• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Trabzon 13 °C

Bir milyon Müslüman ve Veysel Usta’nın açıklaması!

Bir milyon Müslüman ve Veysel Usta’nın açıklaması!
Araştırmacı-Yazar Veysel Usta, ‘Bir milyon Müslüman göç etmiş’ başlıklı yazımıza bir açıklama gönderdi.

Veysel Usta, 18 Şubat günü verdiği konferansta muhacirlere dair verdiği rakamların kaynağının sorulduğunu belirterek, ‘Konuşmamda, kullandığım Osmanlı Devleti’nin resmi açıklaması olup belgenin aslı ve çevirisi aşağıdadır. Hatta konferansta kullandığım slayt da ektedir. Selam ve saygılarımla’ dedi

Veysel Usta’nın gönderdiği belgeler şöyle;

untitled-1-010.jpg

2-005.jpgVİLAYÂT-I ŞARKIYE’DEN MUHACERET EDEN MÜSLÜMANLARIN İSTATİSTİKÎ TANZİM OLUNMUŞTUR.

Tasvir-i Efkar Gazetesi, 11 Mayıs 1919

 Harb-ı Umumi esnasında Rus ordusuyla Ermeni çetelerinin tazyikat ve taarruzatına hedef olarak meskenlerini terk etmek mecburiyetinde kalan bedbaht Müslümanların adedi pek çoktur. Bunlardan Sivas, Urfa, Diyarbekir, Mamuretü’l- Aziz, Ankara, Konya, İzmit, Bursa, Eskişehir vilayât ve livalarına hayatlarını kurtarmak suretiyle iltica ederek hükümetin lutf ve muavenetine arz-ı iftihar edenlerin mecmu’u 902.865 nefere baliğ olmaktadır. Mütarekenâmenin akd ve imzasından bugüne kadar hükümet muavenetiyle Trabzon ve havalisine sevk olunanlar 100.000 raddesindedir. Diğer taraftan vesaitsizliğe, parasızlığa rağmen vatanlarına bir an evvel kavuşmak azmiyle gidenler de 300.000 kişiden fazladır. Elyevm 672.847 mülteci henüz memleketlerine gidememişlerdir.

TRABZON MUHACİRLERİ

Kable’l-harb 1.100.624 nüfusu hâmil olan Trabzon Vilayetimizden 354.142 kişi iltica etmiş, 130.999 nüfus avdete hazır olup 223.143 ferd de mahv olmuştur.

***

Veysel Usta’nın gönderdiği belge bir gazete haberi! Tasvir-i Efkar gazetesinde yer alan bir haber. Haberde muhacirliğe çıkanların gittikleri vilayet de yazıyor. Gidilen vilayetler göz önüne alındığında bir milyona yakın kişinin Karadeniz bölgesinden (Trabzon) muhacirliğe çıkmadıkları net bir şekilde görülmektedir. Biz de yazımızda Trabzon ve bağlı il, ilçelerin nüfusunu göz önüne alarak, muhacirliğe çıkanların sayısının 100 ila 200 bin arasında olabileceğini belirtmiştik. Belgede Trabzon ve çevresinden muhacirliğe çıkanların sayısı 300 bin olarak veriliyor.  Ki, bize göre bu rakam da yüksektir. Veysel Usta’ya açıklaması için teşekkür ederiz.

 

 

 

Özer’in yatırımı!

Yerel gazetelerin birinde, Trabzonsporlu Özer’in, Trabzonspor’dan kazandığı parayı Trabzon’a yatırdığı haberi yer aldı. Trabzonsporlu Özer de, Trabzonspor’da önceki dönemlerde top koşturan futbolcular gibi kazandığı paranın bir bölümünü Trabzon’da mülk alarak değerlendirdi. Özer, belediyenin Ortahisar ilçesinde satışa çıkardığı arsayı 5 milyon liraya satın almıştı. Özer, satın aldığı arsa üzerine otopark, işyeri ve ofis yapacak ve böylece Trabzon’a yatırım yapmış olacak.  Trabzonsporlu eski futbolculardan Hami, Fatih, Orhan, Egemen,  Gökdeniz, Ogün ve Şenol Güneş de Trabzon kent merkezinde çok değerli işyerleri satın almıştı.

Bu arada Özer Hurmacı’nın, satın aldığı arsada yapılacak olan otoparkın işletmeciliğini, iddiaya göre Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akkaya’nın yakınlarının yapacağı söyleniyor.

 

 Trabzonspor’un ‘Scout’ heyeti!

Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, futbolcu izleme komitesinin adını değiştirdi ve izleme komitesine Avrupa kulüplerinde aynı işi gören ‘scout’ adını verdi. Başkan Usta, yeni oluşturulacak scout heyetinin çekirdeğini İstanbul’dan oluşturacak.

Başkan Usta; İstanbul kulüplerinde futbolcu izleme komitelerinde yer alan bazı eski topçularla, menajerlerle yakın ilişkisi olan isimlere scout heyetinde yer verecek.

Yeni heyet dünyada ve Türkiye’de, Trabzonspor’da oynayabilecek oyuncuları keşfedecek!

Keşfedilecek oyuncular, Başkan ve yönetim kuruluna rapor olarak sunulacak. Sonra, başkan ve yönetim kurulu belirlenen bu oyuncuları menajerler aracılığı ile transfer edecek.

Trabzonspor Scout heyetinde (futbolcu izleme ve keşfetme) yer alacak isimler maaşla çalışacak. Ayrıca heyetin yaptığı masrafları da kulüp ödeyecek.

 

Akçaabat Marina’da bir araya geldiler!

Trabzonspor eski yöneticilerden Hikmet Onur, Süleyman Atal, Hayrettin Hacısalihoğlu, Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt ile genel yayın koordinatörümüz Miraç Özağcı, önceki akşam Akçaabat Marina Restoran’da, işadamı Murat Onur’un davetiyle bir araya geldiler.

Murat Onur, gündüz Hasan Kurt ve Miraç Özağcı’ya “akşam yemekte buluşalım” dedi. Kurt ve Özağcı, Onur’un teklifini kabul ettiler. Marina Restoran’a önce Kurt ve Özağcı gittiler. Bir süre sonra Murat Onur, beraberinde Hikmet Onur, Hayrettin Hacısalihoğlu, Süleyman Atal ve Ali Sürmen ile birlikte geldiler.

akcaabat-marina.jpg

Hasan Kurt ile Hayrettin Hacısalihoğlu, Miraç Özağcı ile Hikmet Onur uzun bir süredir dargındılar. Kurt ve Özağcı, bir anda karşılarında dargın oldukları isimleri görünce, yemeğin Murat Onur tarafından barış yemeği olarak düzenlendiğini düşündüler!  Murat Onur, meğer Söğütlü’de amcası Hikmet Onur ve üç isme yemek vermiş. Daha sonra 4 isme “Marina’da iki arkadaşımla buluşacağım, beraber Marina’ya gidelim” demiş ve Marina’ya gelmişler. Murat Onur’a göre buluşma tesadüfi olmuş. Marina’da yemek gece geç saatlere kadar devam etmiş. Süleyman Atal ve Hikmet Onur, Marina’da program yapan sanatçı ile birlikte zaman zaman düet yapmışlar.

Yemekte ne siyaset ne de spor konuşulmuş!

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Sokağımızı çaldınız!16 Nisan 2018 Pazartesi 12:30
 • Kazım’ı eski rektör evinde ağırlamıştı!15 Nisan 2018 Pazar 13:31
 • İmar Planı değişecek mi?13 Nisan 2018 Cuma 13:18
 • Kanuni, Gazi ve Tevfik Serdar kesik yedi!12 Nisan 2018 Perşembe 11:35
 • Şehir Hastanesi ne kazandıracak?11 Nisan 2018 Çarşamba 12:03
 • TTSO’da kim kazanır?10 Nisan 2018 Salı 18:35
 • Ağaoğlu’na ‘başkan ol’ diyen sorunları da çözer!06 Nisan 2018 Cuma 11:03
 • Muhammet Balta’nın öfkesi ve tepkisi!05 Nisan 2018 Perşembe 11:14
 • Balta’nın ‘Baltası’ ve Borsa seçimleri!04 Nisan 2018 Çarşamba 11:46
 • 20 yıllık başkan kaybetti!03 Nisan 2018 Salı 12:32
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.