• BIST 99.028
 • Altın 281,698
 • Dolar 5,8739
 • Euro 6,4829
 • Trabzon 17 °C

BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Ö. Faruk Altuntaş

“Ya birlikte kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz, ya aptallar gibi birbirimizi öldüreceğiz”  Martin Luther King.

            Aynı zamanda bir akademisyen ve din adamı olan Martin Luther King, Amerika’da beyaz ve siyahların eşitliği için verdiği mücadele ile tanınan, ırkların eşitliğini savunan, yurttaş hakları hareketinin önderlerindendir. 1929 yılında doğan ve bir suikastla öldürüldüğü 1968 yılına kadar süren kısa yaşamında verdiği insan hakları mücadelesi ile gönüllerde iz bıraktı. Öldürülmeden kısa süre önce 1964 yılında Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.

            Martin Luther’in “Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeş gibi yaşamayı unuttuk” sözleri de insanlığın vicdanına kazınmıştır.

                                                              ***

            Yükselen şiddet sarmalı, Martin Luther’i hatırlamamıza yol açtı.

            Martin Luther’in dediği gibi, kardeş gibi yaşamayı öğrenebilecek miyiz? Yoksa aptallar gibi birbirimizi öldürmeye devam mı edeceğiz?

            Her geçen gün yeni bir saldırı haberiyle sarsılıyoruz. Patlayan bombalar, omuzlarda taşınan şehit cenazeleri, sokaklara sığmayıp taşan öfke seli… Ve saldırılar, saldırılar, saldırılar…

            Telefonla Kürtçe konuştuğu için İstanbul’un göbeğinde öldürülen gençten mi söz etsek, inşaatlarda çalışan Kürt kökenli işçileri linç etmeye çalışan ve sayıları binlere ulaşabilen kalabalıklardan ya da doğudaki illerimizin isimleri yazılı olduğu için taşlanan otobüslerden mi söz etsek! Kürt kökenli yurttaşlarımızın işyerlerine ya da Kürtlerin toplu olarak yaşadıkları mahallelere yapılan saldırılardan mı söz etsek! Bilemiyoruz. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır! Bu nasıl bir düşüncedir, nasıl bir vicdandır!

            Bütün bunları, hemen sınır komşularımız olan Suriye ve Irak’ta yaşananları ve sonuçlarını gözlemlemekte olduğumuz bu günlerde yaşayabiliyor ve buralarda yaşananlardan hiçbir sonuç çıkartmıyoruz.

            Ve bütün bunları vatansever olarak yapıyoruz; vatanı böldürmemek için yapıyoruz! Öyle sanıyoruz!

                                                                   ***

            Bu akıl tutulmasından ve şiddet sarmalından hızla çıkılmalı.

            Gelişmeler üzerinde Hükümetin tutumunun önemli olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. İstenen 400 vekilin bir partiye verilmemesinin ve 7 Hazirandaki seçim sonuçlarının değiştirilmesine yönelik hesap, planlama ve operasyonların meydana gelen şiddet olayları üzerindeki etki ve katkısı açık. Ancak, yaşanmakta olan gelişmelerin sadece bununla açıklanabilmesi de zor.

            Konuyu yeniden ve yeniden düşünmeli ve değerlendirmeliyiz. Türkiye, Osmanlı İmparatorluğunun bakiyesi olarak farklı halkları, farklı inanç gruplarını, farklı kültürleri barındıran bir ülke. Bu farklılıklar bizim tarihsel ve coğrafi bir gerçekliğimiz; sosyolojik bir zenginliğimiz. Bu farklı toplumsal yapıları, eşitlik ve özgürlük esas alınarak bir arada yaşatabilmenin yol ve yöntemini bulmalıyız.

            Uygar dünya, farklı yapıların bir arada yaşamasının yol ve yöntemini demokrasi ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi olarak bulmuş ve uyguluyor. Hindistan’dan Almanya, İtalya, İngiltere… Kanada’ya varıncaya kadar pek çok ülkede, değişik biçimlerde; ancak hepsinde de demokrasiyi ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesini esas alan, kendi tarihsel ve toplumsal gerçeklikleri ile demokratik ilkeleri bağdaştıran çözümler bulunmuş.

            Türkiye de bir çözüm bulmak zorunda. Ancak çözümün yolu, vurmaktan, kırmaktan, öldürmekten, saldırmaktan değil; diyalogdan, müzakereden ve uzlaşmadan geçiyor. Saldırılar ve linç girişimleri, yakma ve yıkmalar, sadece bölücülüğe ve parçalanmaya hizmet eder. Martin Luther’in dediği gibi; aptallar gibi birbirini öldürmenin değil, kardeş gibi bir arada yaşamanın yolunu bulmalıyız, öğrenmeliyiz.

 

 

              

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.