• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • Trabzon 13 °C

Bindikleri dalı kesiyorlar!

Bindikleri dalı kesiyorlar!
Bindikleri dalı kesiyorlar!

Ankara Üniversitesi eski öğretim üyelerinden Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel, Güneydoğu’da yaşanan olayların endişe verici olduğunu belirterek, ‘Türkiye bu gidişle Yugoslavya’nın dağılmasından sonraki etnik temizlik süreçlerinin kanlı tarihinin benzerini yaşamaya doğru sürüklenmektedir’ dedi.

Yahya Hoca’nın sosyal medyada paylaştığı yazısı şöyle;

‘Türkiye Kürtlerinin önemli bir kısmı bindikleri dalı kesiyorlar. Kendi düşen ağlamaz denilecek noktaya sürükleniyorlar.

Büyük Kürdistan'ın kurulmasına katılmak için Türkiye'den ayrılmak isteyen Kürtlerin temel bir hesap hatası var. Türkiye Kürtleri bugün Türkiye'nin her yerinde Kürt olmayan yurttaşların sahip olduğu bütün hakları kullanarak Türkiye'nin sağladığı imkanlarla yaşıyorlar. Fırat'ın Doğusunda Türkiye'ye karşı savaşan PKK'lıların ve onları destekleyen ailelerinin hepsi Fırat'ın Batı'sından besleniyor. Aile mensupları ya Fırat'ın batısına gidip yerleşmiş, mal mülk sahibi olmuş, ya da her yıl aylarca Batı'da çalışıp para kazanıp Doğu'daki aileleri geçindiriyorlar.

PKKlı askerler ve onları destekleyen, yataklık yapan Kürtlerin temel yanlışı, Doğu'da yaptıklarının Kürtlerin Batıdaki yerleşme, yaşama ve çalışma durumlarını etkilemeyeceğini varsaymalarıdır.

Yıllardır anlatmaya çalışıyorum bu meseleyi. Türkiye bu gidişle Yugoslavya'nın dağılmasından sonraki etnik temizlik süreçlerinin kanlı tarihinin benzerine yaşamaya doğru sürüklenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti Doğu'da kontrolü kaybedebilir. Ama bu sadece Türkiye devletinin varlığının Doğu'da ortadan kalkmasıyla sınırlı kalmaz. Cumhuriyetin devleti Batı'da da kontrolü kaybedebilir. Batı'da yaşayan ve PKK yüzünden giderek artan bir şekilde Batı'ya yerleşik Kürtleri canları ve mallarına kast edecek düşmanlar gibi görmeye başlayan Kürt olmayan büyük çoğunluk, kendi adına hareket etmeye başlar. Bunu hiç kimse önleyemez.

Türkiye'de yaşayan 75 milyonun taşıdığı sosyal gerçeklik, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu'da mağlup olmasını hazmedemez. Ne mi olur? Maalesef büyük bir ihtimalle yaşayarak göreceğiz’.

***

Yahya Hocanın bu değerlendirmesine bir takipçisi, ‘En tehlikeli senaryo, hepimiz aklı selimle ve insafla hareket etmeliyiz, birlikte yaşam tecrübesine zarar vermemeliyiz’ şeklinde kısa bir yorum yaptı.

Yahya Hoca bu yoruma şu karşılığı verdi;

‘Muhammed Esat Bey, size temenni olarak katılıyorum. Ne var ki, yapacağımız analiz muhtemelen ne olacak ise, tarihi süreçlerin belirli dinamiklerde temennilerle kontrol edilemediğini görüyoruz. Sizin temenniniz bütün kaynanalar gelinleri ile iyi geçinsin, bir erkekle bir kadın sevişiyorsa ikisi de birbirleri ile uyumlu bir şekilde orgazma varsınlar ve her ikisi de oh ne güzeldi desinler gibi, harika temenniler. Ama gerçeklik böyle değil. Kaynanaların ve gelinlerin önemli bir kısmı çok kötü kavga ediyorlar. Kadınla erkeğin sevişmelerinin önemli bir kısmı da orgazmdan sonra erkek ve/veya kadın açısından berbat bir tatminsizlik ve başarısızlık duygusu ile bitiyor. Yukarıdaki yazı olması gerekene değil muhtemelen ne olacağı ile ilgili. Kürtlerin arasında inanılmaz bir Türk ve Türkiye düşmanlığı yayılıyor. Buna müdahil olamadan, Kürt olmayanlara, aman onlar ne yaparlarsa yapsınlar aman siz Kürtleri sevmeye devam edin demenin inandırıcılığı kalmıyor. Bu meselenin bu kadar kötü yönetilmesinin temel sebeplerinden biri bizim Kürtlere PKK stratejisinin peşine takılırlarsa kendilerinin de çok şey kaybedeceğini göstermemiş olmamızdır. Hayatımda karşılaştığım, tanık olduğum en büyük salaklık, "süreç" ve "açılım" kategorileri ile Türkiye kamuoyunun yıllardır hipnotize edilmesidir. En büyük anestezi uzmanı da Aydın Doğan ve Tayyip Erdoğan, Davutoğlu olmuştur. Var olan bir dünyanın içinde yaşarken olması gereken daha iyi bir dünyayı inşa edebilmenin birinci koşulu, aptal, cahil ve enayi durumuna düşmemektir. Siyaset ile din adamlığı arasında temel fark vardır. Siyaset insanı yaşamaya din adamlığı ölüme hazırlamaya yöneliktir. Bu konjonktürde "birlikte yaşam tecrübesine zarar vermemeliyiz" cümlesi maalesef bağlam (context) içinde "manda yuva yapmış söğüt dalında" ifadesi gibi duruyor’.

Şehidin kemiklerini

sızlatan Belediye!

Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi’nde önceki gün Esentepe Mahallesinde Maşatlık mevkiinde 7 Ağustos 1999 tarihinde Van Çatak’ta şehit olan bir asteğmenimizin adının verildiği ve içinde çocuk oyun parkı, basketbol sahası, biçki- dikiş kursu, sakatlar lokali, muhtarlık binası bulunan 1303 m2’lik arsanın satış kararı çıktığını okurlarımıza duyurduk.

Gazetemiz ve internet sitemizde yer alan haber büyük yankı yarattı. CHP ve MHP’li meclis üyeleri, AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla satış kararı alınan arsanın Kentsel dönüşüm alanı içerisinde olduğunu söylüyorlar.

Kentsel dönüşüm alanı içerisindeki bir belediye mülkü neden satılır?

Ve ayrıca dönüşüm alanı içerisindeki bir mülkün alıcısı olur mu?

Bu soruların cevabı aslında çok basit… Birilerine rant sağlamak için. Arsayı ucuz bedelle alacak olan biri yarın kentsel dönüşüm nedeniyle bire beş fiyatına arsayı devlete satacak.

Ortahisar Belediyesinin 1303 m2’lik arsası kentsel dönüşüm alanı içerisinde olmasa bile satışı tamamen şaibe şüphesi taşır.

Ortahisar Belediyesinin bu arsadan büyük bir para kazanması söz konu değil. O zaman, bir şehit asteğmenin adının verildiği bir park ve kompleks neden satılıyor.

***

MHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi İsmail İnan, arsanın aylar öncesinden bir gıda veya inşaat malzemesi satan kişiye satıldığını, belediye meclisinde alınan kararın formalite olduğunu iddia ediyor.

Kuzey Ekspres, Ortahisar Belediye Meclisinde AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla satışına karar verilen bu arazinin satış sürecini ve araziyi kimin aldığını takip edecek ve kamuoyuna duyuracaktır.

İsak Hocanın

camisinin

yanındaki arsa!

Trabzon Belediyesi, Kemerkaya Mahallesinde halk arasında İsak Hocanın camisi diye bilinen Kemerkaya camisinin batısındaki geniş arsayı satılığa çıkarmıştı. Arsa henüz satılmadı. Trabzon kent merkezindeki bu değerli arsa neden, niçin satılmadı? Yoksa, İsak Hoca mı arsanın satılmasını istemedi?  Belediye ticari alandaki bir arsayı satmıyor veya satamıyor ama diğer yandan bir mahallenin ortasında ancak depo olarak kullanılabilecek bir oyun alanını satılığa çıkarıyor.

Üzümcü Erduran

incirci Güven!

Trabzon’un geleneksel meyveleri arasında Patlıcan İnciri, Kokulu Üzüm, Karayemiş ilk sıralarda yer alır. Trabzon ve çevresinde diğer meyveler de yetişir. O meyvelerin hastaları da vardır. Kimileri Armudu Ardeşen’den kimileri Gümüşhane’den getirir. Kimileri Yomra kimileri de Gümüşhane elmasına bayılır!

KTÜ Tıp Fakültesi doktorlarından Erol Erduran, geçenlerde sosyal medyada bahçesinde yetiştirdiği kokulu üzümün görüntüleri paylaştı ve ‘Bir ay sonra tamamdır’ dedi. Erol Hoca’nın kokulu üzüm resimleri çoklarının iştahını kabarttı.

Trabzon’daki incirseverlerin başında Dr. Kibar Güven diğeri işadamı Kadir Öztürk gelir. Güven ve Öztürk, bir incir için dağı taşı dolaşırlar. Dr. Güven üç- beş gündür sabah akşam Uğurlu Mahallesindeki yakınlarını ziyarete gidiyormuş. Dr. Güven, Uğurlu’ya meğer incirlerin olup olmadığı kontrol etmek için gidiyormuş.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.