• BIST 99.292
 • Altın 238,548
 • Dolar 6,1768
 • Euro 7,2717
 • Trabzon 17 °C

BAZI MASRAF YANSITMALARINDA KDV UYGULAMALARI

Mustafa Güler

Gelir idaresi başkanlığınca verilen ve halen güncelliğine koruyan özelgeler(Muktezalar) ışığında iki konuya ilişkin masraf yansıtmalarında KDV uygulamalarının nasıl olacağı aşağıda belirtilmiştir. 

-TEMİNAT MEKTUBU KOMİSYON BEDELLERİNİN YANSITILMASI

Maliye İdaresince verilen 1.6.2007 tarih ve 01.54/5401-3058-50358 sayılı Özelge’de.; vadeli mal alımlarında müşterilerin banka teminat mektupları alındığı; bazı durumlarda aralarında yapılan anlaşma gereği müşterilerinin ödediği teminat mektubu komisyonlarının şirket tarafından karşılandığı, söz konusu komisyon masraflarının yansıtılması sırasında komisyon bedeli üzerinden KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı konusunda aşağıdaki idari görüşünü açıklamıştır.

“KDVK’nın 1/1.maddesi ile… 17/4-e maddesinde ise BSMV kapsamına giren işlemlerin KDV’den müstesna olduğu hüküm altına alınmıştır.

Buna göre, BSMV kapsamına girmesi nedeniyle KDV’den müstesna olan teminat mektubu komisyon bedellerinin müşterilerinizce şirketinize birebir yansıtılması işlemi KDV’ye tabi bulunmamaktadır.”

Bayilerden alınan teminat mektupları ile ilgili komisyonlarının kısmen ya da tamamen karşılanması durumunda bayilerce düzenlenecek faturalarda KDV hesaplanmaması gerekmektedir. Zira ortada bir mal teslimi veya hizmet ifası  bulunmamaktadır.

Aynı konu hakkında Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının 15.05.2008 tarih ve 281/14999 sayılı Özelgesinde de;

“…….. Şirketinizce karşılanan teminat mektubu masraf ve komisyonları için bayileriniz tarafından adınıza düzenlenecek faturalarda KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı konusunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.

KDV Kanunun 1.maddesine göre……………..

Buna göre, bayiler ile yapılan ticari ilişkilerden doğan alacaklarınızın garanti altına alınabilmesi amacıyla, bayilerce bankaya ödenen masraf ve komisyonlar, KDV’nin konusuna giren bir işlemin karşılığını teşkil etmediğinden, söz konusu masraf ve komisyonların, şirketinize aynen fatura edilmek suretiyle yansıtılması işleminde de KDV hesaplanmasına gerek bulunmamaktadır.

……………………………………….

Buna göre, mal satışı yapılan firmalardan alınan ve BSMV kapsamına giren teminat mektuplarına ilişkin komisyon masraflarının, tarafınıza fark ilave edilmeksizin aynen yansıtılması işlemi KDV’ye tabi bulunmamaktadır.” denmektedir.

GİB 19.04.2011 tarih ve GİB.4.34.17.01- KDV.17-309 sayılı Özelgede,

“Buna göre, mal aldığınız satıcılara verilen banka teminat mektubu masraf ve komisyonları, KDV nin konusuna giren bir işlemin karşılığını teşkil etmediğinden, söz konusu masraf ve komisyonların, şirketinizce satıcılara aynen fatura edilmek suretiyle yansıtılması işleminde de KDV hesaplanmasına gerek bulunmamaktadır.” denilmektedir.

 

 

-TAŞERONLARA YEMEK BEDELİ AKTARILMASI

Şantiye yemekhanesinde sağlanan yemek hizmetinden, taşeron firma elemanlarının da yararlanması durumunda, taşeron firmaya yansıtılacak yemek bedelinin satın alınan yemek hizmetinin tabi olduğu KDV oranının uygulanması gerekmektedir.

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının 12.03.2008 tarih ve 226/6803 sayılı Özelgede,

“107 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinde gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Buna göre, aynı şantiyede şirket personeli dışında alt taşeron şirket çalışanlarının da yemek içecek hizmetinden yararlanması durumunda, taşeron firma elemanları adına yapılan yemek alkolsüz içecek bedellerinin taşeron firmaya aynen aktarılması, indirimli orana tabi işlem bedelinin aktarımı mahiyetinde olduğundan, düzenlenen faturalar % 8 oranında KDV’ye tabi olacaktır.” denilmektedir.

Yemek alış fiyatına belli bir tutar ilave edilerek alt taşeron firmalara yansıtılması halinde GİB’in 18.05.2011 tarih ve KDV.04-516 sayılı Özelgesi’nde,

“KDV’ye tabi olan işlemlere ait giderlerin aynen yansıtılması (aktarılması) amacıyla düzenlenen faturalarda işlemin tabi olduğu oran üzerinden KDV hesaplanacaktır.

Ancak, firmanızca % 8 oranında KDV’ye tabi olarak satın alınan yemek hizmet bedeline belli bir tutar ilave edilmek suretiyle alt taşeron firmaya faturalanması, masraf aktarımı olarak ve verilen hizmet de BKK eki II sayılı listenin 24. Sırası kapsamında değerlendirilemeyeceğinden söz konusu hizmet bedelleri üzerinden genel oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.”  denilmektedir.

Masraf yansıtma işlemi yapılırken yukarıda belirtildiği şekilde hareket edilmesi mükellefler açısından yararlı olacaktır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.