• BIST 99.785
  • Altın 276,422
  • Dolar 5,7492
  • Euro 6,3925
  • Trabzon 18 °C

BUGÜN TRABZONSPOR

Osman Necip SEVİNÇ

   Cumartesi akşamı Trabzonspor-Beşiktaş maçını gururla seyrettim. Ezdik geçtik. Hele forvette biraz egoist olmasak açık fark ile de kazanabilirdik.
   Şu Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür’ü seyretmek için Avrupa’da 100 Euro’yu gözden çıkarman gerekir. Bu çocuklar artık yıldız oldu ve biz onları 5-10 Euro’ya seyredebiliyoruz. Ne mutlu bize ki böyle takımdaş ruhu ile oynayan harikulade yürekli bir futbol takımına sahibiz.
   Peki bu takımdan Abdülkadir Ömür, Yusuf Yazıcı, hatta Nwakaeme gibi 3 yıldız kayarsa halimiz nice olur. Fal bakmıyorum. Sıradan bir takım oluruz. Kriz bile geçiririz. Büyük takım, yıldızlarını elinde tutan kulüptür. Tabi astronomik rakamlara her kulüp oyuncusunu satabilir. Ama bu yıldızların tekine 15-20 milyon Euro tekliflerine kapalı olmak gerekir. Bu yıldızlar takımımıza, önümüzdeki yıl üçü direkt oynayacak oyuncu olmak üzere beş futbolcu eklersek şampiyonluğumuz şimdiden hayırlı olsun… Rodellega, Amiri, Olcay, Traore hatta Hoseini ile yoların ayrılması kayıp sayılmaz, fayda sağlar kanaatindeyim.
***
  Şimdi gelelim ekonomik şartlara. Bugüne kadar daha çok banka kredileri ile ayakta durduk. Bu arada bir yöneticinin takviyeleri de her türlü takdiri hak ediyor.
   Bizim kulübümüzün yardım kampanyalarımız hep sükutu hayal ile sonuçlanmış. Büyük takımın taraftarı büyük düşünür, elini taşın altına koyar… O sevmediğimiz Fenerbahçe taraftarı can çekişen kulübüne Fener Ol kampanyası ile 20 günde 100 trilyonun üzerinde nakit para verdi. 10 milyon taraftarımızla övünüyoruz. Ayıptır söylemesi, adam başı 10 TL versek 100 milyon (Trilyon) toplanır.
Yıllardır yöneticilerimizin egoları yüzünden Trabzonspor taraftarının ayağına gidip yardım talep edeni görmedik. Kayak yaratana ise rastlamadık. Nasılsa bir  siyasetçiyi devreye sokar kredi alır, kulübü döndürürüz mantığı ile bu günlere geldik… Şimdiki başkanımız tevazu sahibi bir insan. Ona da aşağıdaki kaynak önerimi sunayım…
***
   1.Türkiyemizdeki Trabzonspor sempatizanı 100 zengin işadamı tespit edilip 100 bin lira yardım; bizzat başkan giderek talep edilebilir. 10 trilyon buradan gelir.
   2.Yine Türkiye çapında tespit edilecek 500 Trabzonspor sempatizanı işadamına şilt verilerek adam başı 25 bin lira alınırsa  12.5 trilyon toplanabilir.  
   3-Büyük bir reklam kampanyası ile 1 milyon Trabzonludan mesaj ile 25TL istenip alınabilirse 25 trilyon lira bağış alınabilir.
   4- Akyazı stadı duvar ve döşeme taşları yerine göre 1000 TL-100000 TL’ye ismen satılabilir. Bu işte bürokratik işlemler aşılabilir. Buradan minimum 15 trilyon gelir.
   5- Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile anlaşılarak (ki Trabzonspor bu ilin en büyük turizm ve tanıtım dinamiğidir), Ayasofya’nın altındaki eski İpekyolu Fuar alanında Trabzonspor’a ait bir petrol istasyonu çok büyük bir kaynak olur. Hatta bu istasyon çevre alanı da yine kaynak yaratıcı amaçla projelendirilebilir. En önemli ve süreklilik arz edecek bu petrol istasyon yerini Trabzonspor uhdesine almak, büyük Trabzonspor için zor olmasa gerek.
   İşte size  50 trilyonun üzerinde bir gelir toparlama görevi… Ama bu meşakkatli bir yol. Al krediyi, sat futbolcunu. İdare et kulübünü... Affedersiniz ama ben de böyle bir stratejide gelecek seçimde Başkan adayıyım!..
   Yan çizmek yok… Bu şehir şampiyonluk rüyalarını göre göre yoruldu. İlk defa çok iddialı ve mükemmel bir takımımız bu yolda yalnız yürümüyor. Trabzonspor’un taraftarı ile yolu açık. Biraz fedakarlık ile bu takım bozulmamalı. Bir zamanlar ağlata ağlata Ali Kemal’i sattık. Okuyun o günleri ve bugünleri kurtarın, lütfen!

ŞİMDİ DE TS GERÇEKLERİ!

  Yıl 2011… 18 Ağustos... Şampiyonluğumuz çalınmış. UEFA Avrupa ligine katılıyoruz. İlk maçımızda İspanya’da Atletich Bilbao ile 0-0 berabere kaldık. 2. maç bir hafta sonra İstanbul’da G.S’nin stadı Türk Telekom Arenada... Hasılat için orası tercih edildi. Yine ekonomik dar boğazdayız... Biletlerin tamamı satıldı. 50 bin taraftarımız hazır.
  Maçın oynanacağı günün öncesinde Atletich Bilbao İstanbul’a gelmiş... O gün Fenerbahçe şampiyonlar liginde ihraç ediliyor şike nedeniyle… Ve Fenerbahçe’nin yerine Trabzonspor’u alıyorlar Avrupa şampiyonlar ligine... Ve maç iptal.
O gün ki para ile 1,5 trilyon liralık bilet satmış idi Trabzonspor. Bugün için 5-6 trilyon lira… Yönetim kurulu, taraftarlardan isteyenin parasını geri alabileceğini ilan ederken paranın kalmasının faydasının da ima eden demeçler veriyordu.
  Heyhat! Taraftarın tamamına yakını bir hafta içerisinde 30 lira, 50 lira olan bilet ücretlerini geri aldı.
  Maalesef parayı geri alırken hakaret edenler dahi oldu. Bazı taraftarların almadığı paralardan kulübe 20 bin lira kaldı. Ondan zarar edildi.
  Bu anlayış ile yukarıdaki önerilerim taca çıkıyor. Ama biz halkın arasındayız. Kişisel olarak 8 ayrı küçük esnafa bugün sordum. TS başkanı işyerinize gelip bir kahvenizi içse kulübe yardım yapar mısınız? İnanın hepsi 50-100 lira gibi parayı hemen veririm dedi. Bunu büyük–orta ölçekli işletmelerde 10-50 kat fazlası olarak düşünelim. İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, Kocaeli ayaklarını düşünelim... Bu kampanyayı bir Piar şirketi ile gerçekleştirelim. Ama İpekyolu Fuar alanını 29 yılığına belediyeden kiralamayı ise en kısa zamanda yapalım.
  Haydi  hepiniz, hepimiz iş başına... Bu takım bozulmasın. Stoper, orta saha ve santrfor takviyesi ile ŞAMPİYON olsun.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Kuzey Ekspres | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.