• BIST 93.362
 • Altın 282,665
 • Dolar 5,8887
 • Euro 6,5474
 • Trabzon 20 °C

BİRLİKTE YÖNETMEK İÇİN

Ö. Faruk Altuntaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Birlikte Yönetmek” şiarıyla Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanını geçen hafta açıkladı.

         Bileşen kuruluşların ve bağımsız bireylerin katılımı ile Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Türen’in kendi ağzından yapılan basın açıklamasında, hem HDP’nin genel bakışını yansıtan ilke ve değerler, hem de bu genel ilkeler doğrultusunda Trabzon yereli için neler düşünüldüğü belirtildi.

         Tarafımızın il eşsözcülerinden olduğu Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinin (YSGP) yanı sıra, EMEP, SYKP ve tek tek kişilerin katılımı ve desteği ile yerel seçim çalışmalarına HDP’de mütevazi bir başlangıç yaptı.

                                                        ***

         Bilineceği gibi HDP, bir tür bir platform parti, farklı partilerin, sendika ve dernek gibi sivil toplum kuruluşlarının, çevrecilerin, inanç gruplarının… ve hiçbir örgütlü yapıya dahil olmayan bireylerin katılımı ile oluşan ortak mücadele zemini. HDP’nin internet sitesinde katılımcı kuruluşlar uzun bir liste halinde sıralanıyor.         

         Mevcut sömürü düzeninden rahatsız olan tüm kesimlerin, emekçilerin, kimliğinden ve inancından ötürü ezilenlerin, LGBT bireylerin, doğanın tahribine karı çıkan ekolojistlerin, hayvan hakları savunucularının… kısaca bu sistemin üvey gördüğü kesimlerin verdikleri demokratik ve siyasal mücadelenin adresi Halkların Demokratik Kongresi ve Kongrenin seçim örgütü olarak Halkların Demokratik Partisi oluyor.

                                                       ***

         Genel ilkeleri ve savunduğu değerleri belirtecek olursak, HDP; katılımcı demokrasiyi ve özyönetimi savunan, halkın yönetime doğrudan katılmasını öne çıkaran, mahallelerden başlayarak yerel meclisler halinde halkın yönetime katılmasını esas alan, demokratik ve özerk yerel yönetimleri demokrasinin gereği olarak kabullenen bir parti.

         HDP, bu topraklarda eksikliği en çok hissedilen özgürlüğü, eşitliği, barışı ve adaleti herkes için savunuyor.

         Her alanda eşitliği savunmanın gereği olarak HDP, kadınlarla erkekler arasında eşitlik sağlanıncaya kadar sosyal yaşamda kadınlara öncelik vererek pozitif ayırımcılık yapmayı gerekli görüyor ve kurumlarda biri kadın, diğeri erkek olmak üzere eşbaşkanlık / eşsözcülük sistemlerini savunuyor.

         HDP, barışçı bir partidir. Kürt sorununu çözmeyi ve barışı sağlamayı başat sorun olarak görür. Bu topraklardaki bütün halkların, bütün inanç gruplarının, bütün kimliklerin, eşit yurttaşlık temelinde bir arada yaşayacağı bir Türkiye amaçlıyor. Çatışmanın değil barışın esas olacağı, şiddetin siyasal ve toplumsal yaşamdan dışlanacağı bir Türkiye’yi birlikte yaratma iddiasındaki HDP, bölücülüğün önündeki en gerçekçi engeli ifade ediyor.

         HDP, emeğin, alınterinin hakkını ve evrensel sol değerleri esas alan bir parti olarak, işçi ve emekçilerin, çiftçilerin, köylülerin, işsizlerin, serbest çalışanların üzerindeki kapitalist sömürüye karşı mücadeleyi savunuyor.

         İşsizliğe, güvencesiz ve sigortasız çalışmaya, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya karşı mücadele eder.

         HDP’nin bir diğer özelliği, doğanın haklarını savunan bir parti olmasıdır. Bu dünyada diğer canlıların, kuşun, böceğin, çiçeğin de hakkı olduğunu düşünür. Parçası olduğumuz doğayı alınıp satılabilir bir mal olarak görmez. Soluduğumuz havayı nefes alınamaz hale getirenlere, nükleer ve termik santrallerle, HES’lerle, Mega-Çılgın projelerle yaşadığımız kentlere, ormanlara, akarsulara, denizlere kıyanlara karşı insanı ve doğayı savunur.

                                                      ***

         Trabzon yereline ilişkin olarak özetleyecek olursak HDP; kenti, sivil toplum örgütleriyle, muhtarlıklarla, mahalle meclisleriyle, kısaca Trabzon halkıyla birlikte yöneteceğinin sözünü veriyor.

         Trabzon belediyesinde taşeron işçi çalıştırmasına son verileceğini ve belediye hizmetlerinin işgüvenceli ve kadrolu elemanlarla verileceğini;

         Dayanışma hizmetlerinin arttırılacağını, muhtaç durumdaki ailelere yardım sağlanmasının planlanacağını, çalışan kadınların çocukları için kreş uygulamasının yaygınlaştırılacağını;

         Kirlilik ve çöp sorunu için radikal adımlar atılacağını, evsel atıkların ayrıştırılarak toplanmasının mutlaka sağlanacağını, Trabzon sahilinin hala kokuyor olmasına seyirci kalınmayacağını, derelerin açık kanalizasyon olarak çalıştırılması uygulamasına son verileceğini;

          Trafik keşmekeşi ve otopark sorununa köklü çözüm aranacağını, hafif raylı sistemi de kapsayacak biçimde toplu taşımacılığa ağırlık verileceğini;

         Doğalgazın bir an önce tüm kentin kullanımına açılmasının sağlanacağını, sorunu müteahhitlerin kâr hırsına kurban etmeyeceğini;

         Vadilerin temizlenip halkın kullanımına sokulacağını, yeşil alanların kapasite ve alan olarak attırılacağını;

         Tarihsel ve coğrafi kimliğine uygun olarak Trabzon’un eğitim, kültür ve spor alanlarında yoğunlaşmasının gereklerini belediye olarak karşılayacaklarını, imar kirliliğinin önleneceğini, tarihsel mirasın korunacağını… belirtti.

         Ezilenlerden, emekten, ekolojiden yana muhalif ve farklı bir ses olarak HDP adayına başarılar diliyoruz. Desteğimiz HDP’nin yanında olacak.04.02.2014.

                                                                             Ömer Faruk Altuntaş

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.