• BIST 97.749
 • Altın 231,008
 • Dolar 5,8362
 • Euro 6,7549
 • Trabzon 23 °C

Bireysel Emeklilik Sistemindeki Paramız Haczedilebilir mi?

Mustafa Güler

01.01.2013 tarihinden itibaren Katılımcılar tarafından Bireysel Emeklilik Sistemine ödenen katkı payları üzerinden % 25 oranında devlet katkısı ödenmesi kararı ile birlikte hızlı bir gelişme gösteren Bireysel Emeklilik Sistemi, çok geniş bir kesimi ilgilendirir hale gelmiştir. Katılımcıların merak ettiği konuların başında Bireysel Emeklilik Sistemindeki birikimler üzerinden ve bu sistemden emekli olanlara yapılacak maaş ödemeleri üzerinden oluşabilecek çeşitli kamu ve özel sektör borçları nedeniyle haciz yapılıp yapılamayacağı hususudur. Sistemin ilk uygulamaya girdiği dönemlerde Bireysel Emeklilik Hesabına ilişkin fonlar üzerinde haciz tatbiki mümkün değilken şimdiki uygulamada sistemdeki fon payları ve maaş ödemeleri üzerinden belli kriterler dikkate alınarak haciz tatbiki mümkün hale gelmiştir.
-Sistemdeki fon payları haciz edilebilir mi?
Bireysel emeklilik hesabındaki fon paylarından, katılımcının sistemde bulunduğu ay sayısı ile haciz, rehin veya iflas tarihinde geçerli aylık brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarı nafaka borçları hariç haczedilemez, rehin edilemez, iflas masasına dahil edilemez. Örnek vermek gerekirse; Sistemde 40 aydır bulunmakta olan bir katılımcının 80.000 TL'lik birikime ulaştığı, haciz tarihinde aylık brüt asgari ücretin 1.777,50 TL olduğu varsayıldığında, bu katılımcının birikimlerinin (40 x 1.777,50 TL=) 71.100- TL’lik bölümü haczedilemeyecektir. Kalan 8.900.-TL ise haczedilebilecektir.
Devlet katkısı ve getirileri ise haczedilemez, rehin edilemez, iflas masasına dahil edilemez.
-BES Emeklilik maaşları haczedilebilir mi?
Bireysel emeklilik sisteminden emekli olanlara yapılan yıllık gelir sigortası veya programlı geri ödemelerinin aylık ödemeye isabet eden miktarının aylık brüt asgari ücret tutarına kadar olan kısmı nafaka borçları hariç haczedilemez, rehin edilemez iflas masasına dahil edilemez. İlgili hesabın yapılması sırasında rehin, haciz veya iflas tarihinde geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarı esas alınır. Örnek vermek gerekirse; Bireysel Emeklilik Sisteminden emekli olan bir kişinin aylık 2.000 TL emekli maaşı almakta olduğu, haciz tarihinde aylık brüt asgari ücretin 1.777,50- TL olduğu varsayıldığında, aylık olarak ödenen 2.000 TL’nin, 1.777,50- TL’si hacze konu edilemeyecektir. Kalan (2.000 – 1.777,50 =) 222,5.-TL ise haczedilebilecektir. Katılımcıların farklı emeklilik şirketlerinde Bireyse Emeklilik hesapları olması halinde ise haczedilemeyecek tutar, katılımcının tüm hesaplarındaki toplam birikimi üzerinden hesaplanacaktır. Yani A şirketinden aylık 800.-TL, B şirketinden de aylık 1.600.-TL Emekli maaşı alan bir katılımcının haczedilebilecek emekli maaşı hesaplanırken bu tutarlar toplanarak dikkate alınacaktır. Aylık asgari ücretin 1.777,50.-TL olduğu düşünüldüğünde bu kişinin haczedilebilecek aylık emekli maaşı tutarı (2.400 – 1.777,50=) 622,50.-TL olacaktır.
Bireysel Emeklilik Sistemine İlişkin ayrıcalıklı bu düzenlemenin sektörü geliştireceği ve büyüteceği gerçektir. Aynı zamanda “dünyanın her türlü hali var” diyenler içinde cazip bir seçenek olduğu unutulmamalıdır.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.