• BIST 91.069
 • Altın 219,079
 • Dolar 5,7671
 • Euro 6,5586
 • Trabzon 26 °C

BAYRAKTAR’I NASIL UNUTURSUNUZ?

Ahmet SARAÇ

O, 1926 yılında Beşikdüzü İlçesi Vardallı Mahallesi’nde doğdu. İlkokulu Akçaabat, Şiran ve Beşikdüzü’nde, ortaokulu Gümüşhane Ortaokulu’nda, liseyi Trabzon Lisesi’nde tamamladı. 1950 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Üniversite öğrencisiyken Ankara’da çıkan Zafer, Ulus, Kudret ve Kuvvet gazetelerinde yazılar yazarak toplumu bilinçlendirmeye çalıştı.

Daha sonra Trabzon’da çıkan Hizmet, Sonhaber, İleri, Sabah Postası, Hakimiyet, Ses, Yeniyol, Çaykara, Trabzon ve Yenigün, Gümüşhane’de Demokrat ve Gümüşhane gazetelerinde yazıları yayınlandı.

O, hayatı boyunca bir avukat gibi çalışmadı. Bir Trabzon milletvekili gibi çalıştı. Hatta vekilden de öte hizmet verdi. Kendini Trabzon’a hizmete atadı. Geçmişte Trabzon’a ne yapılmışsa hepsinde onun imzası olduğunu görürüz.

O, hiçbir zaman yaptıklarının reklamını yapmamıştır. Hep Allah rızası için çalışmıştır. En önemli iki hizmeti vardır ki, unutulması mümkün değildir.

Bunlardan biri KTÜ’nün ısrarla Trabzon’da kurulmasını sağlaması, diğeri ise Trabzon Radyosu’dur. Onun KTÜ’nün kuruluşuyla ilgili yazdığı kitabı üniversitedeki rektör, öğretim görevlisi ve tüm öğrencilerin okuması gerekir.

Dediğimiz gibi, başta KTÜ’nün kuruluşunda, Trabzon Radyosu’nun kuruluşunda, Trabzon Fuarı’nın açılışında hep o vardı. Ankara’yı suyolu gibi kullanıyor, hizmetin gelmesi için başbakanla, bakanlarla, vekillerle, hatta yeri geldiğinde cumhurbaşkanı ile konuşuyor, ikna ediyordu.

Başka neler yapmıştı. Kısaca onlara da bir göz atalım. Bunlar nedense basında yer almadı.

Trabzon’da ilk kez 4 sayfalı Bayraktar adında gazeteyi çıkardı. Vakfıkebir ilçesinde haftada iki gün yayınlanan Bayrak ve Beşikdüzü nahiyesinde haftalık Şarlı gazetelerini çıkardı.

Trabzon basınında önemli bir yer tutan “Savulun Amerikalılar Geliyor” kitabı büyük yankı uyandırdı. Son olarak yazdığı  “Trabzon ve Gümüşhane’nin Efsane Delikanlısı Karaçukurlu Fehmi Ağa ve KTÜ’nün Kuruluş Çalışmaları” adlı eseri de büyük ilgi gördü.

Ankara’da üniversite yıllarında Karadeniz Horon Ekibi kuruculuğu, Gümüşhane Lisesi’nin açılması, Trabzon’da Eğitim Enstitüsü’nün açılması, Fehmi Ağa Muhtaç Talebe Yurdu, Tıp Fakültesi’nin kurulması, Muhtaç Talebe Yurdu, Kadırga Camii Yaptırma Derneği, Köy Çocuklarını Ortaokul ve  Liselerde Okutma Derneği, Trabzon İli Gazeteciler Cemiyeti, İlahiyat –Ziraat-Hukuk ve Diğer Fakülteleri Kurma Derneği, 1969 Beşikdüzü-İskenderli grup yolunun programa alınması ve açılması, Haya ve Edebe Aykırı Kadın Kıyafetleri Meni Cemiyeti derneklerinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı.

O, ömrü boyunca hep Trabzon’a hizmet için çabaladı. Şimdi böyle Trabzon’u derdini kendine dert edinen bir avukat daha bulabilir miyiz?

Bu değerli şahsiyet 27 Haziran 2017 günü 91 yaşında hayatını kaybetti. İskenderpaşa Camii’nde kılınan cenaze namazına Trabzon valisinin, Belediye başkanının, KTÜ Rektörünün, Trabzon milletvekillerinin, siyasi parti il başkanlarının katılmaması onun yaptığı hizmetlere en büyük vefasızlıktır.  Büyük ayıptır. Ali Kemal Yılmaz Bayraktar unutulacak insan değildir. Hele  KTÜ Rektörünün bu cenazede olmaması affedilir bir olay değildir. İnsan çalıştığı kurumu kuran insanı nasıl unutur? Böyle bir vefasızlık olabilir mi? Olmadı rektör olmadı.

Bundan sonra ne söylesek boş. Yeniden cenaze namazı kılma şansınız yok ama, ismini Trabzon’da bir yerlerde yaşatma şansınız var.

Trabzon için bir değer olan bu insana görevinizi yapmalısınız. Bunu Trabzon halkı istiyor ve bekliyor.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.