• BIST 103.310
  • Altın 229,596
  • Dolar 5,4693
  • Euro 6,2098
  • Trabzon 8 °C

BU KÖŞE BÜTÜN KADINLARIN!

MOR PEŞTEMAL

Merhaba!

Kadın aklıyla, kadın yüzüyle şekillenecek bir köşeden sizlere her hafta seslenecek olmanın heyecanıyla selamlıyoruz herkesi.

Karadeniz kadını peştemalinde saklar biriktirdiklerini. Zamanı geldiğinde döker içindekileri, herkes görür. İşte bizler de bu yüzden bu isimle yazacağız ne yazacaksak. Peştemalimizde ne biriktirdiysek birlikte paylaşacağız.

Üzerinde yaşadığımız topraklarda biz kadınlar her gün tacize, tecavüze uğruyor, erkekler tarafından şiddete maruz kalıyor ve katlediliyoruz. Yüzlerce çocuğun istismara maruz kaldığını duyuyor,  çocuk yaşta evliliklerin meşrulaştırılmaya çalışılmasına şahit oluyoruz. Okullarımızda, iş yerlerimizde, sokakta, evde, kısacası hayatın her alanında ikincileştiriliyoruz. Tam da bu yüzden kadının sesini daha duyulur, fikrini daha görünür kılmak adına 'elimizin hamuruyla' bir yazı dizisine başlıyoruz. Gündemi, memlekette olup bitenleri kadın gözüyle, kadınlar açısından yorumlayacağız; ömrü uzun olsun!

İçinden geçtiğimiz süreçte defalarca şahit olduk ki değişen bir şeyler var: Kadınlar artık sessiz kalmıyor, susmuyor, korkmuyor, itaat etmiyor. Birlikte ve birbirinden güç alarak pek çok şeyi başarıyor ve yaşamlarını, haklarını savunmaktan asla vazgeçmiyor. Kimi zaman yüzlercemiz yan yana geliyor, kimi zaman bir masa başında sohbet ederken birkaçımız. Bazen tek başımıza, bazen daha kalabalık...  Ama şüphesiz tüm kadınlar bir yerlerde hayatlarına  sahip çıkmaktan geri durmuyor.

Biliyoruz ki kadını en çok yine kadın dinliyor; derdini, sıkıntısını, yaşadıklarını en iyi bir başka  kadın anlıyor. Aynı sıkıntılarda, aynı acılarda, aynı öfkede ve aynı inatta ortaklaşıyoruz çünkü. Bu yüzden “Kadın kadını dinler, kadın kadını savunur.” diyerek bir yola çıkma niyetindeyiz.  Biliyoruz ki birbirimizden cesaret buluyor, birlikte güçleniyor ve her şeyin üstesinden yine birlikte geliyoruz.

Hayatı ve hakları için emeği, bedeni ve özgürlüğü için mutlaka ama mutlaka bir yerlerde her an yaşam mücadelesi veren tüm kadınlara çağrımızdır: Bu köşe hepimizin köşesi, her nerede ne yaşıyor olursak olalım yalnız değiliz, birbirine yol arkadaşlığı yapmak isteyen kız kardeşlerimiz var. Birbirimize ulaşalım, yan yana gelelim.

Her an öldürüldüğümüz, şiddete maruz kaldığımız, susturulduğumuz, kalıplara hapsedildiğimiz bir hayatı kabul etmeyelim. Hep bir ağızdan konuşalım, sesimizi birleştirelim. Gasp edilen haklarımız, çalınan hayatlarımız, hayallerimiz, gençliğimiz, geleceğimiz ve eşit, adil, özgür bir dünya için susturmaya çalışanlara inat susmayalım. Kimse kendi yuvasına, kimse kendi köyüne, kimse kendi evine, kimse kendi dükkanına çekilmesin;  her birimiz hepimiz için seferber olalım. İşyerinde birlikte yemeğe çıktığımız kadınlar; veli-okul çevrelerimizdeki kadınlar; apartmanımızdaki komşu, sokağımızdaki esnaf kadınlar; akrabalarımız, yakın dostlarımız ve daha niceleri, nice kadın! Düştüğümüzde birbirimizi kaldıralım; birbirimizi yargılamayalım; birbirimize verdiğimiz sözleri tutalım; yanı başımızdaki kadının hayatını kendi hayatımız sayalım; birlikte üretip birlikte dönüştürerek hayatı yeniden kuralım. Ve hiç unutmayalım: Kadın kadına hep gerek!

Dayanışma güçlendirir, dayanışma güzelleştirir diyerek sonlandıralım bu yazıyı; nicelerinde her hafta tekrar buluşmak üzere.

Dayanışmayla!

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.