• BIST 106.675
 • Altın 172,965
 • Dolar 4,0791
 • Euro 4,9434
 • Trabzon 19 °C

Bonzai çadırına inanılmaz kira!

Bonzai çadırına inanılmaz kira!
Yerin Kulağı...

Olayı duyduğumuzda inanasımız gelmedi.. Abartıdır, yalandır, Belediye yönetimini karalamadır, dedik. Küçük bir araştırma yaptık. Ülkü Ocakları Başkanı Ali Ekber Turan’ı aradık. ‘Meydan parkının kuzeyinde Bonzai’nin zararlarını duyurmak ve gençliği uyarmak çadır kurmak istemişsiniz, belediye yetkilileri sizden günlük 2 bin 500 lira kira istemişler. Bu iddia doğru mu’ dedik.

Ali Ekber Turan, ‘Maalesef doğru’ dedi ve şöyle devam etti;

‘Gençlerimizi Bonzai konusunda uyarmak için bir etkinlik yapma kararı aldık. Atatürk Alanının kuzeyinde bir çadır açmak için Belediye’ye müracaat ettik. İsmi Gökhan olan Büyükşehir veya Ortahisar zabıta amirinin yanına gittik. Ne tür bir etkinlik yapmak istediğimizi anlattık. Orada 10 gün çadır kuracağız, çadırda birkaç arkadaşımızın, Bonzai’nin zararlarına dikkat çekmek için broşür vs. dağıtacağını ve gençlerimizi zehirleyen Bonzai’ye karşı duyarlı olmalarını aktaracağımızı söyledik. Olumsuz yanıt aldık. Çadırın günlüğünün 2 bin 500 yüz lira olduğunu söylediler. Sonra, Mustafa Akkaya’nın makamına gittik. O da çadırın günlüğünün 2 bin 500 lira olduğunu ve ancak üç gün izin verebileceklerini belirtti. Biz de, ‘Orada ticaret, siyaset, tanıtım vs. yapmıyoruz. Bonzai konusunda gençlerimizi uyarmak ve kötü yola düşmemelerini önlemek için hayırlı bir iş yapacağımızı, istenilen parayı verme şansımızın olmadığını söyledik. Akkaya, orada üç günlüğüne bir masa kurabilirsiniz, dedi. Akkaya’nın bu ifadeleri üzerine Atatürk alanının kuzeyinde hemen her gün çok sayıda firmanın, kuruluşun, derneğin vs. etkinlik yaptığı alanda masa kurmak ve Bonzai’nin zararlarını anlatmak istediğimizi belirten bir dilekçe yazdık ve sunduk. Sonra oraya bir masa iki sandalye attık. Görevli arkadaşlarımız, Bonzai konusunda uyarıcı bilgiler verdiler, broşür dağıttılar. Bu olay yerel basında ve internet sitelerinde de haber oldu. Olumlu tepkiler aldık. Etkinliğimizi çadır kurarak gerçekleştirseydik çok daha yararlı olurdu. Ama maalesef belediye yetkilileri izin vermediler’

***

Belediyenin Bonzai konusunda uyarıcı bilgiler verecek gençleri bu şekilde engellemesine gerçekten akıl sır ermiyor.

Belediye yetkilileri, olaya yaklaşımı tamamen siyasidir. Bunun başka bir nedeni, gerekçesi olamaz. Gençliğin yararına yapılacak bir etkinliğe bu şekilde ambargo koymak, etkinliği kısıtlamak Belediye’deki yetkililere yakışmadı. Bonzainin zararlarını anlatacak, duyuracak olan gençlerden günde 2 bin 500 lira kira isteyen belediye acaba bugüne kadar orada kurulan yüzlerce çadırdan ne kadar gelir elde etti? Bu olay siyasetin ötesinde tam bir rezalettir.

 

Neye layıksanız onunla yönetilirsiniz!

Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu, bayramda yaşadıklarını özetliyor ve yazısının sonunu da Peygamber sözü ile noktalıyor:

‘“Ey cemaat, şunu biliniz ki, siz; “müntehib”siniz. Ben ise; “müntehab”ım. Gideceğimiz yer ise; “müntehabün ileyh”dir. Sizin yaptığınız işe de “intihab” denir. İntihab ise “nuhbe”den gelir. Nuhbe, kaymak demektir. Unutmayın ki, bir şeyin altında ne varsa kaymağı da o cinsten olur. Yoğurdun üstünde, yoğurt kaymağı, sütün üstünde süt kaymağı, şapın üstünde de şap kaymağı bulunur” Mebus Tahir Efendi /Mumsema sitesi

Bayram namazından önce hocaefendi kürsüde anlattıkça coşuyor coştukça anlatıyor. Namaz vakti geçiyor bu arada ve uzun süredir abdestli bekleyip sıkışanlar var. Cemaatten birisi -Hocam vakit geçiyor diye sesleniyor.

Hoca -Kimdir o soruyu soran, vakti biliyoruz kolumuzda saat var diyor ve

-Ben cemaatime saygılıyım ama cemaatimden de saygı beklerim diye azarlayarak cevap veriyor. Koca camide hafif bir serzenişte bile monolog sergileyen hoca hoşgörüsüz bir şekilde cemaatin müdahalesini edepsizlik kabul ediyor. Namaz bitiyor, tekbirler hutbe, dua ve bayramlaşmayı cami dışında yapın ikazı geliyor. Cemaat camiyi terk ediyor ve hızla dağılıyor. Müslümanın müslümanla kaynaşması başka bahara kalıyor. Sadece akrabalar ve tanıdıklar arası bayramlaşmalar var. Ve derken müthiş bir silah cayırtısı ve birbirine nispetle havaya silah sıkmalar başlıyor. Saatlerce sürüyor meskun mahalde silah atışı yani yasal olarak suç olan eylem. Kolluk güçleri uyumakta veya her bayram tekrarlanan bu ilkellikten bıkkın. Mezarları ve büyükleri ziyaret ediyorum. Dönüşte arabamın lastiği patlıyor. Lastikçiye uğruyorum. Söküp takma işi ile birlikte 80 tl isteniyor, fırsatçılık. Yola koyuluyorum kornalar, kural ihlalleri…

İşte memleketimin "Bayram manzarası". En zengininden fakirine, okumuşundan okumamışına, ihtiyarından gencine camide sürü, dışarıda kurallara saygısız, bayramlaşmada sevgisiz, ticarette kazıkçı.
Devlet yani Kanun koyucu ve uygulayıcı nerede diyesi geliyor insanın ama nerede olduğu belli siyasi hasımlarına karşı kendi hukukunu uygulamakla uğraşıyor. Hukukta amaç asla adalet değil intikam. Evet bu kusurlu davranışların bollaştığı Akçaabat'ta, çocukluğumda tanık olduğum medeniliğin zirvesi canım memleketimde AKP % 62 almış alacak ta! 
Sonsöz: Neye layıksanız onunla yönetilirsiniz, Peygamber sözü…

 

Batum’da çıplaklar kampı!

Gürcistan’a bağlı Acaristan Cumhuriyeti’nin merkezi Batum’un sahillerinde ve akşam saatlerinde de kent merkezinde iğne atsanız yere düşmeyecek ölçüde bir kalabalık yaşandığı, bayramın ilk iki günü Sarp sınır kapısının Türkiye tarafında kilometrelerce araç ve metrelerce insan kuyruğu oluştuğu bildirildi.

Batum’a yalnız Türkiye’den değil Rusya’dan, Ukrayna’dan, Azerbaycan’dan, Ermenistan’dan, Orta Asya ülkelerinden ve Avrupa’dan çok sayıda turistin gittiği ifade ediliyor. Batum’da yaşayan bir Trabzonlu, Batum’da bugünlerde otel, pansiyonlarda yer bulmanın zor olduğunu belirterek, ‘Batum’a gelen yabancıların bir kısmı evlerde kalıyor’ dedi. Poti yakınlarındaki bir bölgede çıplaklar kampı kurulacağı ve kampa herkesin alınmayacağı bildirildi. Özel izinle kurulacak çıplaklar kampına Rusya, Ukrayna ve Avrupa ülkelerinden bay ve bayan turistlerin geleceği öğrenildi.

 

Bıyıklıoğlu’nu şikayet etti!

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen, milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu’nun Akçaabat’a sık uğramadığını, ilçenin sorunlarına çözüm konusunda katkı yapmadığını söylemiş. Aydın Bıyıklıoğlu, akademisyen.. Siyasete Üniversitede öğretim üyesi iken girdi. Milletvekili adaylığı ise parti teşkilatlarının haberi olmadan gerçekleşti. Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in eleştirdiği Aydın Bıyıklıoğlu ise Akçaabat’ın sorunlarını Ankara’dan takip ettiğini, Trabzon’a her gelişinde seçim bölgesinde vatandaşları dinlediğini söylüyor.

 

Hacıosmanoğlu neden katılmadı?

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, dün tesislerde yapılan bayramlaşma törenine katılmamış. Başkana yakın internet gazetecilerinden Ali Çil, sosyal medyada Başkanın çok önemli bir yabancı futbolcunun transferini bitirmek için bayramlaşma törenine katılamadığını duyurdu. Bayramlaşma töreninde Hacıosmanoğlu’nu Ali Kemal Başaran temsil etmiş. Bu arada, tesislerde yapılan bayramlaşma töreninin çok sönük geçtiği bildirildi.

 

 

 

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
 • Şırnak'tan Acı Haber24 Nisan 2018 Salı 17:07
 • Oy kullanacaklar dikkat!22 Nisan 2018 Pazar 19:25
 • Uzaklaştırma kararına ne dedi21 Nisan 2018 Cumartesi 16:29
 • HOŞ GELDİNİZ SAYIN AMERİKA FÜZELERİ…21 Nisan 2018 Cumartesi 13:12
 • ‘Beraber Hamam yapamazlar’ ve Tonyalı Paşaoğlu Ahmet!21 Nisan 2018 Cumartesi 13:10
 • ALLAH 'RIZA'SI İÇİN!21 Nisan 2018 Cumartesi 13:03
 • Yolcu otobüsü şarampole devrildi21 Nisan 2018 Cumartesi 11:55
 • Kimliğini kaybedince kabus yaşadı21 Nisan 2018 Cumartesi 11:54
 • "Sessiz kalamazdık"21 Nisan 2018 Cumartesi 11:50
 • "Futbol teröründen öte bir şey"20 Nisan 2018 Cuma 16:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.