• BIST 98.415
  • Altın 277,145
  • Dolar 5,7824
  • Euro 6,4409
  • Trabzon 21 °C

Bir şey eksik bizde!

Fatma Özkan

Geçenlerde, Trabzonlu yazar, tarihçi ve siyasetçi Mahmut Goloğlu’nun, yazılarına göz atarken, ‘Bir şey eksik bizde’ başlıklı yazısı dikkatimi çekti. Goloğlu’nun bu güzel yazısını okurlarımla paylaşıyorum;
‘Bir şey eksik bizde, tüm uygar ülkelerde olan ve de ‘bizde olmayan’ bir şey… Bir eksikliğimiz var bizim, tüm uluslarda olmayan fakat bizde olan bir eksiklik… Kimse bilmiyor bunu da, herkes durup dinlenmeden yazıyor, söylüyor… Hep aynı eksikliğin içinde ve de bu eksikliğin farkında bile olmadan.
Gerçek şu ki; bir ülkemiz var bizim, ağzına kadar bereket ve yetenekli ve uygarlık heveslisi… Ama bir eksiğimiz var bizim, yürekler acısı… Bu yüzden de bu güzel vatanda, bu çalışkan millet sıkıntı içinde, huzursuzluk içinde, ilkel çırpınmalar içinde… Bu eksikliğin yarattığı tembellik, tembelce rahatlık, bu rahatlık için en kolay yoldan en çok gelir, bu nedenle toplumun içinde toplumdan uzaklık, kardeş kardeşe düşmanca kıskançlık, bu kıskançlığın doğurduğu çekişme…
Bir eksiklik var bizde apaçık, bir şey eksik bizde kepkesin… Nedir mi diyeceksiniz? Söyleyeyim öyleyse: Kültür eksik bizde, Kültür! Kültürümüz yok bizim… Evet, baylar bayanlar, evet dostlar arkadaşlar, evet üst katta oturanlar, evet aydın geçinenler bir eksikliğimiz var hepimizin ki; adına kültürsüzlük denir. 
Neden mi diyeceksiniz? Onu da söyleyeyim. Çok nedeni var elbette bu durumun ama en önemlilerinden ve de özellerinden biri; ‘aydın’ın ne olduğunu bilmeyişimiz ve onu ‘uzman’la karıştırmamızdır. Bunun da nedeni yine kültürsüzlüktür.
Evet kültür eksikliği var bizde… Bunun için de aydın ile uzmanı karıştırıyoruz birbirine, bilgin ile öğretmeni karıştırdığımız gibi. Çünkü hiç düşünmemişizdir, aydın kişi ile uzman kişinin ayrı ayrı imişler olduklarını… Bu yüzden de, uzman kişiyi aydın kişi sanıp koymuşuzdur toplum sorunlarıyla karşı karşıya. Sonunda da; uzman perişan, biz şaşkın, toplum huzursuz olmuştur.
Neden? Çünkü öğrenimi ve bilgisi kadar görgüsü de olması gereken aydın kişinin gerekli bilgileri edinerek muhakeme, zevk ve eleştirme yeteneklerini geliştirmiş olma hali uzman kişide yoktur da ondan. Bu genel kültür için ilk şart da toplumun genel sorunları ile ilgili bilgileri verecek olan kitapları okumaktır. Oysaki geri kalmış ülkelerde kültür, diploma sanılmaktadır. Böyle olunca da bir diplomaya sahip olan kimse, kendi uzmanlığının dışında başkaca kitap okumamakta ve genel kültürden yoksun kalmaktadır. İşte budur bizde eksik olan şey… Genellikle okumayan kimselerizdir biz ve yine de kendimizi aydın kişi sanmaktayız.
O halde her şeyden önce okumak, okumak ve okumak gerek. Kur’an’daki sure-i İkra’da, Tanrının Muhammet’e dediği gibi, hiç durmadan birbirimize Oku, Oku yine Oku demeliyiz. Yoksa bu okumamazlıkla sonumuz iyilik göstermez. En azından geri kalmış bir toplum, ilkel bir toplum olmaktan kurtulmalıyız. Yararsız, olumsuz, hatta zararlı mantık oyunları için yuvarlanıp kurnazlık çukuruna düşer, yoksulluk içinde kıvranırız.
Öyleyse okuyacağız, bunun başka yolu yoktur. Fakat bu kesin sonuca vardığımızda da karşımıza da önemli bir soru çıkıyor. Neyi okuyacağız?
Aydın kişi olmak istiyorsak, bilgi, yani genel kültür veren kitapları okuyacağız. Ve birbirine karşı düşünceleri yansıtan kitaplar varsa hepsinin özü hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacağız.
Okuduktan sonra da düşüneceğiz. Birbirine yakın olan düşünceleri de, birbirine karşıt düşünceleri de kafamızın içinde tartıp tartışacağız…. ‘
Merhum Goloğlu, yıllar önce ‘okuyacağız başka çaremiz yok’ demişti… Peki o gün bugün toplumumuz okuyor mu?  Okumuyor! Okusa bugün yaşadığımız sorunlarla karşı karşıya gelir miydik?

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.