• BIST 89.085
 • Altın 341,692
 • Dolar 6,6899
 • Euro 7,3114
 • Trabzon 9 °C

‘Bu nasıl ihale’

‘Bu nasıl ihale’
Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: 750 milyar lira zararı göze alarak fındık kırımını alanlar oldu. Bu çok düşündürücü.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, TMO Genel Müdürlüğü tarafından, 30 bin ton eski fındığın, bir bölümünün yağlığa ayrılmak üzere,  bir bölümünün ise 13x15 mm kalibre edilerek piyasada değerlendirilmesi için gerçekleştirilen kırım ihalesinde, zararına fiyat verilmesinin düşündürücü olduğu ileri sürdü. Akbaşlı, “Fabrikalarda işlenecek olan bu fındıkların, kontrol mekanizesi nasıl, kimler tarafından ve hangi şartlarda sağlanacaktır?” derken, bu fındıktan elde edilmen kaliteli fındığın ne olacağı konusunda kaygılar oluştu.

Akbaşlı, başta Fiskobirlik olmak üzere ihaleye katılan fındık sektörü fabrikacılarının, ihalede kıran kırana bir mücadele sergilediğini söyledi. Akbaşlı şöyle konuştu:

“İhale sonucunda, kırım işinden bedel alınmayacağını, çıkan kabuğun kırım karşılığı alınacağını, ayrıca üstüne TMO’ya kilo başı 47 Ykr. bedel ödeneceğini taahhüt, beyan ve teminat vermiş olup ihale bu şartlarda sonuçlanarak toplam 4 parti malda 4 ayrı özel sektör firmasında kalmak sureti ile sonuçlanmıştır. Buraya kadar her şey normal ve düzgündür. Ancak, işin asıl can alıcı ve düşündürücü kısmı ise maliyet hesaplamalarında ortaya çıkmaktadır” 

     

ZARAR 750 BİN YTL!

Akbaşlı,  20 ton fındığın kırılması ve 10 ton iç fındık olarak hazırlanıp TMO’ya teslim edilmesi için fabrikacının cebinden bin 890 YTL  para çıktığını belirtti, bunun karşılığında ise 10 tonda kabuk sahibi olacağını söyledi. Akbaşlı, “Peki, şu an 1 ton kabuk piyasada işçilik ve KDV dahil 180 YTL’ye satılmakta olup 10 ton kabuk bin 800 YTL yapmaktadır. Kaldı ki, yapılan hesaplamalara göre, kabuk işçiliği ve KDV hesap edildiğinde, kabuğun tonu 140 YTL’ ye gelmektedir. 15 bin ton kabuğun piyasaya girmesi de fiyatları düşürecektir” dedi.

     

Kırma işini üstlenen fabrikanın, her bir vagon için yaklaşık 500 YTL zarar edeceğini, ihalenin bütününde ise 30 bin ton fındığın işlenmesi halinde ortaya çıkacak toplam fabrikacı zararının 750 bin YTL olacağını belirten Akbaşlı şöyle dedi:

“Şimdi burada insanın ister istemez aklına gelen ilk soru, sayın ve kıymetli fabrikacılar bu zararı neden, niçin üstlenmektedirler. Aynı ihale, bundan bir ay önce 13x15 hazırlama işi yokken, eksi 16 ile Fiskobirlik’te kalmış, fakat bir dizi sudan sebeplerle ihale iptal edilmiştir.”   

     

YANIT BEKLEYEN SORULAR

Akbaşlı, ihale ile ilgili şu soruların yanıtlanmasını istedi 

. 2008 yılı rekoltesinin 804 bin ton ve bazı kesimlerce 900 bin ton olduğunun söylendiği bir sezonun tam ortasında, neden 30 bin ton fındığın kırdırılarak yaklaşık 6 bin ton iç fındığın kalibre edilerek satılmak istenmektedir?

. Bundan bir ay önce yapılan ihalede böyle bir şart yokken, bugün bu şartı öne süren ve olmasını isteyen kimlerdir ve neyi amaçlamaktadır?

. Bugünkü piyasadan temin ve tedarik edilerek yüksek fiyatlara mal edilen 13x15 fındıkların, bu düzen ve bu ihale kanalı ile çok daha ucuza alınması mı istenmektedir?

. Fabrikalarda işlenecek olan bu fındıkların, kontrol mekanizesi nasıl, kimler tarafından ve hangi şartlarda sağlanacaktır.?

. Bir önceki ihalede kabuk eksi 6 veren firma, bu ihalede kabuk eksi 47 vererek, ihaleyi almıştır. Bu geçen bir aylık süre içerisinde ne değişmiştir? Kabuk fiyatlarımı çok yükselmiş, yoksa işçi ücretlerimi düşmüştür?

. İhale kazanan 4 taşlı bir fabrikacı, 3 taşında eski, 1 taşında yeni fındık mı kıracaktır?

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.