• BIST 89.085
 • Altın 341,821
 • Dolar 6,6899
 • Euro 7,3114
 • Trabzon 9 °C

Birleşme Yılsonunda Tamam

Birleşme Yılsonunda Tamam
RÖPORTAJ:Oğuz ÖZBAKAN

partimiz üzerinde bir oyun oynanıyor

 

İl Başkanı İsmail İnan Kuzey Ekspres gazetesine birleşme çalışmaları ve parti çalışmaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Anavatan Partisini kuruluşundan buyana yaşadığı süreci anlatan İnan Anavatan Partisinin kurulduğu günden bugüne kadar Türkiye’nin gündemini değiştirmek için, vizyon katmak ve Türkiye sevdalısı alanlarında uzman kişilerce kurulmuş bir partidir. Eski genel başkanları Erkan Mumcu’nun döneminde Anavatan partisinin içinde başka güçler egemendi. Ben bunu genel merkez de katıldığım bir toplantıda sezinledim. Anavatan partisini bitirmek için çalışan bazı güçler vardı. Bu güçler bizim içerimizdeydi. Bu nedenle derhal bir kongreye gidilmesi gerektiğini kanısına vardık. Erkan Mumcu giderayak çıktı dedi ki ben kaldıkça partime zarar veriyorum ve gitmek zorundayım dedi ve gitti. Hemen akabinde ve 5 adaylı bir genel kurul yapıldı ve Trabzonlu hemşerimiz Salih Uzun genel başkan seçildi. Ve ardından seçime girdik ne pahasına olursa olsun seçime gireceğiz dedik. Çünkü bir önceki dönem seçime girmediğimiz için insanların gözünde anavatan partisi kapandı bitti hesabı oluştu. Seçime girince yaşları belirli bir yaş üzerindeki vatandaşlar anavatan partisinin bu ülkeye yapmış olduğu hizmetleri hatırlayanlar Anavatan partisi’nin ne kadar geniş portföyü olduğunu bilen kişiler hanelerinden ya birer ya da tümünün oylarını vererek teveccüh gösterdiler. Bizim gayemiz bütün ilçelerde başkan adayı ve il genel meclis adayı çıkartmaktı ve çıkarttık yaklaşın 5-6 bin oy aldık. Bizim için yeterlidir Çünkü hiç değilse anavatan partisinin varlığını gösterdik. Şuanda anavatan partisini yerini bilmeyen yok rengini bilmeyen insanlar yok diyorlar ama birkaç kez basını da yansıdı Anavatan partisinin kapısını kilit vuruldu diye. Görüyorsun partimiz açık kapsısına kilit vurulduğu yok. Bunu bir ekip olarak başardık. Hiçbir zaman biz bitmedik. Daima çalışıyoruz. Tabi ki geçmişteki haz ile çalışmıyoruz. His duygularımızla değil daha bilimsel daha çok kalpten inan arkadaşlara çalışıyoruz. Yani geçici arkadaşlarla çalışmıyoruz. Bugün bizde olmayan başka partilerde olan arkadaşlar dün bizde idiler dolayısıyla o arkadaşların parti değiştirmesi yarın yine değiştirmeyeceği anlamına gelmez. En basit örneği şuan iktidarda olan ak partinin il başkanı bir dönem anavatan partisinde idi. Bugün bir bakıyorsunuz siyasi litaratüründe Anavatan partisi sıralarından salonlarında listelerinden yetişmiş siyaset yapan insanlar başka partilerde kadrolarında ya belediye başkanlıklarında ya ilçe belediye başkanlıklarında bu kesinlikle var. Bu Anavatan partisinin vuslatında var gerçeğinde var. Anavatan partisi üzerinde bir oyun oynanıyor buda bir gerçektir. Bu oyun niye oynuyorlar. Çok yakın zamanda demokrat partinin kongresinde oynandı bu oyun. Niye oynandı bu oyun? En büyük tehlike buradan gelecek ben buranın oyu ile ayaktayım. Ben buranın suyunu kesersem ben sürekli ayakta kalırım misali bir mizansen uygulanıyor” dedi.

 

AK PARTİ ASLA ANAP OLAMAZ

 

Ak parti Anaplaşıyor. Bu sözü sıklıkla kullanılıyor. Basında yazılıyor. Bunu eski bakanımız Oltan Sungurluda söylemişti buna bende katılıyorum. Ak Parti asla Anavatan partisi olamaz. Ak Partinin Anap olabilmesi için bir kere ak partinin karşısında rakip olabilecek 4 tane lider olacak. Birisi Erbakan birisi Demirel birisi Türkeş biri de İnönü ya da Deniz Baykal. Ak partinin böyle bir rakibi yok. Ak parti bütün rakiplerinin kendi yaratıyor. Gündemi kendisi değiştiriyor ve mizansen oyunları ile bazı görseL ve yazılı medyalara kredi ve güç desteği sağlayarak bütün rakip olan kanalları durdurmaya çalışıyor. Pazar günü Star tv de gazeteci Ruhat Mengi’nin hazırlayıp sunduğu programı kestiler. Hava şartlarından kesildiğini söylediler. Oysa diğer bütün yayınlar açıktı. Ogün orada konuşulan konular nedeniyle yayını kestiler. Bu tür engellemeler her zman yapılıyordu yapılmaya da devam ediliyor bu bir gözlemdir. Bunun yanı sıra medyayı ele geçirdiler. Bu bahsettiğim medya internet medyası görsel medyadır. Krediler vererek yandaş medyalar oluşturdular onlar yetmedi TV ler oluşturdular. Yakın arkadaşlarına devlet bankalarından kredi vererek oluşturdukları medyalarla sürekli kendilerini yazdırdılar eleştirmediler. Bu kadar ekonomik sıkıntı var bu kadar buhran var bu kadar küçülüyoruz bu kadar bozuk durumumuz var fındığımız perişan halde kimse dile getiremiyor. Aslına bakılırsa dile getiriliyor ama yazılmıyor, yazamıyorsun çünkü karşındaki güç hem ekonomik güç sağlıyor hem baskı politikası uyguluyor hem de küçültme operasyonu ile yeni bir rakip oluşturma operasyonu ile her kulvar da her teşebbüs sahibine baskı yapıyor. Yerel basına çok büyük baskı yapıyor.

 

AK PARTİ DEMOKRASİYE İNANMIYOR

 

Anavatan partisi askeri rejimin akabinde seçimle gelip iktidarı alan seçimle iktidarı verebilecek kadar bir demokrat partidir ama ak parti aynı şeyi bir türlü yapamıyor. Seçimle aldığı halde vermemek için her yolu deniyor yani demokrasiye inanmayan demokrasiyi sadece amaçlarını gerçekleştirmek için araç olarak kullanan yada kendi, fikirlerini empoze etmek için çalışan bir düzenin temsilcisidir ak parti. Ak partinin anap olabilmesi için kadro yetiştirmesi lazım iktidar olmak yetmiyor muktedir olması gerekiyor. Bütün herkesin ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekiyor.

 

BİRLEŞME YILSONUN DA GERÇEKLEŞECEK

 

Anavatan partisi ile demokrat partinin birleşmesi her dönem birilerince engellenmeye çalışıldı. Erkan Mumcu partiden ayrıldıktan sonra delege üzerinde tek etkili isim Mesut Yılmaz olduğu için birleşme konusunda Mesut Yılmaz’a gidildi. Sayın Yılmaz şunu söyledi: İşiniz benle değil muhatabınız Salih uzundur gidin onla konuşun dedi. Süleyman Demirel Hüsamettin Cindoruk’u çağırarak bu işin enden olmadığını sordu. Oda kişisel çıkarlar için birleşilemediğini ifade etti. Sayın Cindoruk o yaşında partinin başına geçmek için genel başkan olmadı. Cindoruk merkez sağın mimarisi için görevlendirildi. Mesut Yılmazın özel gayretleri ile bir araya gelindi. Ve hiçbir ön koşul olmaksızın bir araya gelindi daha önceleri birçok koşul koyulmuştu. Seçim zamanları birleşme söz konusu oldu ve hep koşullar öne sürüldü. Şimdi seçim siz bir dönemde kurullarımızla bu işe evet dedik. İyi niyetle evet dedik. Komisyonlar kuruldu. Çalışmalar Genel Başkanımız Salih Uzun, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz tarafından başlatıldı. 4 kişilik komisyonlar kuruldu. Buradan çıkan kararlar onaylanıyor ve başkanlık divanında görüşülüyor ve sonunda kabul ediliyor. Şuana kadar hiçbir sorun yok gayet iyi gidiyoruz. Çünkü ön koşul yok. Şimdi he iki parti teşkilatlarında görülen bahse konu sıkıntı birleşme ne şekilde olacak. Niyetleri bir olduğu için amellerde bir. Bu nedenle sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Güzel bir çalışma devam ediyor. Biz kongrelerimizi yapıyoruz DP’de yapacak. Bizde Genel kurulumuzda birleşmeye onay vereceğiz. Birleşme yılsonu itibariyle bitmiş olacak. Teşkilatlar bazında bakmak istemiyoruz çünkü biz ufak düşünmüyoruz. Bizim niyetimiz merkezin partisi olmak. Ak Parti’nin oylarına talibiz. İktidarın alternatifiyiz. Koalisyon ortağı olabiliriz. Önümüzdeki seçimlerde bütün çalışmalarda olacağız. Bu işin başlında kim olacak yanında kim olacak bunları düşünmüyoruz. Bunlar küçük teferruatlardır. Çalışan herkes olabilir ancak şunlar olmayacak. Kötü günde bırakıp gidenler olmayacak. Omuz omuza verenler olacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.