• BIST 116.578
 • Altın 171,639
 • Dolar 3,9590
 • Euro 4,8885
 • Trabzon 15 °C

Bu ne tesadüf Safiye hanım!

Bu ne tesadüf Safiye hanım!
Bu ne tesadüf Safiye hanım!

 

 

Devletin resmi verilerine göre Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 10’u aştı… Gerçek işsizliğin ise yüzde 20’ler düzeyinde olduğu ileri sürülüyor. İşsizliğin tavan yaptığı Türkiye’de, AKP’li bakan, milletvekili, il başkanları, parti yöneticilerinin yakınları, dostlarının iş bulma, işe yerleştirilme diye bir sorunu yok.

AKP iktidarında yakınlarını işe yerleştirmede en mahir isimlerden birinin eski vekil Safiye Seymenoğlu olduğu iddia ediliyor… Gerçi diğer vekiller de bu konuda başarılı işlere imza attılar!.. Safiye hanımın önce kocası Arif Seymen Gümrük ve Ticaret Bakanlığında kooperatif genel müdürlüğüne getirildi… Gerçi, Seymenoğlu’nun eşinin genel müdürlüğe gelmesi bir yerde normal kabul edilebilir. Sonuçta, eski vekilin eşi bölgede bir çay fabrikasında mühendisti, yönetici idi.

Safiye Seymenoğlu’nun, vekillik döneminde başaramadığı atama, tayin işlerini Ulaştırma Bakanlığında iki bakanın değişmesinden sonra başardığı söyleniyor. Kardeşi Hakan Seymen, önce kıyı emniyetinde işe girdi. Sonra Gemi adamlığı dairesinde 4 yıl çalıştı. Ve birkaç gün önce Trabzon Liman Başkanı İhsan Gümrükçü’nün yerine liman başkanlığına atandı. İhsan Gümrükçü ise bir başka göreve atanmak üzere müdürlükten alındı.

***

 

Görevden alınan Trabzon Liman Başkanı İhsan Gümrükçü, denizcilikle uğraşan hemen herkesin İhsan abisi gibiydi. 15 yıldır sektörde olan İhsan Gümrükçü’yü, Trabzon Liman Başkanlığına da bu iktidar getirdi. Gümrükçü, şube müdürlüğünden müdür yardımcılığına, Giresun Liman Başkanlığına ve oradan da Karadeniz’in en işlek limanlarından biri olan Trabzon Liman Başkanlığına getirilmişti. Safiye hanım iddiaya göre, Gümrükçü’yü daha önce de görevden almak istemiş. Ancak Ulaştırma eski bakanlarından Binali Yıldırım ve Lütfi Elvan, buna müsaade etmemişti. Seçim öncesi Lütfi Elvan’ın yerine bakanlığa Feridun Bilgin getirildi. Bilgin’in yardımcısı ise Sürmene eşrafından eski vekil Yahya Baş…  Safiye hanım, iddiaya göre kardeşini ve danışmanını, bölge müdürlüklerine Yahya Baş vasıtası ile getirmiş…

İhsan Gümrükçü, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun da yakın akrabası. Orhan Gümrükçüoğlu ve AKP Trabzon teşkilatına rağmen Safiye hanımın bu atamaları gerçekleştirdiği ileri sürülüyor.

***

 

Safiye hanımın bir diğer yakını, eski danışmanı Sinop Gebze Liman Başkanı oldu. Safiye hanımın eski danışmanı Uğur Gürol bize aktarılan bilgilere göre uzman çavuşmuş. Gürol, uzman çavuşluktan Ankara’da bir bakanlıkta güvenlik görevlisi olmuş. Gürol bu arada açık öğretimde kamu yönetimi diploması almış.  Safiye hanım Gürol’u kendisine danışman yapmış. Safiye hanımın vekilliği sona erince Uğur Gürol, Trabzon Liman başkanlığına denetleme memuru olarak atanmış. Gürol, birkaç gün önce de Sinop Gerze Liman Başkanlığına getirilmiş.

Safiye hanımın kızı da önce Başbakanlıkta sınavsız işe başlamış, oradan da AB Bakanlığında uzman olmuş…

Milletvekilliği süresince Trabzon’a yapılan yatırımlarda ismi geçmeyen Safiye Seymenoğlu’nun atama ve tayin işlerinde oldukça başarılı bir performans sergilediği söylenebilir.

***

 

Milletvekillerinin, partililerin çocukları resmi veya özel sektörde rahatlıkla iş bulurken, amir ve müdürlüklere atanırken vatandaşın evlatları sokaklarda boşta geziyor. Özelleştirme kapsamında, yüzlerce kuruluşun kapanması veya özel sektöre devredilmesinden sonra tahsilli- tahsilsiz tüm gençler KPS sınavı sonucu devlet dairelerinde işi girmeye çalışıyor. Kadro yetersizliği ve ihtiyaç olmaması nedeniyle sokaklar işsiz gençlerle dolup taşıyor. Hükümet, partiye yakın işsiz gençleri temizlik, güvenlik vs. gibi taşeron firmalarda asgari ücretle iş verdirtiyor.

Birkaç bakanlık dışında, tüm bakanlıklar ve belediyeler ya hizmet alım şirketi kuruyor ya da özel sektör üzerinden bu işi yapıyor. Hizmet alım şirketlerinde işe girenlerin büyük bölümü işe gitmeden maaş alıyor. Trabzon Gençlik ve Spor il müdürlüğünde 500 civarında kişi temizlik ve güvenlik şirketleri personeli olarak çalışıyor.  Belediyelerin şirketlerinde de yüzlerce kişiye maaş veriliyor. Hastanelerdeki temizlik ve güvenlik firmalarında da durum aynı!

Haberin başlığını ‘Safiye hanımın büyük başarısı’ olarak vermemizin nedeni eski vekilin çoklarının yapamayacağı bir işi, 4 yakınını büyük bir mücadele sonrası bir yerlere getirmesidir.

Son olarak şunu da belirtelim, Safiye hanım hakkındaki bu iddialar erken seçim öncesi AKP’yi Trabzon’da hatta Türkiye de zor durumda bırakabilir. Çünkü muhalefet bu olayı seçim meydanlarında halka anlatacaktır!

 

Bürokrat ve

siyasetçilerin

turizm toplantısı!

 

Dün Şana’da bir otelde yapılan turizm toplantısının, gaz alma, havanda su dövme toplantısı olacağını yazmıştık. Yanılmadık.

Toplantıda bugüne kadar yapılan benzer buluşmalarda alınan kararların ve önerilerin uygulanıp uygulanmadığından hiç bahsedilmedi desek yeridir.

Bürokrat ve siyasetçiler dışında bir iki işletmeci ve turizmci söz aldı… İsteklerini dile getirdiler. Kendilerine yönelik suçlamalara cevap verdiler…

Dünkü toplantıya AKP’li ve CHP’li vekiller de katıldı.

Seçim döneminde siyasilerin o toplantıda ne işi var? Yoksa o toplantı siyasiler için mi düzenlendi?

Vekiller zaten son günlerde toplantılar bir yana düğünleri, cenazeleri kaçırmaz oldular.

Muhammet Balta, dün amatör kulüplerin fikstür çekimine bile katılmış.

Ey gidi Balta ve diğerleri…

Bu tür toplantılara katılana kadar, işletmecileri ve vatandaşı dinleyin, not alın. Sonra ilgili ve yetkililere bunu sorun. Uzungöl’e hala bir teleferik yapılmadığını sorgulayın vs!

Fikstür çekiminde resim verme yerine Boztepe’deki top sahasının neden otel alanına dönüştüğünü sorgulayın.

Trabzon’da son yıllarda turizmde bir hareketlilik, canlılık varsa, bu işi rahmetli eski vali Recep Kızılcık’a, DOKA’nın genel sekreteri Çetin Oktay Kaldırım’a, Zorlu Grand Otel genel müdürü Ali Şahin başta olmak üzere bazı işletmecilere borçluyuz. Bu ekip onca dış ve iç turizm fuarına katılıp bu kenti tanıtmışlardır.

 

Yavuz Karan’ın

açıklaması!

 

CHP eski il başkanı Yavuz Karan, Pazar günü Ankara’da bazı eski ve mevcut il başkanlarının gerçekleştirdiği toplantıya katılmadığını söyledi. Yavuz Karan toplantı sonrası kamuoyuna açıklanan bildiriye de imza atmadığını belirterek, ‘Toplantıya katılmamama rağmen bildiride benim imzam var. Bildiriden önceki gün haberdar oldum ve okudum. Benim gibi eski il başkanlarından 11’i de o toplantıya katılmadı ve imza vermedi’ dedi.

O toplantıyı düzenleyenler demek ki Yavuz Karan’dan habersiz bu işleri yapmışlar!

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.