspor-Rizespor maçı sonrasında “spor yazarları” tarafından yazılan yorumları okuduktan sonra yazmanın rahatlığı içerisindeyim. Yorumlarda, Rizespor’un çok iyi futbol oynadığını vurguluyorlar. Tabi ki iyi futbol oynayan tarafın hakkını vermek gerekiyor fakat 3 puanı alanı da yermenin hiçbir anlamı yok…

Rizespor’un artık her maçı hayati bir değer taşıyor, kaybetmeye tahammülü yok. Ligin dibine demir atmış ve “can” derdine düşmüş. Galatasaray hocalığı için adı geçen Hikmet Karaman’ı takımın başına getirmek büyük bir hamleydi. Rizespor, Hikmet Hoca ile muhakkak bir çıkış yakalayacaktır. Devre arasında en az 2-3 futbolcu takviyesi ile ikinci yarıya iyi bir başlangıç yaparsa ligde kalabilir.

 Trabzonspor’a gelince:

Trabzonspor, Rizespor karşısında özellikle ilk yarıda beklenen futbolu ortaya koyamadı. 2.yarıda Trabzonspor iyi futbol oynamasa da, maçı kazanmasını bildi. Ersun Hoca, takıma ne olursa olsun kazanmak zorunda olduklarını iyi öğretmiş. Futbol kadar sonucunda, hatta sonucun daha da önemli olduğunu anlatmış. Trabzonspor, gol atamıyordu. Ersun Yanal sonrasında takım gol atma sıkıntısı yaşamıyor, sıkıntılar belli. Bazı yazar abilerim; “ Kaleci Fatih bu maçta çok iyi oynadı.” diyorlar! Ya hakikatten bana “saç-baş” yolduracaklar. Benden Fatih’i çok beğeniyordum ve Trabzonspor’a uzun yıllar hizmet edeceğini düşünüyordum. Fakat Fatih hala kendini bulamadı, kalede güven vermiyor, takım arkadaşları telaş halinde. Trabzonspor formasının ağırlığını kaldıramıyor. Rizespor karşısında ilk yarıda 4 net pozisyon kurtardı diye maçın kahramanıymış gibi yazıların yanlış olduğunu düşünüyorum. Yenilen iki golde de bariz hatalar yaptı, bunları yapmaması lazım.

Trabzonspor’un ikinci yarıya az puan farkıyla girmeli. Hocanın istediği futbolcuların takviyesiyle bu takım sezonu çok iyi bir yerde bitirebilir. Ben uzun zamandır ısrarla “Engin Baytar’ın” alınmasını söylüyorum ama birileri bu transfere sıcak bakmıyor! Engin sinirliymiş, takıma zarar verirmiş! Engin gibi hazır bir futbolcuya bu takımın ihtiyacı var. Bu takımdan o kadar sıkıntılı oyuncular geldi geçti ki saymakla bitmez…

Trabzonspor’da, başta Mehmet Ekici olmak üzere futbolcularda form düşüşü var.

***

RESPECT…

DÜRÜSTLÜK SİZE FAZLA ARKADAŞ KAZANDIRMAZ, AMA HER ZAMAN İYİ ARKADAŞ KAZANDIRIR…

***

 UĞUR’A MEKTUPLAR…

Geçen hafta aniden İstanbul’a gitmek zorunda kaldım. Beni havaalanından Ahmet adında Azmi Karamahmutoğlu’nun bir arkadaşı aldı. Ahmet kardeşim çok değişik bir insan. İlk defa karşılaştık ve beni gülmekten kırdı geçirdi. Ergun Karamahmutoğlu, beni evine kahve içmeye davet etti ve adresi Ahmet’e tarif etti. Ergun Ağabey’in evine giderken Ahmet; “ Kamil ağabey, Ergun ağabey Cihangir’de oturuyor ama çıkacağımızın yokuşun adını unuttum sen adını söyler misin?”deyince bu sefer gülme krizine girdim. Ulan sanki Trabzon’dayız! Nereden bileyim yokuşun adını? Uzun telefon trafiğinden sonra Ergun Ağabey’in evine ulaşabildik.

Evde çok iyi ağırlandık Behiye kardeşim tarafından. Güldük eğlendik ve Ergun Ağabey ile muhabbetlere akmak için evden çıktık. Cihangir’den İstiklal caddesine kadar yürüyerek gittik. Yolda meşhur ettiğimiz “bordo bereyi” Ergun Ağabey taktı, ben cesaret edemedim. İlk akşam Yakup 2’de balık-rakı, ikinci gece Sultan Ahmet’te et-rakı yaptık. Sultan Ahmet’te saat 04.00 da yanımıza Krem Yavuz geldi ve muhabbet gün açtığında sona erdi. “Krem” gelince konu tabi ki Trabzonspor oldu ve tartışmaya başladık ama birbirimizi asla kırmadık.

3.gece Bostancı’da çok değerli bir başka ağabeyim olan İrfan Ulusal ve Yusuf Azuz ile buluştuk. Çok güzel bir balık restoranına davet etti bizleri. Oturur oturmaz sohbetin gözüne vurduk. İrfan Ağabey ile uzun zamandır görüşmemiştik, hasret giderdik. Yine sabahın ilk ışıklarına kadar eğlendik. Eğlenmenin açılımını yapmıyorum! Tabi ki Krem Yavuz yine yanımızdaydı. Maşallah iştahı yerinde, gece yarısı “irmik tatlısı” yaptırdı ve dondurma eşliğinde hepsini ir güzel işkembesine indirdi. Yusuf Azuz sanki bir Trabzonlu. Burayı ve biz Trabzonluları çok seviyor.  Çok güzel bir adam, yalnız “beynini” kaybetmiş ve İrfan Ağabey ile aylardır “beynini” arıyorlarmış! Vallahi, kendi ifadeleri böyle!

Bostancı’da balık-rakı keyfi yaparken şoför Ahmet bizle olmayınca arabayı kullanmak Ergun Ağabeye düştü. Cumartesi gecesi olduğu için içki içemedi trafik kontrolüne yakalanırız diye. Ama dönüşte bir çevirmeye bile yakalanmadık. Gece sonlandığında yine sabah olmuş ve zaman tükenmişti. Tüm dostlara teşekkürler ederim. Özellikle Ergun Ağabey’e çok teşekkür ederim…

Bazı piyasa delikanlısı olup giderli arkadaşlarımızın ortadan yok olmasını da bir gün kaleme alabilirim. Ama değmeyeceklerini bildiğim için yazmam galiba. O kişileri Ergun Karamahmutoğlu iyi biliyor… Hadi eyvallah…

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YERİN KULAĞI
 • Soylu’dan TOKİ’cilere teşekkür!
 • Trabzon Milli Eğitimi, İmam-Hatiplilere teslim!
 • Başkanlık yarışı erken başladı!
 • Bir günde 3 kez açıldı!
 • Cora farkı!
 • TS’li, GS’li, FB’li futbol adamları!
 • 1953 yılında Kireçhane Efkar Tepe!
 • Nobel’i Trabzonlunun torunu kazandı!
 • Sezeroğlu Başkan oldu!
 • Araplar gitti, oteller boşaldı!
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.