• BIST 99.292
  • Altın 238,084
  • Dolar 6,1768
  • Euro 7,2717
  • Trabzon 20 °C

Bir Bilim Adamının Romanı

Sedat TUNALI

Edebiyatımızda derin izler bırakan Oğuz Atay, fakülteden hocası Prof. Dr. Mustafa İnan'ı anlattığı kitabı " Bir Bilim Adamının Romanı"nda, yoksul halk çocuğu Mustafa'nın Adana'da başlayıp mesleğinin zirvesindeki bir bilim adamı olarak Almanya'da sona eren hayat öyküsünü anlatır.
Atay romanında hocasını "Matematik ve şiir" korelasyonu ile sunar okurlarına ve bu çok çok değerli halk çocuğunu geniş kitlelerle tanıştırır.

Bu girişin bizimle ilgisi şu;

Modern zamanların kitleler üzerindeki en büyük ve etkin iletişim aracı hiç şüphesiz futbol oldu. Çeşitli tevatürlere rağmen bir İngiliz geleneği olarak kabul ettiğimiz ayak topu özellikle son yüz yılda tüm dünyayı her yıl artan bir ivmeyle etkisi altına almaya devam ediyor. Ülkeler arasında savaş çıkaracak kadar güçlü bir sosyolojiden beslenen futbol, artık klişeleşmiş şekliyle "asla sadece futbol değildir"i her gün biraz daha öğretiyor

Zaman zaman elestirdiğimiz eylemleri oldu, örneğin başkanlık yaptığı kulüpte bordrolu çalışan olmasını "tevazu" sınırları içinde tolere etmek benim açımdan olanaksızdı, hala da öyle.

Elbette eleştiri götürür daha sayısız başlık açılabilir. Emin olun Prof.Dr.Mustafa İnan için de mümkün bu. Ama her insan tanıdığı insanların, hataların ve sevapların toplamıdır.

26941067_1224660361000021_1128832961_n.jpg

Hayata ve memlekete karşı samimi bir sorumluluk duyuyorsak , yola kusurlar ve eksikler üzerinden değil, toplam değer penceresinden bakmak ahlaki ve iyimser bir sorumluluk.

Sevgili Özkan Sümer'in, biraz da Trabzon'da yaşama iradesinden kaynaklı "popüler kültür inşa merkezlerinden" uzak kalma tercihi, ülke açısından kayıp, Trabzon açısından da kıymeti bilinememiş "Şair Eşref-Neyzen Tevfik-Alex Ferguson" karması bir zenginliğin hayıfı oldu.

Sümer'i "diğerlerinden" ayıran sadece kendini her gün yenilenme ihtiyacı dayatan hayat algısı değil, uyandığı her sabahın çocuk seslerine karışmış akşamlarla kapanma umududur.

26856021_1224660314333359_540596616_n.jpg

Futbolun devre arasında Antalya'da buluşan Türk futbolu, sayısız boş salonlu buluşma, sayısız yayıncı kuruluş sıkıntısı, sayısız yasak savan kibirli geçişler kaydetti. Katılımcı herkes sadece bir kişinin saygın kişiliği, bilgisi ve heyecanına selam durdu; Özkan Sümer'in...

İşte O Özkan Sümer Antalya sonrası 2 günlüğüne geldiği İstanbul'da,  bir pazar gününü TS Futbol Okullu çocuklarla birlikte geçirme teklifini çocukça bir sevinçle kabul etti ve soğuk ve yağmura aldırmadan çocuklara koştu, sarıp sarmaladı çocuklarını.
80 yaşındaki bu anıt futbol adamına ne kadar "yakınsın" Trabzon !

014-005.jpg

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.