• BIST 115.642
  • Altın 318,686
  • Dolar 6,1029
  • Euro 6,5856
  • Trabzon 7 °C

BİREY İÇİN, TOPLUM İÇİN HAFIZA KAYBI

AYDIN EROL

  2013 yılında Ankara'nın doğal gaz ihalesini alan Başkentgaz’ın, Kızılay’ı paravan olarak kullanarak Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış yaptığı ortaya çıktı. Bağışın 7 milyon 925 bin doları Ensar Vakfı’na giderken, kalan 75 bin dolarlık kısmı Kızılay’ın hesabında kaldı. Olayı doğrulayan Kızılay, Başkentgaz’ın ‘öğrenci yurdu yapılması koşuluyla’ Ensar’a kendileri üzerinden bağış yaptığını öne sürdü.
Başkentgaz-Kızılay-Ensar Vakfı üçgeni skandal niteliğinde bir çarpıklığı daha ortaya koydu. Başkentgaz’ın, hükümete yakın Ensar Vakfı’na yaptığı net 7 milyon 925 bin dolarlık bağış, “Türkiye’de ihale almanın şartı bu mu?” sorusunu ister istemez gündeme getirdi. Kamuya ait bir yardım kuruluşu olan Kızılay’ın da bir paravan gibi kullanılarak, şirketlerle yandaş dernekler arasındaki para transferinin aktörü olması  olaydaki bir başka skandal olarak öne çıktı.

Konuya dair kafalarda beliren soru işaretlerinin en büyüğü ise bağışın neden doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay üzerinden yapıldığı elbette... Başkentgaz bu yöntemle iki avantaj elde etti. Birincisi ve en önemlisi, vergi konusunda sağlanan avantaj oldu. Şirket, bağışı ‘kamuya ait dernek’ statüsündeki Kızılay’a yapıyor gibi görünerek, 8 milyon dolarlık bedelin tamamını gelirinden düşme ve böylece daha az vergi ödeme olanağı yakaladı. Başkentgaz, bu hamleyle yaklaşık 1,5 milyon dolarlık bir vergi indirimini hanesine yazdırdı. 
 
Bütün bu rezilliklerden sonra Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise millete ahlak dersi vermeye kalktı. Söz konusu bağışla ilgili, "Vergi kaçırmak başka, vergiden kaçınmak başkadır" gibi saçma sapan bir cümle kuran Kınık, üstüne bir de Başkentgaz'ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı'na yapılan 7 milyon 925 bin dolarlık bağışla ilgili olarak belgeyi paylaşmanın "etik ve ahlaki olmadığını" savundu.
                                            *********

  Bu skandala rağmen kamuoyuna ahlak dersi vermeye kalkan Kızılay Başkanı Kınık'ın asıl kendisinin ahlak dersi alması gerekiyor. Dini ve ahlaki değerlerin insanda kişilik ve kimliğin oluşmasında son derece etkili olduğu muhakkak. Bu değerler herşeyden önce insana bir bakış açısı,  yaklaşım tarzı,  ideal olana bağlılık,  doğru davranışı ortaya koyma,  hakka,  adalete ve insani olana saygılı olma gibi duygu,  düşünce ve inanç vermektedir. Bu duygu ve düşüncelerle yetişen bir insan hayatın tüm alanlarında insani ve İslami olanı ortaya koyma,  onları savunma ve o doğrultuda tutum ve davranış gösterme gayreti içerisinde olacaktır. Bu skandal özelinde düşündüğümüzde doğru, tutarlı, adil,  hakkaniyetli bir düşünce ve hareket tarzı görebilmek mümkün mü? İslami hassasiyet taşıdığını iddia eden insanlar özellikle son dönemde etik dışı ne kadar icraat varsa hayata geçiriyor. Düpedüz skandal icraatlara imza atan bu yetkililer üstüne bir de ahlak dersi vermeye kalkıyor.
                                                 
*********

  Şunu artık kabul edelim. Bu ülkede artık İslam ahlakıyla yaşadığını iddia eden ve kendini muhafazakar olarak tanımlayan; siyasetçisinden, sivil toplum örgütü başkanına,  sendikacısından,  dernek başkanlarına kadar herkes gururla taşınan bir İslami kişilik inşa edip buna göre yaşamıyor. Oysa ilk müslümanların, sahabelerin yaşadığı dönemlerde, onların hakim olduğu zaman dilimlerinde İslam yeryüzünün en prestijli kimliğiydi. Gerçekten de bir zamanlar dünyanın en prestijli kimliği müslüman olmaktı. Ne yazık ki günümüzde gayri ahlaki,  İslam ahlakıyla donanmanın uzağında yaşayan müslümanlar İslam dinine mensup olmayı bırakın en prestijli kimlik olmayı, hem bu ülkede hem de dünyada uzak durulası, yozlaşmış, kokuşmuş bir kimliğe sahip olmak haline getirdiler. İslam'ın emir ve yasaklarına,  İslam ahlakına en uygun yaşayan ilk 40 devlet sıralamasında tek bir İslam ülkesinin olmaması aslında bizlerin bu anlamda yüzümüze tokat gibi çarpıyor. Dünya genelindeki ülkeler nezdinde yapılan İslamilik endeksi sıralamasında neden Türkiye'nin en alt sıralarda bulunduğunu anlamak için ise bu Kızılay skandalına bakmak yeterli olacaktır.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.